Znaki v telesu, ki jih ne smeš spregledati

16. 4. 2016
Znaki v telesu, ki jih ne smeš spregledati (foto: Profimedia)
Profimedia

Za na prvi pogled nedolžnimi težavicami se lahko skrivajo resni zdravstveni zapleti, ki pa jih lahko ukrotiš, če dovolj zgodaj prepoznaš njihove simptome.

Začne se z malenkostmi, ki jih skorajda ne opaziš, nato pa se zaveš, da te ob živce spravljajo že dlje časa. Za mnenje o sporočilih, s katerimi te telo opozarja na marsikaj, smo prosili asist. mag. Neno Kopčavar Guček, dr. med. spec., iz Zdravstvenega doma Vič-Rudnik. Ali veš, da veliko lahko urediš kar sama že s spremembo življenjskega sloga?

1. V ustih se ti pojavljajo izpuščaji

Nekaj milimetrov velike razjede, ki so videti kot bel mehurček z rdečim robom in se najpogosteje naselijo na notranjo stran lic, ustnic ali jezika, redko pa tudi pod jezik ali na dlesen, imenujemo afte.

Niso nevarne, vendar ob stiku s hrano pečejo in bolijo. Njihov nastanek ni popolnoma pojasnjen, običajno pa jih dobiš takrat, ko ti pade telesna odpornost in te spremlja stres. Ko začutiš, da se ti v ustih pripravlja nekaj bolečega, je torej čas, da ustaviš konje in si privoščiš sprostitev, ki jo očitno zelo nujno potrebuješ.

Posebno skrb posveti ustni higieni in se izogibaj hrani, ki pušča ostre drobižaste ostanke (recimo oreški, bučnice in podobno). Zelo verjetno bodo afte po nekaj dnevih izginile same po sebi, če pa vztrajajo dlje kot teden dni, obišči zobozdravnika, da ti predpiše sredstvo, ki ti bo pomagalo.

2. Vsak dan si bolj izčrpana

Če si neprestano v naglici in poleg tega tudi bolj malo spiš ter se ne prehranjuješ redno, je utrujenost upravičena. Možno pa je tudi, da si slabokrvna – vzrok so lahko dolge in močne menstruacije ali slabe prehrambne navade, ki tvojemu telesu ne zagotovijo dovolj železa.

Najprej se nekoliko umiri, poskrbi za osemurni nočni počitek in za z železom bogat jedilnik: jej rdeče meso vsaj trikrat tedensko, stročnice (lečo in sojo), špinačo, rdečo peso, temno sadje (borovnice, robidnice, črni ribez, slive), suho sadje in žita. če se stanje ne izboljša, poprosi zdravnika, naj ti pregleda kri, in morda ti bo svetoval prehransko dopolnilo.

3. Potiš se bolj kot sredi poletja

Pri športu je seveda prav, da se potiš, pa tudi na izpitu ali na zares pomembnem sestanku to ni nič nepričakovanega, zlasti če si med bolj napetimi.

Če pa te ta neprijetnost preseneti kar brez pravega vzroka, je mogoče težava v delovanju ščitnice, saj lahko izloča preveč hormona.

Če čezmerno potenje spremljajo še pospešeno bitje srca, tresoče roke, nervoznost, utrujenost in volčja lakota, se podvizaj na pregled.

4. Vidiš neznane leteče predmete

Temnejše ali svetlejše oziroma prozorne pike, črtice ali madeži najrazličnejših oblik, ki jih dobro vidiš, če gledaš svetlo površino, niso znak za preplah. Gre za celice, ki plavajo v notranjosti očesa, zaznaš pa jih zato, ker mečejo senco na mrežnico. Načina, kako se jih znebiš, ni, zato bo najbolje, če se jih navadiš.

Zelo verjetno je, da bodo izginile tako, kot so se pojavile, in sčasoma jih sploh ne boš več opazila. Po pomoč v zdravstveni dom pa pojdi, če se ti močno bliska ali iskri pred očmi in če to stanje spremlja glavobol.

5. Sredi noči se zbudiš in ne moreš več zaspati

Vzrok je lahko alkohol, ki vpliva na naravni tok spanja – morda boš sicer kar padla v posteljo, a namesto globokega spanca ti bo noč prinesla le nemiren dremež in pogosta nočna zbujanja, zato si kozarček pijače privošči najpozneje štiri ure pred spanjem.

Nespečnost pa je pogosto tudi spremljevalka skrbi in težav, o katerih tvoji možgani premlevajo še ponoči, čeprav se tega niti ne zavedaš. Preden se odpraviš v posteljo, počni stvari, ki te osrečujejo, da se boš sprostila in umirila.

6. Vedno si polna modric

Pogosto boleče modrice (hematomi) različnih velikosti, ki jih lahko spremlja tudi oteklina ali zatrdlina, so tik pod kožo razlita kri, kadar ti poči žilica. Po navadi so vzrok zanje poškodbe ali udarci (hej, če sodiš v skupino nerodnic, previdnost ne bo odveč), možno pa je, da nastanejo tudi, ko ti dajo injekcijo ali ti vzamejo kri.

V tem primeru pomagajo ledeni obkladki ali mazilo, ki ga posebej za ta namen dobiš v lekarni. Včasih pa se modrice v več različnih odtenkih kar pojavijo, ne da bi točno vedela zakaj, in dolgo traja, preden se jih znebiš. To je znak, da imaš morda težave s strjevanjem krvi, zato se pogovori z zdravnikom.

7. Žaluješ za lasmi, ki ti močno izpadajo

Povsem naravno je, da ti vsak dan izpade približno sto las, zato še ni razloga za skrb, če jih nekaj opaziš na krtači oziroma glavniku ali pri umivanju ugotoviš, da so popolnoma prekrili mrežico pri odtoku.

Še posebej pri dolgolaskah je količina izpadlih las videti precej večja in v primerjavi s kratkimi lasmi je videti, da je izpadlo veliko več las. Če imaš doma ljubljenčka, veš, da se mu spomladi in jeseni menja dlaka, in podobno je tudi s tvojimi lasmi – v tem času jih izgubiš več kot sicer, vendar ti tudi rastejo novi.

Nekoliko bolj zaskrbljujoče pa je, če se izpadanje zlepa ne umiri, saj je težava morda povezana s hormoni. Lahko gre za nepravilno delovanje žleze ščitnice, pogosto pa na lase vpliva tudi hormonska ‘zmeda’, ki v tvojem telesu zavlada, ko prenehaš s kontracepcijskimi tabletkami (ali celo še med jemanjem) pa tudi nekaj mesecev po porodu.

Pri svojem ginekologu vprašaj, kako lahko ukrepaš. Prav tako k lepšim in gostejšim lasem ne pripomorejo niti stres, hujšanje in nezdrava prehrana (premalo železa ter vitaminov), zato se jim v velikem loku izogni.

8. V bližini očesa čutiš nadležno utripanje

Občutek ni ravno prijeten, vendar ne kaže na nič hujšega kot na utrujenost očesa (če recimo pri delu dolgo gledaš v zaslon).

Utripanje bo hitreje prenehalo, če na oko položiš hladen obkladek, svoj pogled pa vsake pol ure za nekaj minut odmakni od računalnika in se zazri v daljavo.

9. Boli te glava, vzameš tablete in ... dobiš še hujši glavobol

Če si navajena ob najmanjši bolečini vzeti tablete, se tvoje telo nanje navadi, in ko jih zares potrebuješ, ne učinkujejo. Na www.lek.si pa smo našli tudi podatek o glavobolu zaradi povratnega učinka zdravil – čezmerno jemanje tablet proti bolečinam lahko sproži nov glavobol in že si se znašla v začaranem krogu.

Če imaš možnost, skušaj glavobol ukrotiti čim bolj naravno, na primer s počitkom ali spancem, saj se tako izogneš tabletam. Glava te lahko boli zaradi različnih razlogov, vsekakor pa je bolje poskusiti odpraviti vzroke, kot le odpravljati posledice. Posvet z zdravnikom pa ti priporočamo, če se poleg glavobola pojavijo še kakšne druge zdravstvene težave.

10. Vrti se ti in misliš, da boš padla

Razlogov za vrtoglavico je precej, med drugim tudi slabokrvnost, kar bo preveril tvoj zdravnik. Eden od zelo preprosto odpravljivih vzrokov pa je dehidracija. Če premalo piješ, lahko stakneš glavobol ali pa dobiš občutek, da Zemlja pleše okrog tebe.

Zlasti če sediš ali ležiš, nato pa vstaneš, je vrtenje v glavi tako močno, da zamaje tvoje ravnotežje. Rešitev: zaužij dovolj brezalkoholne tekočine – štejejo na primer tudi juhe, ki te mimogrede še lepo pogrejejo, sadje, jogurt ...

Za strokovni pregled se zahvaljujemo asist. mag. Neni Kopčavar Guček, dr. med. spec., iz Zdravstvenega doma Vič-Rudnik, Ljubljana.

Priredila: Manca Kraševec

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"