Nova obnašanja na soncu

17. 5. 2009

Preproste spremembe življenjskega sloga lahko znižajo tvoje tveganje za gube, madeže na koži in celo raka.

Poletje se bliža, in čeprav te že leta bombardiramo s sporočili za zdravo obnašanje na soncu in napredki na področju dermatologije, ti nekatere stvari moramo še (in spet) povedati.

Rak se lahko pojavi kjerkoli, predvsem pa na koži, izpostavljeni soncu. Noge so najbolj pogosto mesto za raka na koži pri ženskah, pri moških pa je najbolj izpostavljen melanomu hrbet. Kakorkoli – zaradi vedno spre­minjajočih mod­nih trendov, ki razkrivajo različne dele kože, se najbolj nevarni del lahko v bližnji prihodnosti spremeni. Poleti obožujemo kratke oblekice, ki razkrivajo vrat, ramena in dekolte, zato vedno namaži kremo za sončenje povsod, kjer kože ne pokriva oblačilo, in ne le na obraz in rame.

Ne pozabi na zaščito pred soncem, tudi ko pohajkuješ po mestu, greš s prijateljicami na kavico ali sladoled in (nujno!!!) ob športu.

Lahko pa poskrbiš za porjavitev že prej. Pomagala ti bo samoporjavitvena krema.

Pravilo 1:

Kar poješ danes, lahko vpliva na tveganje za raka jutri

Z raziskavo v ZDA so dokazali, da so pacienti, katerih prehrana je vsebovala manj kot 20 odstotkov maščobe, imeli manj možnosti, da bodo razvili predrakave tvorbe na koži ali pod njo, kot tisti, katerih prehrana je vsebovala 40 odstotkov maščobe.

Medtem ko je rak kože neizpodbitno povezan z izpostavljanjem soncu, tudi dejavniki, kot je prehrana (in drugi dejavniki, povezani z živ­ljenjskim slogom, pa naj gre za kajenje, izpostavljanje stresu in nenehni slabi volji, pomanjkanje spanja ...) delujejo na zdravje tvojega telesa. Bolj ko boš skrbela za zdravo prehrano s čim več zelenjave in sadja, bolj boš spoštovala svoje telo na drugih področjih življenja. In ne pozabi: prosti radikali postarajo kožo in pospešujejo razvoj melanoma, antioksidanti (ogromno jih je v sadjuzelenjavi, zeleniem čaju) pa delajo proti njim.

Pravilo 2:

HPV je lahko kriv za raka

Vsi vemo, da je HPV spolno prenos­ljiva bolezen, ki lahko pripelje do genitalnih bradavic in celo raka materničnega vratu. Znanstveniki sumijo, da so lahko nekatere vrste HPV-ja dejavnik za tveganja raka, po­­vezanega s sončenjem. Čeprav je redko smrtonosen in se ne razširja globlje v telo, kot to dela melanom, gre še vedno za raka. Grozljivo je, da se je pojav tega pri ženskah pod štiridesetim letom povečal za štirikrat, zato redno obiskuj ginekologa in se vedno zaščiti, tudi ob najbolj vročih poletnih avanturah (predvsem takrat!!!!).

Pravilo 3:

Mnogo sredstev proti aknam ti lahko scvre kožo

Mnogo zdravil proti aknam na recept in nekatera, ki niso na recept, ima lahko stranske učinke – povzročajo fotosenzitivnost. Zaradi njih pride hit­reje do opeklin kože, ker ta postane bolj občutljiva za UV-žarke. Če je možno, jemlji zdravilo zvečer, da se bo najvišja doza razgradila čez noč. Poleg tega se vedno še dodatno zavaruj pred soncem, ko jemlješ zdravila na recept (o njihovem morebitnem odzivu na sonce povprašaj farmacevta). Dermatolog Borut Žgavec, dr. med., opozarja: “Celo eno cvrtje kože ti povišuje tveganje za raka – mlajši ko smo, večja je možnost za raka, več pa tvegamo tudi, ko nas opeče kar naenkrat, na hitro , npr. ko smo prvič v letu izpostav­ljeni soncu, zato ob takih priložnostih bodi še posebno pozorna, tudi če sonce prekrivajo oblaki.”

Pravilo 4:

Težko leto? Zaradi stresa si lahko izpostavljena tveganju

Obstaja vedno več dokazov, da je stres velik povzročitelj raka, toda ali stres konk­retno prispeva k nastanku določenih vrst raka, ki so povezane s kožo? Raven stresa vsekakor lahko vpliva na imunski sistem, kar posledično pomeni, da si bolj podvržena bolezni in okužbam na splošno, ker se je tvoje telo manj sposobno ščititi in obnavljati.

Sonce je še vedno največji dejavnik, ko gre za raka kože, a tudi stres lahko pomaga k njegovem razvoju. Čeprav vsi živimo zelo vihravo življenje, najdi čas za sprostitev, kar ni dobro le za tvoje duševno, temveč tudi telesno počutje.

Poleg zašitnega faktorja SPF 30+

Naj te na plaži čuva tudi klobuk s širokimi krajci, da boš zaščitila obraz.

Izogibaj se soncu med 10. in 15. uro, ko je raven UV-žarkov največja – vroči in pekoči del dneva raje izkoristi za druženja v prijetni (in varni) senci.

Laži o solariju

Ja, to moraš slišati še enkrat!

Loči laži od resnice, ko gre za nevarnosti lažne zapečenosti.

  • Laž: V solariju pridobljena podlaga te ščiti pred škodo, ki jo povzroči sonce.
  • Resnica: Tudi rahla zagorelost govori, da si poškodovala kožo in da si zaradi tega izpostavljena raku. Preprosto povedano – če je tvoja koža potemnela ali celo zagorela, je škoda že povzročena!
  • Laž: UV-žarki, ki jih solariji spuščajo, oddajajo vitamin D.
  • Resnica: Dovolj vitamina D dobiš, če hodiš zunaj že trikrat na teden po pet minut na dan, čeprav si namazana s kremo ter zaščitena s klobučkom in očali.
  • Laž: Žarki UVB povzročajo raka, in ker imajo solariji predvsem UVA, so varni.
  • Resnica: Dokazano je, da žarki UVA sprožajo raka in da so solariji povezani z melanomom.

Dobro preglej svojega moškega

Enkrat na mesec si vzemi deset minut in sledi nasvetom, ki mu lahko rešijo življenje.

  • Fant naj se postavi predte gol in v močni svetlobi. Preglej mu celo telo spredaj in zadaj od glave do prstov.
  • Posebno pozorna bodi na njegovo lasišče in ušesa ter težko vidne dele telesa, kot so stopala.
  • Išči rdeče pikice ali znamenja, ki imajo več kot eno barvo in so večji kot radirka na svinčniku ali so se kakorkoli spremenili.
  • Zamenjajta mesti, zdaj se sleci ti, on pa je na vrsti za pregledovalca.
  • Če pri kateremkoli najdeta kaj čudnega ali ugotovita, da se znamenje spreminja, se takoj odpravita k zdravniku ali dermatologu.

Nujna zašita

Krema za sončenje je zagotovo najpomem­bnejše kozmetično sredstvo poletja, pri izboru pa moraš imeti že malce znanja. Izdelek naj vsebuje UVA-zaščito, pripo­­ročljive pa so kreme z mineralnimi filtri, ki koži nudijo resnično zaščito.

Če pa te sonce vseeno opeče, ti bo pomagal dober aloe vera gel, ki kožo hladi in neguje.

Petra Arula

Cosmopolitan Stil in Lepota

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ