Marie Tussaud: Izpod giljotine v zgodovino

1. 12. 2011

Danes, 1. decembra, bi 250. obletnico rojstva praznovala Marie Tussaud, ustanoviteljica svetovno znanih muzejev voščenih lutkMadam Tussaud. Iz začetnega londonskega muzeja je zrastlo še 12 podružnic, in to na kar štirih kontinentih.

Anna Marija Grosholtz se je rodila v Strasbourgu v Franciji 1. decembra 1761. Njen oče je bil vojak, ki je sodeloval v Sedemletni vojni, ubit pa je bil dva meseca pred rojstvom svoje hčerke Marije.

Družina se je preselila v švicarski Bern, kjer je mama gospodinjila pri doktorju Philippeju Curtisu. Curtis je bil mojster modeliranja iz voska, da so si lahko študentje lažje predstavljali človeško anatomijo.

Pozneje je začel izdelovati tudi portrete. In malo radovedno Marijo je doktor, klicala ga je stric, naučil modeliranja z voskom. Pozneje so se vsi skupaj preselili v Paris, kjer je Curtis postavil voščeno razstavo.

Rešena izpod giljotine

Marijina prva izdelana voščena lutka je bil mislec in pisatelj Voltaire leta 1777. Modeliranja iz voska je učila sestro Luja XVI. Elizabeto, nekaj časa je celo živela v palači v Versaillesu.

Ob izbruhu krvave Francoske revolucije je bila v palači aretirana in odpeljana v zapor. Hoteli so jo usmrtiti z giljotino in ji v ta namen že pobrili glavo. Po posredovanju Curtisa so jo le pomilostili ter spustili iz zapora.

Republikanci so jo celo najeli, da je izdelovala 'mrtve maske' ljudi, ki so padli pod giljotino (tudi glave Louisa XVI, Marie Antoinette in Robespierra), do so z njimi, nataknjenimi na kolih, paradirali po Parizu.

Dr. Curtis je umrl leta 1794 ter Marie zapustil kolekcijo voščenih lutk.

Prvi muzej v Londonu

Leta 1795 se je Marie poročila s Françoisom Tussaudom, s katerim je imela dva otroka Josepha and Françoisa.

Leta 1802 je na povabilo odšla v London ter postavila razstavo voščenih lutk. Zaradi Napoleonskih vojn se ni mogla vrniti v Francijo. Potovala je po Angliji in Irski ter razstavljala svoja dela.

Leta 1835 je odprla stalno razstavo na znameniti londonski ulici Baker Street. Ena glavnih atrakcij je bila soba groze, v kateri so bile razstavljene žrtve francoske revolucije, poleg njih pa na novo narejene figure morilcev in kriminalcev.

Marie je umrla med spanjem, stara 88 let. Njena družina je obdržala muzej in ga leta 1883 preselila na današnjo lokacijo Marylebone Road. Leta 1889 pa so ga zaradi nelikvidnosti in nesporazumov prodali skupini podjetnikov.

14 muzejev po vsem svetu

Danes je muzej Madam Tussaud ena glavnih turističnih atrakcij v Londonu. Prav tako so muzeji v Amsterdamu, Berlinu, Blackpoolu, Bangkoku, Hongkongu, Šanghaju, New Yorku, Los Angelesu, Washingtonu, Las Vegasu in na Dunaju. Maja 2012 bodo odprli še muzej v Sidneyju, postavljajo ga tudi v Tokiu.

Muzeji vsebujejo voščene lutke znanih zgodovinskih in kraljevskih osebnosti, zvezd iz šovbiznisa ter športa, izredno je priljubljena zbirka 'slavnih' morilcev.

Muzeji glede na krajevne značilnosti vsebujejo še posebne 'lokalne' zbirke.

Tako ima londonski muzej, zaradi velikega števila priseljencev iz Indije, zvezde Bollywooda (indijske filmske zvezde), v Hongkongu je soba s kung fu zvezdniki, v Šanghaju soba z azijskimi filmskimi zvezdniki, v Bangkoku in Berlinu sta sobi z risanimi junaki.

Izdelava voščenih lutk

Je vsekakor zelo zahtevna, dolgotrajna ter zahteva izjemno natančnost, zato jo danes dela več ljudi. Izdelovalci najprej vzamejo telesne mere (po dolgem in počez) osebi, ki jo bodo naredili.

Prav tako ga slikajo iz vseh zornih kotov, z osebo pa se pozneje še večkrat dobijo, saj morajo natančno primerjati predvsem barvo kože, las, oči, poskušajo pa jo spoznati tudi osebno.

Nato naredijo kalup posebej za glavo, telo in roke, v katerega vlijejo vosek, ki ga je nato treba očistiti. Posebej naredijo še oči in zobe ter vstavijo umetne lase, nato sledi še barvanje.

Zanimivosti o slavnem muzeju Madame Marie Tussaud

  • Tabla v spomin na Madame Marie Tussaud stoji v rimskokatoliški cerkvi Svete Marije na Cadogan Streetu v Londonu.
  • Originalna galerija je vsebovala 400 različnih voščenih lutk, vendar so požar leta 1925 in nemške bombe leta 1941 uničile večino lutk. No, nekaj originalnih lutk, ki jih je naredila še Marie Tussaud, je kljub vsemu ohranjenih še danes.
  • Trenutni lastnik muzejev Madame Tussaud je Merlin Entertainments Group, ki spada pod korporacijo Blackstone Investment Group LP, ki so tudi lastniki številnih zabaviščnih parkov, med drugimi tudi Slovencem dobro znanega Gardalanda.
  • Soba s svetovnimi voditelji v Londonu vsebuje tudi kontroverzne lutke, kot so Adolf Hitler, Yasser Arafat, Saddam Hussein in Robert Mugabe. Mati Teresa je ena redkih, ki je zavrnila izdelavo svoje lutke. Rekla je: moje delo je pomembno, ne moja osebnost.

Prispevek smo si izposodili iz najbolj simpatične revije v Sloveniji - revije Lisa ;)

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord