Jasna Kuljaj: 'Gre za pravice na stotine honorarnih delavcev!'

25. 9. 2013
Foto: Nova

Skupna zgodba Boštjana Romiha, Jasne Kuljaj in Jožeta Potrebuješa, ki je z oddajo Na zdravje na Televiziji Slovenija rušila rekorde gledanosti, svoj razplet že išče v pravkar pričetem sojenju na Delovnem in socialnem sodišču.

Za revijo Nova je Nina Keder takole najprej orisala ozadje problematike:

Jasna Kuljaj se je po desetih letih dela na RTV naveličala obljub o redni zaposlitvi in se je odločila to doseči po sodni poti.

Vse lepo in prav, a kaj, ko Jasne takoj po vložitvi zahteve njenega odvetnika Bogdana Mahneta, ki je uspešno zastopal že nekaj novinarjev, ki so tako prišli do službe na RTV, v oddaji Na zdravje nismo več videli v studiu, ampak se je samo še javljala s terena, preoblečena v Heleno Blagne. Njen producent Jože Potrebuješ je v javnosti izjavljal, da je zgolj naključje, da si je koncept sredi sezone zamislil popolnoma drugače. Domneva se, da je popustil pritiskom urednikov na RTV, ki so bili jezni na Jasno, da si je drznila za svoje pravice obrniti se na odvetnika. Skratka, zgodba z Jasnino zaposlitvijo se počasi razpleta, saj se je v petek na Delovnem in socialnem sodišču na Resljevi zgodila glavna obravnava, na kateri so zaslišali Jasno in priče. Jasna je kot svoje priče povabila sovoditelja Boštjana Romiha, soscenaristko oddaje Aido Kralj, nekdanjega režiserja oddaje Na zdravje Marka Naberšnika in režiserko oddaje Urško Žnidaršič. RTV pa je kot svoje priče povabil producenta oddaje Jožeta Potrebuješa, redaktorico oddaje Natašo Bolčino Žgavec in producentko Razvedrilnega programa Mico Puc Ornik.

Kdaj bo odločitev sodišča znana, ni jasno, kot tudi ni jasno, ali bo Jasna v primeru uspeha na sodišču sploh sprejela ponujeno delovno mesto, saj je zajadrala v druge vode, odkar je ni več v oddaji Na zdravje.

Na vprašanje Nine Keder, ali jo služba na RTV sploh še zanima, je Jasna za revijo Nova pred sodiščem povedala, da se bo s tem ukvarjala, ko bo sodnica odločila:

  • »Ne gre zgolj zame in mojo zaposlitev. Gre za pravico na stotine honorarnih sodelavcev, ki so v tej državi manj vredni in brez pravic. Prav tako sem se za ta korak odločila tudi zato, da preverim, ali je ta država pravna in ali v tej državi deset let dela in doseganja uspehov za neko podjetje nekaj pomeni ali ne. Dovolj je bilo, da imajo pri zaposlovanju prednost kadri, ki so z uredniki prijateljsko ali sorodstveno povezani. Državljani tega več ne bomo dopuščali in bomo na take primere aktivno opozarjali. Jaz tukaj, kdo drug drugje.«

Verjetno bo Jasnin primer vplival na druge honorarne sodelavce RTV, saj se bodo ob njenem uspehu verjetno precej opogumili.

Nina Keder za revijo Nova

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"