Najslabše pijače se najbolj agresivno oglašujejo

11. 9. 2014
Najslabše pijače se najbolj agresivno oglašujejo

Na ZPS so tokrat naključno kupili sedem pijač, ki s svojo zunanjo podobo najbolj vabijo k nakupu ravno najmlajše, med njimi so bile pretežno pijače v priročnem 2-decilitrskem pakiranju, ki so imele na sprednji strani embalaže sliko pomaranče.

Žal se je izkazalo, da za vabljivo sliko pomaranče le redko stoji pravi pomarančni sok.

Raje vodo kot drage pakirane pijače

Domače in mednarodne študije kažejo da slovenski otroci zaužijejo preveč brezalkoholnih pijač.

Pri naključno izbranih pijačah, ki s svojo zunanjo podobo vabijo k nakupu prav najmlajše, v priročnem 2-decilitrskem pakiranju s sliko pomaranče na sprednji strani embalaže sliko pomaranče, so na ZPS preverili, kaj pravzaprav vsebujejo.

»Človek bi pomislil, da gre torej za pomarančni sok, vendar je bilo tako le v dveh primerih, v drugih pa se je za sliko pomaranče »skrivala« negazirana brezalkoholna pijača. Razlika med sokom in tako pijačo pa je očitna. Sok je narejen iz ene ali več vrst zdravih in zrelih sadežev, delež sadja je 100 %, vsebuje pa le naravno prisoten sladkor. V brezalkoholnih pijačah pa je lahko količina sadja različna, lahko tudi le nekaj odstotkov (v nekaterih pa ga sploh ni), poleg tega pijače vsebujejo tudi dodani sladkor in/ali sladila ter nekatere aditive,« je v izpostavila dr. Tanja Pajk Žontar iz Zveze potrošnikov Slovenije in dodala: »V zadnjih letih opažamo, da ima vse več brezalkoholnih pijač dodan tudi manjši delež sokov, kar pa je običajno pri predstavitvi izdelka na embalaži pretirano poudarjeno. Zaradi takšnega poudarjanja vsebnosti sadja (oz. soka) v pijači postane ta v očeh potrošnikov bolj zdrava, kot je v resnici.«

Prevladujejo pijače slabše kakovosti

Že pred leti so na ZPS v raziskavi (VIP 4/2010), ki jo je sofinanciralo Ministrstvo za zdravje RS, ugotovili, da otrokom najbolj intenzivno tržijo prav pijače slabše kakovosti.

»Takrat smo se spraševali, ali se proizvajalcem (trgovcem) res ne izplača, če bi ponujali otrokom predvsem kakovostne sokove, ki so sicer del njihove ponudbe, namesto pijač, ki vsebujejo malo ali nič sadja, veliko sladkorja in številne nepotrebne aditive ter arome. Vse kaže, da se od takrat ni kaj dosti spremenilo,« izpostavlja Pajk Žontarjeva in dodaja: »Otroke vabijo k nakupu pijač z zbiranjem nalepk, našli pa smo tudi pijače, ki jih proizvajalec poimenujejo kar sok, čeprav je iz sestavin razvidno, da to ni. Za sliko pomaranče na embalaži pa se lahko skriva tudi nekaj jabolčnega in limoninega soka.«.

Nasvet ZPS za starše:

  • 1. Če želite otrokom ponuditi kakovostno pijačo, izberite takšno s 100 % deležem sadja ali zelenjave, torej sok. Otroci, še posebej mlajši od treh let, naj ne pijejo pijač, ki vsebujejo barvila, sladila ali konzervanse. Še vedno pa velja, da naj otroci za žejo pijejo vodo ali nesladkani zeliščni čaj, saj ne vsebujeta sladkorja in kislin, kar neugodno vpliva na povečanje telesne teže in nastanek kariesa. Zeliščni čaji običajno tudi ne vsebujejo arom, kar pa ne velja za sadne čaje.
  • 2. Če pojemo sveže sadje, smo siti dlje časa! Glede na to, da je energijska vrednost brezalkoholnih pijač in tudi sokov zaradi sladkorja v njih (pijačam je dodan, v sokovih pa je naravno prisoten) razmeroma velika, je pametno to dejstvo upoštevati pri načrtovanju otrokove prehrane, še posebej, če ima kakšen kilogram preveč in je premalo telesno dejaven. Ko spijemo 2 dl pijače, ne čutimo sitosti, v telo pa vnesemo kar nekaj energije. Po dveh srednje velikih jabolkih ali dvanajstih slivah, ki imajo podobno energijsko vrednost kot 2 dl pijače, pa bo občutek sitosti dolgotrajnejši.

Več o rezultatih testiranja pomarančnih sokov si lahko prebereš na povezavi: Dobra kakovost že za malo denarja

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"