Virtualni obisk najslavnejših draguljarn

22. 2. 2012
Najslavnejše draguljarne (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Predstavljamo ti nekaj najboljših, najdražjih in najslavnejših prodajaln pregrešno ­dragih prstanov, verižic, uhanov, zapestnic, ur ...

Privošči si svoj čisto posebni virtualni dan.

Cartier: Vodstvo in želja (Leadership and desire)

Louis-François Cartier je leta 1847 odprl butik Cartier v Parizu. Priznani draguljar je z nakitom redno oskrboval kraljeve družine, visoke sloje in slavne. Danes imajo več kot 200 svojih butikov v 125 državah na petih celinah. Večina nakita še danes oblikovno temelji na zamislih in idejah družine Cartier, čeprav ga nimajo več v večinski lasti.

Sloveniji najbližji Cartierjevi butiki so v Veroni, Benetkah, Padovi, Milanu, Bologni, na Dunaju, v Münchnu, njihove izdelke v Sloveniji zastopa Zlatarstvo Loboda.

Bulgari: Barva poslovanja (The colour of business)

Leta 1884 je grški emigrant Sotirio Bulgari v Rimu odprl svojo prvo trgovino. Kmalu je postal butik zbirališče slavnih in bogatih, saj jih je navdušil zelo kakovosten nakit, ki je bil mešanica starogrške in rimske umetnosti.

Poleg lastnih butikov (imajo tudi verigo hotelov) Bulgarijev nakit prodajajo tudi druge zlatarne, pri nas si ga lahko ogledate v Zlatarni Malalan na Mestnem trgu v Ljubljani.

Harry Winston: Živi za trenutek (Live the moment)

Legenda pravi, da je 12-letni Harry našel dragocen kamen v bižuteriji ter ga kupil za 25 centov. Naslednji dan ga je prodal za 800 dolarjev. Njegov imperij pa se je strmo začel večati, ko je Arabella Huntington (žena magnata) naročila najdražjo kolekcijo nakita, s katero se ni mogel pohvaliti niti sloviti pariški draguljar Cartier. V Evropi ima Harry Winston samo tri prodajalne: Pariz, London in Kijev. Nekaj več jih je v ZDA in v Aziji.

Chaumet: Princeskine sanje (The dream of princesses)

Marie-Etienne Nitot, ustanovitelj podjetja Chaumet leta 1780, je hitro pridobil aristokratsko klientelo in veljal za Napoleonovega osebnega draguljarja. Chaumet je do danes ohranil visoko kakovost, vrhunski dizajn ter prestižnost in je po 230 letih še vedno med najboljšimi na svetu.

Najbližji butiki so v Parizu, Londonu in Ženevi. Mimogrede, v pariškem salonu na Place Vendome vas ob vstopu pozdravi portret Napoleonove druge žene, ki jo krasi nakit, ki ga je izdelal sam mojster Marie-Etienne Nitot.

De Beers: Moč diamanta (The power of the diamond)

De Beers, podjetje, ki se ukvarja z diamanti, je ustanovil Anglež Cecil Rhodes leta 1888 s pomočjo družine Rothschild (vsaj 150 let najbogatejše družine na svetu). Podjetje ima še danes svetovni monopol pri trgovanju z diamanti. Leta 2001 so odprli lastno linijo diamantnega nakita. De Beers ima 34 butikov po svetu. Najbližji Sloveniji so v Parizu, Londonu, Kijevu in Moskvi.

Van Cleef & Arpels: Voljna narava (Malleable nature)

Draguljarno Van Cleef & Arpels sta leta 1896 odprla Alfred Van Cleef in njegov svak Charles Arpels. Leta 1942 je vsa družina emigrirala v ZDA in podjetje je odprlo butik na Peti aveniji v New Yorku. Bili so prvi francoski draguljarji, ki so odprli svoje prodajalne na Japonskem in Kitajskem. Svoje butike imajo v Evropi, v Aziji ter Ameriki. Najbližji butiki Sloveniji so v Milanu, Monte Carlu, Parizu in Londonu.

Graff Diamonds: Za današnje maharadže (For today’s maharajas)

Draguljarno je leta 1960 v Londonu ustanovil Laurence Graff in velja za najboljšega draguljarja na otoku. Bližnje draguljarne so v Londonu, Ženevi, Gaastadu, Curchavelu in Monte Carlu.

Tiffany: Samo ena je prava ljubezen (There is only one true love)

Charles Lewis Tiffany je ustanovil podjetje leta 1837, in sicer v New Yorku. Prvi katalog, poimenovan Modra knjiga, so izdali leta 1845 in ga izdajajo še danes. Od leta 1940 so nastanjeni na križišču newyorške Pete aveniji in 57. ulice.

Draguljarna se je pojavila v številnih filmih, še najbolj znana pa je po filmu Zajtrk pri Tiffanyju z Audrey Hepburn v glavni vlogi. Draguljarne v naši bližini so v Milanu, Zurichu, Münchnu in Bologni.

Boucheron: Dragulji, ki utripajo (Jewels that throb)

Posel francoske družine Boucheronse se je začel leta 1858 in je do danes ostal popolnoma v njihovi lasti. Imajo 34 butikov po svetu. Nam najbližja sta v Parizu in Genovi.

Chopard: Izjemnost (Outstanding)

Podjetje je v Švici leta 1860 ustanovil 24-letni Louis-Ulysse Chopard. Od nakita najbolj slovi po svojih dragocenih urah. Njihove ure si lahko ogledate tudi na Čopovi v Ljubljani in Jurčičevi v Mariboru, zastopnik pa je podjetje Slowatch.

Zbrali, povzeli in kot prvi zapisali v reviji Lisa

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"