Ti teža pogosto NIHA? TO je lahko razlog (nikar ga ne spreglej!)

18. 4. 2019
Ti teža pogosto NIHA? TO je lahko razlog (nikar ga ne spreglej!) (foto: Profimedia)
Profimedia

Ali nihanje teže sabotira tvoje cilje na poti do izgube kilogramov? Preveri, kaj je lahko razlog temu!

Rahlo nihanje teže je popolnoma normalno in je del vsakega človeka. Zjutraj smo lažji, takoj, ko pa nekaj pojemo ali spijemo, smo že za nekaj dekagramov težji. Nihanje teže je lahko tudi posledica zdravil, količine zaužite soli in sladkorja ter seveda prebave in odvajanja.

Čeprav je torej rahlo nihanje teže nekaj vsakdanjega, pa ima lahko drastična sprememba "gor in dol" (na primer jo-jo efekt pri dietah) negativen učinek na zdravje.

To so razlogi pogostega nihanja teže, ki niso povezani z vsakdanjim naravnim obnašanjem telesa:

1. Menstruacija

Napihnjenost in drugi simptomi, povezani z menstruacijo, pri mnogih ženskah povzročijo povišanje telesne teže. Če imaš torej menstruacijo in opažaš, da tvoja telesna teža ni vse dni tega obdobja enaka, je lahko to vzrok. Ni ti treba skrbeti, stanje se bo kmalu vrnilo na normalno.

2. Kontracepcija

Katero koliko kontracepcijsko sredstvo na osnovi hormonov lahko povzroči nihanje teže. Ravnovesje hormonov v tvojem telesu je občutljivo in se ves čas spreminja. Zato lahko vse, kar vpliva na spremembo v hormonskem ravnovesju, vodi do sprememb tudi na fizičnem izgledu. Nihanje teže je tako normalen stranski učinek hormonske kontracepcije.

3. Nizek nivo ščitničnih hormonov

Si utrujena, te bolijo mišice in sklepi ter imaš težave z zaprtostjo? Potem je morda dobro, da se posvetuješ z svojim zdravnikom, ki ti bo v primeru, da je s tvojo ščitnico kaj narobe, predpisal ustrezna zdravila (hormonsko terapijo).

Še preden pa te popade panika, preberi, kateri so vse znaki, da imaš morda težave s ščitnico.

4. Pomanjkanje spanca

Spanje uravnava apetit in izločanje rastnih hormonov. Pomanjkanje spanja je tako povezano s pridobivanjem telesne teže in povišanim tveganjem za debelost.

Zato poskrbi, da ponoči zadovoljiš potrebo po 8 urah spanja. Preberi tudi, kaj se sicer zgodi tvojemu telesu, če spiš manj kot 7 ur.

5. Adrenalna izčrpanost

Postaneš jezna ali razburjena, ko si lačna? Tudi to lahko vpliva na nihanje teže in nakazuje na adrenalno izčrpanost, ki povzroči željo po sladkorju (ali na splošno nezdravi hrani) in se odraža v pridobivanju odvečnih kilogramov.

6. Fibromialgija

Ali ponoči kljub utrujenosti ne moreš zaspati, poleg tega pa trpiš za kronično bolečino po celotnem telesu? Morda imaš fibromialgijo.

Namreč, kar 85 % ljudi s tem stanjem naj še ne bi dobilo prave diagnoze. Kot so pokazale raziskave, pa naj bi padec metabolizma zaradi fibromialgije povzročil tudi pridobivanje odvečnih kilogramov.

A preden te popade panika!

Pogosto (rahlo!) nihanje teže je, kot rečeno, popolnoma normalno, zato ti ni treba prav nič skrbeti. No, v kolikor se pojavi sum na katero izmed zgoraj opisanih težav, je najbolje, da obiščeš svojega zdravnika in se prepičaš, ali je s teboj vse v najlepšem redu. Pazi nase. ❤

Po predlogi Aly Walansky pripravila: N. Š.

Preberi še: OMG! Poglej to fantastično preobrazbo naše bralke (+njen celoten PROGRAM)

Priporočamo tudi: Zobozdravniki razkrivajo TOP trik, kako se za vedno znebiti ustnega zadaha

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol