TO o tvojem zdravju povejo 'šlaufki' okrog trebuha!

30. 3. 2018
TO o tvojem zdravju povejo 'šlaufki' okrog trebuha! (foto: Profimedia)
Profimedia

Če potrebuješ dodaten razlog, zakaj se splača shujšati, moraš prebrati, kaj tvojemu telesu lahko grozi, če imaš prevelik obseg pasu.

Kar precej grozljive posledice, ki utegnejo priti kot posledica debelosti (še posebej je problematična trebušna tolšča), v svoji knjigi Požgani možgani navaja mednarodno priznani nevrolog in strokovnjak za prehrano David Perlmutter.

"Ko sem še študiral medicino, je prevladovala predstava, da so maščobne celice predvsem 'okroginokrogpasne kante' za smeti, kjer lahko v miru samevajo neželeni produkti preobilja," v knjigi piše Perlmutter in dodaja, da je bil takšen pogled pravzaprav huda samoprevara.

"Gmota tolšče se povezuje v kompleksne, umetelne hormonske organe, ki so vse drugo, samo pasivni ne. Prav ste prebrali: tolšča je organ."

"In prav lahko, da je eden najmarljivejših telesnih organov, saj opravlja še mnoge druge funkcije poleg te, da nas lepo greje.

Še posebno to drži glede naše drobovne tolšče – se pravi maščobe, ki se ovija okrog naših notranjih organov: jeter, ledvic, slinavke, srca in prebavi," navaja priznani strokovnjak za prehrano, ki opozarja, da je ravno drobovna tolšča najbolj pogubna za naše zdravje!

Lahko da tarnamo zaradi orjaških stegen in plahutajočih nadlahti, mišelink, celulita in mogočne zadnje plati, a najhujša je tista tolšča, ki je niti ne vidimo ...

V skrajnih primerih jo je mogoče zaslutiti v čezpasnih "šlaufih", ki so zunanji znak tega, da se našim notranjim organom v podpalubju godi kot "bubregom v loju", na zabaven način pojasni to strahovito dejstvo.

"Prav zaradi tega uporabljamo kot merilo "zdravosti" obseg pasu, saj ta, če je velik, napoveduje prihodnje zdravstvene težave;

večji ko je obseg, večje je tudi tveganje, da bo človek zbolel in umrl," piše Perlmutter in v nadaljevanju svojo tezo še bolj pojasni:

"Lepo je že dokumentirano, da je drobovna tošča izredno sposobna sprožiti vnetne procedure, pa tudi signalizirati molekulam, ki motijo normalno hormonsko dejavnost v telesu. To seveda vzdržuje v akciji celo kaskado negativnih učinkov zaradi drobovne maščobe.

Še toliko hujša pa je ta reč zato, ker drobona maščoba ne le da neti vnetje, ki je posledica sosledja bioloških dogodkov, temveč se sama vname. Ta maščoba namreč gosti cele roje vnetnih belih krvničk.

Hormonske in vnetne molekule, ki jih proizvaja drobovna tolšča, gredo naravnost v jetra, ta pa se, kakor si lahko mislite, odzovejo s še eno salvo (vnetnih reakcij in substanc, ki motijo hormonsko delovanje).

S prispodobo: tu ne gre zgolj za predatorja, ki bi vas zalezoval izmed drevja, ampak za sovražnika, ki je oborožen in nevaren.

Število telesnih bolezni, ki jih zdaj povezujemo z drobovo tolščo, je velikansko, od očitnih, kot na primer debelost in presnovni sindrom, pa do manj očitnih – raka, avtoimunih in možganskih obolenj.

Čezmerna telesna tolšča ne le da povečuje inzulinsko rezistenco, neposredno povečuje tudi produkcijo vnetnih kemikalij, ki neposredno povzročajo degeneracijo možganov.

V neki študiji, objavljena je bila leta 2005, so pri več kot 100 obravnavancih primerjali razmerje med obsegom pasu in obsegom okrog kolkov s strukturnimi spremembami v njihovih možganih. Študija si je pogledala tudi spremembe v možganih glede na krvni sladkor in inzulinsko raven na tešče.

Skratka, avtorji so želeli ugotoviti, ali obstaja kakšno razmerje med možgansko zgodbo in velikostjo "vampa". In izsledki so neverjetni.

Izkazalo se je, da je možganski spominski center, hipokampus, toliko manjši, koliko večje je razmerje med obsegom pasu ali čez kolke.

Hipokampus ima ključno vlogo, kar se tiče spomnina, kako bo funkcioniral, pa je absolutno odvisno od njegove velikosti. Kakor kopni hipokampus, tako kopnijo tudi naši spomini.

Še bolj frapantno pa je, da so raziskovalci odkrili premosorazmerno povezavo tudi med obsegom trebuha in rizikom za manjše možganske kapi, glede katerih je prav tako znano, da imajo zvezo s pešajočo možgansko funkcijo.

Avtorji so zatrdili, da so ti rezultati skladni z vse bolj množičnim dokaznim gradivom, ki povezuje debelost, bolezni ožilja in vnetje s kognitivnim zatonom in demenco.

Sledile so še nove študije, ki so potrdile ta izsledek: ob vsakem odvečnem kilogramu telesne teže se možgani zmanjšajo," svari Perlmutter.

Več si preberi v izjemno zanimivi knjigi Požgani možgani.

Pripravila: Špela Sila

Fotografije: Profimedia

Preberi še: "Z možem sem se prvič zapletla na dan, ko se je poročil z drugo" ali pa Pozor, novi Cosmo! V njem najdeš ...

Priporočamo tudi: Jamie Dornan je odkrito spregovoril o snemanju VROOOOČIH prizorov z Dakoto Johnson!

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"