John F. Kennedy & Jackie - gospod in gospa predsednik

19. 7. 2014

Čeprav zakon Johna F. in Jackie ni veljal za posebej srečnega, je Jackie poskrbela, da ga nihče ne bi pozabil.

Tik preden je po moževi smrti zapustila Belo hišo, je v Lincolnovo spalnico obesila plaketo z napisom:

  • V tej sobi je 2 leti, 10 mesecev in 2 dni prebival John Fitzgerald Kennedy skupaj z ženo Jacqueline, medtem ko je bil predsednik Združenih držav Amerike (10. januar 1961– 22. november 1963).

Cilj: ne postati gospodinja

Ko se je leta 1969 v Belo hišo vselil Richard M. Nixon z ženo Pat, je ta plaketo odstranila, vendar brezčasna ljubezenske zgodba enega najbolj znanih predsedniških parov tudi po tem še zdaleč ni utonila v pozabo. Jacqueline Bouvier ni verjela, da bo v življenju posebno uspešna. "Prepričana sem, da se ne bo nihče želel poročiti z mano in bom končala kot gospodinja," je še kot najstnica zaupala prijateljici. O tem je bila tako prepričana, da je ob opravljeni diplomi na prestižni univerzi Georga Washingtona v letopis napisala, da je njen edini cilj v življenju, da ne postane gospodinja.

Spozna ga pri 21 letih

Seveda se njeni strahovi niso uresničili. Stara je bila komaj 21 let, ko je v njeno življenje stopil obetaven mlad kongresnik John F. Kennedy. Spoznala sta se maja 1951 v Washingtonu v domu skupnih prijateljev, Charlieja in Marthe Bartlett. Po večerji je John novo prijateljico spremil do avtomobila in jo povabil na zmenek. Še preden pa je Jackie prišla do besede, je z zadnjega sedeža njenega črnega mercuryja skočil njen nekdanji fant in oba presenetil. Čarobni trenutek se je razblinil, John ji je zaželel lahko noč, potem se nista srečala več kot leto dni. On se je pripravljal na kandidaturo za senat, Jackie pa so pri Washington Time-Heraldu vzeli v službo raziskovalne fotografinje. Njena glavna naloga je bila, da je hodila po mestu in mimoidočim zastavljala vprašanja v slogu "So pri zobozdravniku moški pogumnejši od žensk?" in "Menite, da bi morala žena pustiti možu, da misli, da je pametnejši od nje?" in jih nato še fotografirala.

Zasnubil jo je po telefonu

Tudi naslednjič sta se srečala na večerji pri Bartlettovih. Čeprav se ji je zdel John na začetku smešen in malce vase zagledan – sploh po tem, ko ji je zaupal, da bo nekoč postal predsednik – sta bila čez nekaj mesecev že zaročena. Mladi senator jo je zasnubil kar po telefonu, ko je v Londonu ravno fotografirala kronanje kraljice Elizabete. Jackie je privolila, vendar je imela pred poroko še eno nalogo. Razdreti je morala zaroko z borznim posrednikom Johnom Hustedom, ki jo je leta 1952 zaprosil za roko, in odpovedati vse načrte za njuno poroko. Z Johnom sta se poročila septembra leta 1953. Poroka je bila eden najbolj glamuroznih dogodkov tistega leta. Zbrala se je pestra mešanica gostov, od politikov pa do filmskih zvezd in novinarjev. Več kot dve uri je trajalo, da so vsi povabljenci čestitali presrečnima zakoncema. Kako tudi ne, on je bil najbolj zaželen samec v državi, ona izredno lepa, uglajena in inteligentna mlada ženska. Zdelo se je, da sta si usojena. "Nikoli nisem srečal nikogar, ki bi ji bil podoben – tako drugačna je od vseh deklet, ki jih poznam," je John zaupal prijatelju.

Vedela za njegovo nezvestobo

Javnost je Jackie takoj vzljubila. Tisk je bil poln člankov o njenem izbranem okusu za modo, umetnost, glasbo in literaturo, pa o potovanjih z možem po Ameriki in Evropi, kjer je simpatična in razgledana Jackie večkrat zasenčila moža. Ko se je med obiskom v Franciji z Johnom peljala v odprti limuzini, je ljudstvo vzklikalo njej, pozneje pa je na večerji očarala samega predsednika Charlesa de Gaulla. "Vaša žena ve o francoski zgodovini več kot večina francoskih žensk," je dejal Johnu, ki ga je vse skupaj močno zabavalo. "Sem mož, ki je v Parizu spremljal Jacqueline Kennedy in pri tem sem užival," pa je o obisku medijem ponosno povedal John.

Življenje za zidovi Bele hiše pa še zdaleč ni bilo popolno. Johna so mediji povezovali z lepoticami, kot so Angie Dickinson, Marilyn Monroe in Jayne Mansfield. Čeprav je Jackie vedela za moževo nezvestobo, o njej ni želela govoriti v javnosti. "Menim, da na svetu ni moških, ki bi bili zvesti svojim ženam," je bil njen edini komentar.

Močna za svoje otroke

Občudovanje javnosti pa je Jackie prineslo pogum, ki ga je pokazala med tistimi štirimi novembrskimi dnevi leta 1963. Takrat je namreč doživela najhujšo preizkušnjo v svojem življenju – atentat na moža Johna. Prav ves svet je spremljal, kako je na pogrebu z dvignjeno glavo kljubovala solzam. Vedela je, da mora ostati močna. Vsaj za svoje otroke. Leta 1954 je – medtem ko je bil John v Franciji – Jackie prezgodaj rodila njunega prvega otroka, mrtvorojeno deklico, ki so jo pozneje poimenovali Arabella. Hčerka Caroline je na svet prijokala tri leta pozneje, sledila pa sta še sinova John mlajši in prezgodaj rojeni Patrick Bouvier, ki je umrl le nekaj dni po rojstvu.

Po moževi smrti se je Jackie preselila v New York in nekaj let ostala skrita pred očmi javnosti. Nato pa je leta 1968 oznanila svojo poroko z enim najbogatejših moških, Aristotlom Onassisom. Kljub nasprotovanju javnosti in družine Kennedy sta se oktobra poročila. "Nihče ne ve, kako osamljena sem," je Jackie svojo odločitev poskušala pojasniti prijatelju. Sprva je bilo videti, da jo je poroka osrečila, a se je kmalu razvedelo, da med njima močno škripa. Tako je bil ob Onassisovi smrti leta 1975 zakon že dolgo mrtev. V začetku leta 1994 je Jackie zbolela za hudo obliko raka, ki jo je premagal že po nekaj mesecih. Pokopali so jo ob Johnu in njunih dveh otrocih na Arlingtonskem državnem pokopališču.

Jackie & John F. Kennedy

Za nezvestobo moža je vedela

Če lahko verjamemo škandalozni knjigi Wild Women in the White House, je služabnica pri pospravljanju Johnove postelje našla zapeljivo črno perilo. Ko ga je izročila Jackie, misleč da je njeno, jo je ta le pogledala in z grenkobo dejala: "Ni moja konfekcijska številka."

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ