Preklinjanje - daj si duška, pravi stroka!

14. 6. 2013
Preklinjanje - daj si duška, pravi stroka! (foto: shutterstock)
shutterstock

Tudi če bi se rada odvadila preklinjanja, se to v stresnih situacijah zgodi tudi največjim moralistom. In strokovnjaki menijo, da ni s tem prav nič narobe.

Prav vsak to počne. V vsakem jeziku, v vsaki starosti in v vsakem poklicu. In bojda moški preklinjajo malce pogosteje kot ženske.

Funkcija preklinjanja: Vsak ve, da lahko preklinjanje izjemno osvobaja. Zakaj je tako, je moč videti že pri otrocih. Ti namreč sploh ne vedo, kaj pomenijo 'grde besede', a lahko že iz ogorčenih odzivov svojih staršev razberejo, da ima preklinjanje velikansko eksplozivno moč. Kletvice so kot verbalno orožje, s katerim se lahko upremo in gremo prek meja.

In pozneje? Zelo podobno: ljudje naletimo na tabu in v določenem trenutku se prav s kletvico osvobodimo pritiska, ki ga občutimo. Čudovita stvar, ki nas ščiti pred preobremenitvijo.

Meje preklinjanja: Opominjanje na meje olike je pravzaprav nepotrebno, saj prijazne zmerljivke ne obstajajo. Kljub vsemu moraš paziti, da živcev in čustev drugih ne poteptaš preveč. Pred neko zelo religiozno osebo ti denimo ni treba preklinjati boga, ampak se odločiš za druge različice.

Okolica kot zelo agresivne in neobvladane ljudi dojema tiste, ki preklinjajo pogosto, zelo glasno in zelo sočno. Ne čisto po krivici: ko denimo stresamo psovke, nekoliko zraste naš nivo stresa in izločamo več adrenalina. Torej se izplača nekoliko tudi obvladati.

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"