Tako SLABO! hitre diete vplivajo na izgubo kilogramov

17. 4. 2017
Tako SLABO! hitre diete vplivajo na izgubo kilogramov (foto: Profimedia)
Profimedia

Hitre rešitve so zelo redko tudi dobre in tako je tudi z dietami, ki lahko telesu naredijo veš škode kot koristi... oziroma samo več škode, koristi pa nobene. Poglej, zakaj!

Kaj narediš, ko opaziš, da te že čas preganja, poletje se bliža, ti pa s tem, kar vidiš v ogledalu, nisi popolnoma zadovoljna?

Ena možnost je, da se zadeve lotiš počasi in premišljeno, druga pa, da v internetni iskalnik preprosto vpišeš 'kako izgubiti 5kg v kratkem času' in pograbiš prvo dieto, ki ti to obljublja.

Slednjim rečemo hitre diete, pri katerih se moraš ogromno odrekati, preveč znižati dnevni kalorijski vnos, na koncu pa spet ostaneš praznih rok.

Hitre diete se je na dolgi rok nemogoče držati. Res je, da bo tehtnica pokazala manj, ampak večina izgubljenega bodo: mišice, voda in tvoji živci.

Poleg tega, da ti bo med njo primanjkovalo osnovnih hranil (dovolj beljakovin, vlaknin, kalcija, železa, vitamina B12 itd.), imajo hitre diete tudi druge slabosti:

1. Upočasni se metabolizem

"Ko tako močno omejiš vnos kalorij, gre tvoje telo v način stradanja, hitrost presnove pa se upočasni," pravi dr. Darcy Johannsen. Upočasnitev presnove pa pomeni tudi to, da na dan potrebuješ manj kalorij.

Telo ne ve, kdaj bo spet dobilo hrano, zato naredi vse, da bi ohranilo energijo.

Ne samo, da kuriš manj kalorij med vsakodnevnimi aktivnostmi (prebava, stanje, hoja), ampak se tudi premikaš manj, ker imaš manj energije.

Izguba kilogramov se upočasni, kar pomeni, da moreš kalorije še bolj znižati in tako se znajdeš v začaranem krogu in prideš do točke, ko se kilogrami več nikamor ne premaknejo.

2. Izgubljeni kilogrami niso dolgoročno izgubljeni

Pri hitrih dietah 95% ljudi ni zmožnih vzdrževati končne teže.

Ena izmed najhujših posledic hitrih diet je, da ko ljudje prenehajo z njimi in začnejo jesti toliko kot včasih, se ponavadi zredijo nazaj ali pa še bolj, pravi dr. Johannsen.

To je zato, ker se je tvoj metabolizem med dieto upočasnil in zdaj telo za vzdrževanje potrebuje manj kalorij kot jih je potrebovalo sicer.

"To je lahko povezano z nivojem hormona leptina, katerega nivo se zniža, ko v kratkem času izgubimo veliko kilogramov," dodaja dr. Johannsen.

3. Hitre diete povzročijo izgubo mišic

"Če zelo zmanjšaš vnos kalorij, za gorivo ne kuriš samo maščob," pravi dr. Johannsen, "ampak zraven pokuriš tudi čisto mišično maso".

V prvih nekaj tednih tvoje hitre diete približno polovica goriva, ki ga pokuriš, prihaja iz maščobnih zalog, druga polovica pa iz mišic.

Vedeti moraš, da so mišice ključne za učinkovito izgubo maščobe, saj več mišic pomeni večjo obremenitev za telo in posledično pokuri več kalorij oziroma odvečne maščobe.

4. Nenehno si lačna in razdražena

Mogoče zato, ker si v celem dnevu pojedla samo eno jabolko in banano ali pa preprosto zato, ker se nivo hormona grelina (ki spodbuja apetit) močno poviša, ko je tvoje telo v načinu stradanja, pravi dr. Johannsen.

"Ko ljudje začnejo s hitro dieto, se zgodijo spremembe tudi v možganih, ki te naredijo sitne in razdražljive", dodaja (kar lahko verjetno potrdijo tudi vsi okoli tebe, kajne?).

5. Že samo premikanje postane večji napor

Zaradi upada nivoja ščitničnega hormona in adrenalina, si psihično in fizično izčrpana in se moraš, kot pravi dr. Johannsen, dejansko mučiti za to, da si aktivna.

Prav tako se 'poleni' tvoj simpatični živčni sistem, zaradi česar te ves čas zebe. Pride tudi do upočasnjenega bitja srca ali padca krvnega tlaka, kar lahko posledično privede tudi do nezavesti.

In, kaj se zgodi po koncu hitrih diet?

Pravzaprav nihče ne ve, ampak najverjetneje boš imela težave z metabolizmom, občutljivostjo na inzulin (kar pomeni večje tveganje za diabetes), zagotovo pa se bo zgodilo tisto, česar si najmanj želiš:

»Špeh« se bo veselo vrnil na svoje staro mesto

oziroma lahko se zgodi še hujše – odvečne maščobe bo še več kot prej.

Teža, ki jo po hitrih dietah pridobiš nazaj, je v veliki večini maščoba. Tisto, kar si med 'dietiranjem' izgubila, pa ni bila 100% maščoba, ampak so šle z njo tudi mišice.

Kar pomeni, da tudi, če boš samo pridobila nazaj enako število kilogramov (kot si jih izgubila), boš verjetno izgledala še slabše kot pred dieto.

Hitre diete so morda res 'popravek na hitro', vendar pa lahko imajo tudi nevarne in za zdravje negativne posledice na dolgi rok.

Zato je najbolje, da na njih pozabiš, saj boš naredila ogromno uslugo tako svojemu telesu kot zdravju.

Začni počasi (saj veš: počasi se daleč pride), bodi vztrajna in, kar je najpomembneje, ne glede na vse se potrudi svoje telo vzljubiti takšno, kot je.

Verjemi, da ti bo hvaležno in te bo zagotovo tudi bolj 'ubogalo'. Boš videla, resda bo trajalo dlje, bo pa zato rezultat toliko boljši.

Pripravila: Nika Švajncer

Preberi še: TOP vaje za lepo oblikovan zgornji del telesa (+video navodila) ali pa FOTO: Miks počepov za čvrsto zadnjico in vitke noge.

Priporočamo tudi: Želiš shujšati? Potem zvečer nikakor ne jej TEH živil!

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"