V resnici so ženske tiste, ki so močnejši spol!

4. 10. 2011
V resnici so ženske tiste, ki so močnejši spol!

Mnogi so to potihoma že vedeli, znanost pa je zdaj to tudi dokazala: ženske se bolje kot moškim upirajo boleznim!

Znanstveniki pravijo, da so ženske na splošno precej bolj odporne prav zaradi dodatnega x kromosoma - torej taistega kromosoma, ki ženske dela ženske. Razlike so celo tako velike, da so nekateri raziskovalci v zadnjih dneh pričeli pozivati celo, da bi morali medicino odslej deliti na 'tretmaje zanj' in 'terapije zanjo'.

Raziskave so pokazale, da se ženske bolje upirajo:

  • prehladom, gripam in infekcijam,

V eni od študij so raziskovalci londonske univerze odkrili, da se ženski imunski sistem bolje in uspešneje kosa s precej široko paleto infekcij kot moški. To naj bi tudi razložilo, zakaj imajo ženske sicer več prehladov (letno za njim zbolijo kar petkrat (zaradi pogostejših stikov z otroci), medtem ko moški le petkrat), vendar ga prebolijo hitreje in lažje. Medtem ko moški skoraj vedno obležijo in ostanejo doma na bolniški, ga ženske nemalokrat premagajo stoje.

V neki drugi študiji, v kateri je sodelovalo več kot 1200 pisarniških delavcev, pa so ugotovili, da moški, ki so v stresu, prej razvijejo prehlad, medtem ko isto ne velja tudi za ženske.

Moški so na splošno slabše opremljeni za resne infekcije. Medtem ko bi tri-četrtine žensk preživele resne bakterijske infekcije, do katerih pogosto privedejo postoperativni zapleti, pa bi isto uspelo le tretjini moških.

  • pa tudi hujšim boleznim kot je rak.

Doslej so krajšo življenjsko dobo moških do neke mere pripisovali predvsem siceršnjemu življenjskemu stilu (moški se pogosteje navzamejo nezdravih razvad, kot so npr. pretirano pitje alkoholnih pijač in kajenje). Dejstvo pa je, da ženski hormoni (prav tisti, ki ženskam vsak mesec nekajkrat obrnejo življenje na glavo in ki jih gre kriviti za križe in težave menopavze) tisti, ki ženske varujejo pred resnimi boleznimi, tudi tako resnimi kot je rak. Poleg genov so namreč prav hormoni tisti, ki močno vplivajo na funkcije našega imunskega sistema.

Ženski imunski sistem je močnejši!

Prav močnejši imunski sistem žensk naj bi bil - tako kažejo zadnje raziskave - zaslužen za to, da ženske redkeje resno zbolevajo in se bolje borijo proti virusom in bakterijam. Narava naj bi tako poskrbela za to, da varno donosijo in rodijo otroke.

(Če si ženska), se vse našteto sliši naravnost čudovito, kaj ne?

Pa vendar ...

Z dobrim rado pride tudi kaj slabega.

Raziskovalci so namreč ugotovili, da je imunski sistem žensk celo tako močan in robusten, da jim v določenih situacijah lahko celo škodi. Problem se pokaže predvsem na področju avto-imunskih bolezni, t.j. bolezni, pri katerih lastno telo napade samega sebe. In študije kažejo, da pri zbolevanju za temi boleznimi ženske dejansko prednjačijo.

Tako bodo npr. ženske devetkrat prej kot moški razvile lupus in trikrat verjetneje zbolele za revmatičnim artritisom.

Več o raziskavah razlik moškega in ženskega imunskega sistema.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ