Svetovna vojna Z in Brad Pitt

20. 6. 2013
Brad Pitt (foto: Karantanija Cinemas)
Karantanija Cinemas

Gerry Lane je delal v najnevarnejših krajih sveta, sredi vojn in največjih političnih kriz. Ampak to življenje je pustil za sabo in se posvetil družini, ženi in hčerkama.

Ko izbruhne zombijski virus, ga spet pokličejo, prepričani, da je edini pravi za nalogo, ki jo pripravljajo. Najti je treba ničtega bolnika, s katerim se je epidemija začela. Gerry ni tipičen junak, kot smo jih vajeni v akcijskih filmih. Nima supermoči, je samo oče, ki hoče za vsako ceno obvarovati svojo družino.

In družina se nekega dne znajde sredi prometnega kaosa, a Gerryju je jasno, da to ni običajna gneča. Čuti, da je nekaj zelo narobe. Nekaj namreč povzroča, da ljudje začnejo surovo napadati drug drugega. Smrtonosen virus, ki se širi z enim samim ugrizom in zdrave ljudi spreminja v nekaj neprepoznavnega, nerazmišljujočega in podivjanega.

Sosed napada soseda, prijazen neznanec postane nevaren sovražnik. Izvor virusa ni znan, število okuženih pa skokovito narašča in epidemija hitro zajame ves svet. Bolni v številnih državah preplavijo vojsko. Vlade padajo. Lane se je prisiljen vrniti v nevarno nekdanje življenje, da bi obvaroval svojo družino, in se poda na obupano iskanje vira okužbe in zdravila zanjo. Toda medtem ko Gerry v kaosu svetovnega kolapsa išče odgovore, se v neposredni nevarnosti znajde tudi njegova družina.

Pokaliptična knjižna grozljivka

Svetovna vojna Z je nastala kot postapokaliptična knjižna grozljivka pisatelja Maxa Brooksa, napisana v prvi osebi in s pričevanji preživelih. Brad Pitt, Dede Gardner in Jeremy Kleiner so prebrali knjigo in vse je očarala.

Brad Pitt o zombijih: "Pred petimi leti o zombijih nisem vedel ničesar, zdaj pa sem strokovnjak zanje. Knjiga zombije obravnava kot pandemijo, ki se širi kot recimo SARS. Kaj se zgodi, ko vse, s čimer se ukvarjamo iz dneva v dan, izgubi pomen? Kaj se zgodi, ko se oblast sesuje in so družbene norme zradirane? Kako bomo preživeli?"

Zgodba je zanimiva, ker je kljub zombijem tehtna in umeščena v sedanjost. Vendar pa zasnova knjige – osebna izpoved in pričevanja – ni primerna za filmsko upodobitev, zato so se odločili, da bodo zgodbo povedali skozi enega glavnega junaka. Vendar je tako izgubila precej dramatike, zato so se vrnili na sam začetek k izbruhu epidemije, ki je postal osrednji dogodek.

Ko so se igralci odločili, da bi bil primeren režiser Marc Forster, so mu poslali knjigo, ki je očarala tudi njega. Dejstvo je, da je ta žanr spet postal priljubljen kot v sedemdesetih letih. Mogoče zaradi velikih družbenih napetosti in sprememb, ki smo jih doživljali takrat in ki jih doživljamo zdaj. Po režiserjevih besedah so namreč izvrstna prispodoba človeške podzavesti in ogledalo dogajanja v svetu.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja