Preganja ga smrtonosna bolezen

7. 3. 2008

Njegova mama je umrla za dedno boleznijo mišic – ALS – zdaj pa se družina sprašuje, ali je bolezen prenesla tudi na svojega zvezdniškega sina, Hugh Lauriea?

Igralca Hugha Lauriea, ki igra enega najbolj znanih zdravnikov na svetu – dr. Housa – spremlja nenavadna usoda. Zvezdnik ima namreč nevarno materino dediščino – ALS ali amiotrofično lateralno sklerozo. Bolezen mišic pri večini pacientov izbruhne v sredini štiridesetih, igralec pa je zdaj star 48 let. Hughova mama je umrla leta 1989.

Depresija

Bolezen, pred katero trepeta angleški igralec, ki je osvojil Hollywood, ima zelo hude posledice, saj začnejo bolnikom slabeti mišice po vsem telesu, zato težko požirajo in dihajo. Hughovi prijatelji znajo povedati, da zvezdnika že misel na bolezen spravi v slabo voljo in ga razžalosti.

Očetova pričakovanja

Hugh prihaja iz oxfordske zdravniške družine. Njegov pokojni oče William 'Ran' Laurie je bil leta 1948 olimpijski zmagovalec v veslanju. Hugh je še danes prepričan, da nikoli ni izpolnil pričakovanj, ki jih je zanj gojil oče.

“Bil sem osamljen in zafrustriran otrok. Pozneje sem od svojih sester izvedel, da sem bil v resnici zlati deček, samo da tega nikoli nisem vedel. Zdelo se mi je, da sem vse vedno razočaral.”

Upanje

Vendar Hugh Laurie pravi, da se ni vdal v usodo. Verjetnost, da zboli za boleznijo ALS, je le petdesetodstotna.

“Torej imam kar lepe možnosti, da ne zbolim.”

Njegova velika želja je namreč, da ga bodo njegovi otroci Charles, 19 let, William, 17 let, in Rebecca, 15 let, osrečevali še dolga leta.

In še to:

Kaj je sploh ALS?

Amiotrofična lateralna skleroza (ALS) je napredujoča bolezen motoričnih (gibalnih) živčnih celic v možganski skorji (zgornji motorični nevroni) ter v možganskem deblu in v hrbtenjači (spodnji motorični nevroni). Če pojasnimo še posamezne izraze iz besedne zveze ALS: amiotrofija pomeni usahlost mišic oz. zmanjšanje mišične mase, lateralen je odmaknjen od sredinske črte, oz. bočen ali stranski. To se nanaša na lokacijo okvare v hrbtenjači, ki pa ima značilnosti skleroze, kar pomeni bolezensko zatrditev tkiva. Gre torej za zatrjevanje stranskih hrbtenjačnih stebričkov, povezano z zmanjševanjem mišične mase.

Vir: Lea

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ