"V čem je finta ... dišav v kozmetiki?" (piše naša lepotna kolumnistka Ines Šercelj)

30. 10. 2019
"V čem je finta ... dišav v kozmetiki?" (piše naša lepotna kolumnistka Ines Šercelj) (foto: Profimedia)
Profimedia

So skoraj v vsakem kozmetičnem izdelku, ki ga kupimo. Nanje se sploh ne oziramo več, saj so nam že tako zelo običajne. 

V mislih imamo, da so dišave (običajno navedene na seznamu sestavin z besedo parfum) del vsake formulacije in tako pač je. Nihče pa nam ne razloži ali nas opozarja o nevarnostih odišavljene kozmetike. Oglaševanje naravne kozmetike, ki diši tako zelo omamno, je namreč pogostejše.

Zakaj imajo izdelki dodane dišave?

Enostavno povedano: ker želimo potrošniki prijetno dišečo kozmetiko in zapravimo več denarja za kremice, ki lepo dišijo. Lahko bi torej rekli, da smo si sami skuhali to godljo (vsaj deloma). Razlogov je sicer več, a so si med seboj precej podobni.

Glavni namen dodajanja dišav v izdelke je prikrivanje neprijetnega (pravega) vonja določenih sestavin. V naravni kozmetiki se uporablja tudi za prikrivanje vonja, ki bi ga izdelek oddajal po pretečenem roku uporabe. Naravna kozmetika je namreč uporabna približno šest mesecev po odprtju. Eden od razlogov je lahko tudi dodajanje skritih sestavin, saj zakon ne določa, da morajo podjetja razkriti, iz česa je sestavljen njihov t. i. parfum.

Pa se jih moram res 'bati'?

Morda ti ustrezajo v tem trenutku, morda ti čez nekaj let ne bodo več, morda pa nisi dovolj pozorna na to, da so lahko dodane dišave v izdelkih krivec za tvojo razdraženo kožo. Povzročajo lahko rdečico po licih, čudne izpuščaje ali pa mozoljčke, za katere ne veš, od kod so se vzeli. Vpliv dišav na kožo se morda ne bo pokazal takoj, morda šele čez leta, takrat pa je lahko za poškodovano kožo že prepozno.

Kaj pa zdaj?

Naslednjič, ko boš stala v drogeriji pred policami s kozmetiko, se vprašaj, ali res potrebuješ vse te dišave na sebi, saj ne bodo prinesle rezultatov, ki jih želiš od svoje kozmetike. Ravno nasprotno. Če je tvoja koža občutljiva ali se bojuješ z aknami, prste stran od lepo dišečih izdelkov. Pod to spadajo tudi eterična olja. Sprehodi se raje do lekarne, kjer imajo širok nabor neodišavljene kozmetike. Koža ti bo hvaležna!

Se s tvojo kožo ne razumeta najbolje in bi želela pomoč pri izbiri ustrezne kozmetike? Strokovnjaki portala Fem Plus ti lahko pomagajo! www.femplus.si

Napisala: Ines Šercelj

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"