Klub zdravja Dallas: Film, v katerem je McConaughey nevarno suh

8. 2. 2014

Drama Klub zdravja Dallas, posneta po resnični zgodbi, prikazuje življenje samozavestnega Rona, ki se mora leta 1985 soočiti z diagnozo aidsa. Ker mu uradno odobrena zdravila ne pomagajo, začne jemati substance, pridobljene na črnem trgu.

Porodi se mu zamisel, da bi s tem lahko tudi zaslužil, zato s transseksualcem Rayonom ustanovita klub, v katerem z zdravili oskrbujeta druge bolnike. Ne traja dolgo, da njuno poslovanje vzbudi zanimanje organov pregona, toda Ron je odločen vztrajati pri svojem poslanstvu. Film je prejel zlatega globusa za najboljšega glavnega in za najboljšega stranskega igralca.

Seksi Matthew McConaughey tokrat ni preveč seksi. Igra Teksačana Rona Woodroofa, električarja in kavboja, znanega po svojem zabavljaškem in brezbrižnem načinu življenja. Ko leta 1985 izve, da je okužen z virusom HIV, se njegov svet nenadoma obrne na glavo. Po napovedih zdravnikov mu ostane le še 30 dni življenja, toda Ron smrtne kazni ne sprejme in se spopade s smrtonosno boleznijo.

V boju z zahrbtnim virusom ugotovi, da je zdravljenje v ZDA izjemno omejeno, saj so dovoljena le redka zdravila. Odpotuje v Mehiko, kjer se seznani z alternativnimi načini zdravljenja. Kljub nasprotovanju zdravstvene in znanstvene skupnosti, vključno z njegovo zaskrbljeno zdravnico dr. Eve Saks (Jennifer Garner), začne zdravila tihotapiti v ZDA.

Homofobni Ron presenetljivo najde zaveznika pri enem številnih obolelih nesrečnikov. Rayon (Jared Leto) je transseksualec z izjemno voljo do življenja. Da bi se izognila kaznim zaradi nelegalne prodaje, skupaj ustanovita klub, ki ljudem, okuženim z virusom HIV, omogoča dostop do novih zdravil in dodatkov. Globoko v osrčju Teksasa tako zaživi upanje za vse, ki se spopadajo z neizprosno boleznijo. Na čelu vse večje skupnosti prijateljev in strank se Ron bori za dostojanstvo članov, jih seznanja s stanjem, v katerem so se znašli, ter se zavzema za njihovo sprejetje v družbi. V letih po šokantni diagnozi živi polno življenje kot še nikoli prej.

Mesec dni pred njegovo smrtjo je Woodroofa v Dallasu obiskal scenarist Craig Borten. To je bil začetek nastajanja filmske zgodbe o Ronovem življenju. Dvajset let pozneje je zgodba postala celovečerec z naslovom Klub zdravja Dallas.

Leto 1985 in aids

Leta 1985 je bilo edino zdravilo za zdravljenje okužbe z virusom HIV in aidsa AZT (azidotimidin), vendar je bilo za večino nedosegljivo. Dostopno je bilo bolnikom v okviru kliničnih preskušanj ali na hitro razvijajočem se črnem trgu. Leta 1987 so ga poslali na trg kot najdražje odobreno zdravilo dotlej, saj je bilo za letno oskrbo s tem zdravilom treba odšteti več kot 10 tisoč dolarjev.

Bolniki so množično umirali zaradi zapletov, povezanih z okužbami HIV in aidsom. Medtem pa so aktivisti proti širjenju aidsa in bolniki iskali dostopnejše in alternativne načine zdravljenja. Upravo za hrano in zdravila (FDA) so pozivali, naj odobri številna potencialno učinkovita zdravila, ki jih v ZDA ni bilo mogoče dobiti.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol