Misel in namera vplivata na snovni svet!

24. 1. 2014
Misel in namera vplivata na snovni svet! (foto: profimedia)
profimedia

Japonski raziskovalec in zdravilec, dr. Masaru Emoto, ki se je proslavil z eksperimentom na vzorcu vodnih molekul v filmu What The Bleep Do We Know? iz leta 2004, se je podpisal tudi pod nadvse zanimiv eksperiment z rižem, ki ga predstavljamo v nadaljevanju in za katerega verjamemo, da te bo navdušil.

Njegovi eksperimenti naj bi dokazovali, da človeške misli in namere spreminjajo fizično realnost: bolj natančno molekularno strukturo vode. A če pomislimo, da je človeško telo v 60 do 70 odstotkih tudi dejansko sestavljeno iz vode, potem si lahko le mislimo, kako pomembna so njegova spoznanja. Se sploh zavedamo, kako velik vliv imajo naše misli in namere na ljudi, živali in rastline, ki nas obdajajo?

Tudi t.i. rižev eksperiment je tako le še eden v seriji Emotovih demonstracij dobrodejnih moči pozitivnega in rušilnih moči negativnega razmišljanja.

In eksperiment je nadvse preprost. Tako preprost, da se ga ob priliki lahko lotiš tudi ti sama in kar doma.

Dr. Emoto je v dve stekleni posodi vsul enako količino istovrstnega riža. Na eno je zapisal 'hvala', na drugo pa 'bedak'. Nato pa otrokom v šoli naročil, da vsakič, ko gredo mimo obeh posod z rižem, proti posamezni posodi glasno izrečejo pripisano ji trditev. Po 30 dneh so se pokazati naslednji rezultati:

  • riž v posodi pozitivnih misli se skorajda ni spremenil,
  • riž v posodi z zmerljivkami pa je pričel plesneti in gniti.

Sicer pa si Emotov eksperiment z rižem lahko ogledaš kar v spodnjem youtube videu:

Ker je eksperiment zares preprost in po drugi strani tako zelo zgovoren, so ga mnogi že posnemali. Med njimi je bil tudi fant, ki je zadnji dan 147-cikla eksperimenta z rižem zabeležil naslednji rezultat:

Stvari seveda nikoli niso povsem enoznačne, zato morebitne skeptike vabimo ne le k lastnemu razmisleku in še raje k ponovitvi eksperimenta, temveč tudi k branju skeptičnega pisanja na dano temo:

... ali če na hitro povzamemo:

  • Emoto nima znanstvene izobrazbe, zato njegovi eksperimenti tudi niso bili izvedeni na načine, ki bi veljali kot validne v svetu znanstvenih poskusov. Med drugim ni bil pozoren na različne dejavnike iz okolja (sprememba temperature ipd.), ki bi lahko vplivali na vodo (ali riž), prav tako posode s snovmi,na katere je skušal vplivati, niso bile hermetično zaprte. Emoto je ob priliki priznal tudi, da so vsak posamičen izsledek testa (npr. kristale) fotografirali 100 krat, javnosti pa nato predstavili le Emotu najboj všečnega. Na mestu je vprašanje: kaj če ostali 99 dejansko ni potrjevalo njegovih tez?

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja