Na pomoč! Tudi pedikura mi ne pomaga več

13. 7. 2013
Na pomoč! Tudi pedikura mi ne pomaga več

Ko tvoje negovane noge napadejo glivice, se nohti, na katere si slikala poletne risbe, spremenijo v neprivlačne kremplje, ki jih ne 'zamaskira' niti najboljši lak za nohte. Še huje – takšne nohte glivice počasi grizljajo, če se dovolj hitro ne odločiš za vojno proti malim trdovratnim nadlogam.

Glivice se razmnožujejo hitreje kot zajci. Druga po drugi najraje skačejo v temnih, toplih in vlažnih prostorih, zato uživajo v prepotenih supergah ali balerinkah ter tesnih salonarjih, obožujejo bazene, savne, javne tuše ... Zelo rade se zalezejo med prste, pod nohte, pod prsi, podpazduho, na intimne predele, v dimlje, rade se gostijo celo v tvojem trebuhu in na lasišču ...

Glivicam napovej vojno

Obutev takoj po uporabi osuši: poleti na vročem soncu, pozimi pod radiatorjem, pomagaš si lahko tudi z blazinicami, ki jih vstaviš v čevelj in so izdelane tako, da vsrkavajo vlago, nekatere delujejo tudi razkužilno.

Skrbi za higieno nog – umij jih vsak večer in po vsaki športni dejavnosti ter po vsakem umivanju obuj sveže nogavice – najboljše so bombažne.

Če se močno potiš, predele pregibov (npr. med prsti) napudraj z otroškim pud­rom, ki bo vsrkal pot.

V telovadnicah vedno uporabljaj svoje podloge (za jogo, pilates, aerobiko ...).

Če se moraš tuširati na javnih površinah, to vedno počni le obuta v plastične natikače (tudi v bleščeče očiščenih hotels­kih kopalnicah).

Po umivanju noge vedno skrbno obriši tudi med prsti.

Izogibaj se stiku z osebami, ki imajo glivice – preden uporabiš kad, jo razkuži, osebnih predmetov za higieno (brisač, glavnikov, škarjic za nohte ...) ne deli z drugimi.

Če ima glivice tvoj fant, naj si med vajinimi igricami raje nadene nogavice, dokler se ne reši nadležnic – da jih ne boš dobila še ti in da se ne bodo zalezle še tja, kjer si jih res ne želita gostiti.

Skrbi za svoj imunski sistem – trdnejši ko bo, manj se te bodo 'prijele' najrazličnejše bolezni, tudi glivice.

Jej čim manj sladkarij – glivice jih namr­eč obožujejo.

Kako prepoznam glivice na nogah?

Rdeča koža, luščenje, razpoke, srbenje. Belo rumene ali sivo rjave lise na končnih in/ali začetnih delih nohtov, redkeje ob straneh.

Nohti se lahko lomijo, debelijo, bolijo na pritisk, odstopajo od podnohtja, slabo rastejo.

Znebi se jih

Čeprav se jih je težko znebiti (za vedno), obstaja veliko rešitev, ki ti bodo pomagale glivice odpraviti:

Zdravnik ti lahko predpiše protiglivična mazila, pršila ali druga zdravila, zdravljenje pa traja od dva do štiri tedne. V lekarni dobiš brez recepta najrazličnejša pršila, kreme, lake, aplikatorje, svinčnike, gele za odstranjevanje glivic.

● Zelo uspešna metoda je bioresonanca, ki ti obenem okrepi cel imunski sistem.

Dobre rezultate lahko dosežeš tudi s kisovimi obkladki ali kopelmi (glivice ne prenašajo kislega in suhega okolja), eteričnim oljem čajevca, obkladki iz gline, kopelmi iz hrastovega lubja, koloidnim srebrom, sušenjem nog (predvsem med prsti) s sušilnikom za lase. Nekateri jih zdravijo celo z laserjem. 

Gljivice napadajo z vseh strani

Glivice so tako nalezljive, da naj bi po zadnjih študijah za njimi trpel vsak peti človek. Nalezeš se jih lahko celo od svojega hišnega ljubljenčka!

Pripravila: Petra Arula

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"