Zakaj je moške strah uspešnih žensk

22. 10. 2012
Zakaj je moške strah uspešnih žensk (foto: shutterstock)
shutterstock

... čeprav na to vprašanje moški ponavadi ognjevito zatrdimo, da nas ni niti malo strah.

Hm, ko človek moškega spola prejme od urednice naročilo za pripravo krajšega razmišljanja na v naslovu navedeno temo, ga obidejo precejšnje skrbi.

Naj mar pove, kar v resnici misli, in tako tvega izdajo celotnega moškega plemena ter dobi v zameno neželeno pritrjevanje do moških ‘na počez’ sovražno razpoloženih feministk, ali da se skuša nekako izvleči iz zagate in napisati nekakšno neoprijemljivo diplomatsko izmotavanje?

Odločil sem se za ono prvo …

Moška samopodoba

Vsekakor je res, da nam moškim, tudi tistim sodobnim, ki nimamo težav s previjanjem dojenčkov, likanjem in kuhanjem, uspešnost žensk ni najbolj pisana na kožo.

Pravzaprav nas njihova uspešnost ne moti; lepo je imeti partnerko, ki je uspešna v svojem poklicu in tudi sicer, in nič nimamo proti druženju z uspešnimi ženskami. Prav nasprotno, to nam občutek lastne pomembnosti samo še dodatno krepi.

Hudič pa se pojavi takrat, ko se nam začne zdeti, da imamo opravka z ženskami, ki so tako uspešne, kot mislimo, da smo sami, ali celo uspešnejše.

Morda čutimo do svojih uspešnih moških kolegov manjšo ali večjo zavist, a to se z občutkom, da imamo opravka z uspešnejšo žensko, ne more primerjati; uspešna ženska vse preveč vpliva na našo samopodobo.

Pričakovanja okolice

Mar nismo bili vzgojeni – posredno ali neposredno – tako, da vemo, da smo pravzaprav potomci nekdanjih lovcev, ki so skrbeli za družino – prinašali domov lovski plen, se spopadali z divjimi zvermi in moškimi drugih plemen, ki so ogrožali njihova ognjišča, ženske, otroke?

Mar ni tako sodobna, še zlasti poslovno uspešna ženska, sodobnemu moškemu zrcalo, dokaz, da ni sposoben opraviti tistega, kar so tisočletja uspešno opravljali njegovi moški predniki in tisto, kar se pravzaprav od njega pričakuje?

Zadnjih nekaj desetletij namreč ne more spremeniti tisočletja dolge, čvrsto zakoreninjene tradicije, da moramo moški uspešno opraviti svoje delo – poskrbeti za svojo družino, saj smo večji, močnejši, okretnejši od svojih žensk in potomcev, ki nam v zameno za to izkazujejo svojo pozornost, ljubezen, spoštovanje … Zato se nam po žilah pretaka testosteron, zato se ženemo v delo, tekmovalnost, nenehno prizadevanje, da bi izpolnili pričakovanja, ki jih ima okolica, začenši in vključno z izbrano žensko, ki jo moramo zaščititi, poskrbeti zanjo, jo razvajati in se ji dokazovati …

Uspešna ženska pa na to pričakovanje v sodobni družbi, ki je zaradi njene manjše telesne moči samodejno ne izrinja za ognjišče in štedilnik, kot se je to dogajalo v preteklosti, na našo samozavest ne učinkuje niti malo blagodejno; zaradi nje trpi naš ego.

Cena, ki jo moški plačujemo

Zato se moški uspešnih žensk bojimo. O tistih, ki čutijo odpor do njih na osnovi bebastega prepričanja, da so zaradi svojega spola na nek način večvredni, pa niti ne bom izgubljal besed; njihove frustracije so predmet kakšnega drugega pogovora.

Prav tako je tema kakšnega drugega razmiš ljanja cena, ki jo moški – pogosto najbrž po nepotrebnem – plačujemo za občutek lastne uspešnosti.

Dean Masten

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ