Obisk psihoterapevta danes ni več tabu

25. 9. 2011
Obisk psihoterapevta danes ni več tabu

Tudi če nisi še nikoli obiskala psihoterapevta, psihologa ali psihiatra, zagotovo poznaš koga, ki ga je. V njihove ordinacije danes prihajajo mladi, starejši, moški, ženske, meščani, vaščani ... Skratka, pravil v resnici ni.

Ljudje so dandanes veliko bolj ozaveščeni kot nekoč, ko je bila še sramota, če je kdo poiskal pomoč psihologa, psihiatra ali psihoterapevta.

Nekateri psihiatri menijo, da je najbolje poiskati pomoč terapevta po 25. letu starosti, saj je takrat človek že izoblikovana osebnost in se bolje pozna kot pa v zgodnji mladosti. Človek je takrat tudi bolj pripravljen na spremembe in ve, česa si v življenju želi.

Še vedno pa obstajajo številni miti o tem, kaj se dogaja med tako seanso pri psihoterapevtu.

V nadaljevanju povzemamo!

Mit: Povedal mi bo, kaj moram delati!

Napačno. Strokovnjak ti ne bo povedal, kaj moraš delati!

Njegova naloga je pomagati človeku, da sam najde rešitve. Njegovo delo je, da ti pomaga razviti lastne veščine reševanja težav. Vsi odgovori, ki jih želiš, pa morajo na koncu priti iz tebe same, in ne iz psihoterapije.

Mit: Takoj bo vedel, kaj je narobe!

Napačno. Psihiater, psiholog ali psihoterapevt ne berejo ljudem misli.

Marsikdo misli, da ima psihiater posebno sposobnost branja misli. Toda oni lahko poznajo le tisto, kar jim poveš sama. Ti moraš narediti težji del dela, če želiš, da bo terapija uspešna. In odprta moraš biti za spremembe. Seveda pa ne smeš pričakovati, da bo terapevt samo zamahnil s čarobno paličico in bo vse v redu.

Mit: Psihoterapevt ti mora biti simpatičen

Napačno. Tvoj odnos s psihoterapevtom ni družabne narave – o njem ne boš izvedela veliko, poleg tega je povsem neetično videvati se z njim zunaj ordinacije.

A povedal ti bo nekatere stvari, ki ti jih prijatelji nikoli ne bi. Njegovo delo je, da te izzove in ti pomaga rešiti se negativnih življenjskih vzorcev. Zato bo prišel tudi trenutek, ko ti ne bo niti malo simpatičen. Vseeno pa sta potrebni svojevrstna simpatija in kemija, saj se moraš ob njem počutiti sproščeno in varno.

Več o tem si preberi v članku O stvareh, ki jih nisi vedela o psihiatriji!, ki je bil kot prvi objavljen v reviji Lisa.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ