Dobra komunikacija je znak srečnega razmerja

12. 4. 2013
Dobra komunikacija je znak srečnega razmerja (foto: shutterstock)
shutterstock

Včasih je prav neverjetno opazovati, kako sicer pametni in ljubeči ljudje nikakor ne znajo sporočiti svojih misli, želja in čustev lastnim partnerjem.

"Nekateri izražajo svoje želje tako, da jih je nemogoče razumeti. Mnenja oblikujejo neodločno, govorijo okoli ovinkov, se izgubljajo v nepomembnih podrobnotih - vse ob nejasni domnevi, da partner dojema, kaj skušajo povedati. En partner lahko preobremeni diskusijo s poplavo besed, drugi pa jo osiromaši z redkobesednostjo - in oba zmotno verjameta, da prispevata k medsebojnemu razumevanju," piše v svoji knjigi Samo ljubezen ni dovolj Aaron T. Beck.

Že slišala ali pomislila na naslednje:

  • Tale moj je gluh. Nikoli ne sliši, kaj mu govorim.
  • Kadarkoli ga kaj vprašam, se začne braniti.
  • Vse izkoristi za prepir.
  • Nikoli ne pove, kaj misli.
  • Nisem tega mislila.

Takšne trditve so naravnost značilne za razmerja v težavah in so dejansko simptom nezadostne komunikacije.

Kakšno pa je dobro sporazumevanje?

Dobro sporazumevanje vključuje več kot prenos lastnih idej: pomeni tudi razumevanje tistega, kar pove druga oseba.

"Študija psihologinje Patricie Noller je pokazala precejšnje razlike v razumevanju sporočil med pari z dobro medsebojno prilagojenostjo in pari s slabo. Ljudje v nesrečnih zvezah so bili pri dekodiranju pomena tistega, kar so povedali njihovi partnerji, manj natančni kot tisti v srečnih. Zlasti povedno je dejstvo, da so se pri dekodiranju sporočil drugih ljudi nesrečni pari odrezali enako dobro kot srečni."

Vir: Aaron T. Beck, Samo ljubezen ni dovolj - kako s kognitivno terapijo reševati nesporazume, spore in težave parov

Novo na Metroplay: "Ne obstaja tema, o kateri se ne bi smeli šaliti!" - Lado Bizovičar | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem