Zaradi poka petarde utrpela okvaro sluha

26. 12. 2013

Da bi preprečili poškodbe zaradi pirotehničnih sredstev in vsem omogočili varne praznike, so strokovnjaki UKC Ljubljana skupaj s predstavnikom Generalne policijske uprave na novinarski konferenci opozorili na nevarne poškodbe, ki so posledica neustrezne uporabe različnih pirotehničnih sredstev.

S svojo osebno zgodbo je zlasti mlade nagovorila tudi Sara Savnik, sicer miss universe leta 2013, ki je zaradi poka petarde pred leti utrpela okvaro sluha.

Denar raje uporabite kako drugače

Kot je dejala ob zaključku novinarske konference, si bo 14. november 2005, ko je zaradi poka petarde pristala v UKC Maribor, zapomnila za vedno. Danes nosi dva slušna aparata in si želi, da bi lahko tudi skozi svojo izkušnjo javnost še bolj ozavestila o tem, kako nevarne so lahko petarde.

"Polagam vam na srce, poskrbite, da bodo letošnji prazniki minili brez poškodb, ne uporabljajte pirotehničnih sredstev na prostem, kjer je prisotnih več ljudi, ali še bolje, denar, namenjen za pirotehniko, raje uporabite kako drugače in ne ogrožajte sebe in drugih," je dejala Sara Savnik.

Med poškodovanimi je največ mladih

V UKC Ljubljana pa se tudi sicer srečujejo z različnimi poškodbami.

Od manjših opeklinskih ran, ki nimajo večjih funkcionalnih posledic, žal pa pogosto tudi z obsežnimi in kompleksnimi poškodbami roke z dramatičnimi funkcionalnimi in estetskimi posledicami. Večinoma so poškodovane kosti (zdrobljeni, odprti zlomi) in vsa mehka tkiva: žile, živci, kite in mišice, te poškodbe pa spremljajo tudi obsežne kožne vrzeli. Področje poškodbe je zelo veliko, tkiva so zmečkana in raztrgana in lahko propadejo tudi pozneje. Pri otrocih so poškodovane rastne stike kosti.

"Najbolj tragično pri teh poškodbah pa je, da so to trajno invalidni mladi ljudje, ki se vse življenje nato spopadajo s psihofizičnimi posledicami in so v breme družbi, ki ni sposobna pravočasno prepoznati problema in mladih ljudi preusmeriti iz nakupovalnih središč in ulic v šport, umetnost, znanost, naravo," je o poškodbah povedal prof. dr. Uroš Ahčan, dr. med., predstojnik KO za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline Kirurške klinike UKC Ljubljana.

Zakonodaja dovoljuje le ...

Prodaja pirotehničnih izdelkov 1. kategorije (to so pokajoče žabice, vžigalice, pasje bombice) in ognjemetnih izdelkov 1. kategorije, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena od 19. pa do 31. decembra, njihova uporaba pa je dovoljena le med 26. decembrom in 2. januarjem. V tem času je dovoljena tudi uporaba nekaterih drugih pirotehničnih izdelkov, kot so rimske sveče, rakete, fontane in baterije. Uporaba fontan in baterij je dovoljena osebam, starejšim od 18 let.

Foto: govori.se, Lisa, profimedia

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"