Suhi šampon? To so negativne posledice, ki jih prinaša dolgotrajna uporaba

17. 3. 2017
Suhi šampon? To so negativne posledice, ki jih prinaša dolgotrajna uporaba (foto: Profimedia)
Profimedia

Lepotna pogruntavščina, ki nam je podarila vsaj 30 minut več spanca in našim pričeskam omogočila, da so videti seksi tudi tisti ‘drugi dan’. A kaj, ko se zdi, da so suhi šamponi kar predobri, da bi bili resnični! Cosmo novinarka Tina Curk se je odločila, da z njih razpiha prah in odkrije resnico.

Si že videla slone, kako uživajo v prašni kopeli? No, podobno veselje je zajelo Cosmo uredništvo, ko smo preizkušale in posipavale suhe šampone plast za plastjo ter se navduševale nad 'uau' učinkom las, čeprav ti že nekaj časa niso videli vode in šampona.

Vse je bilo super in prav, dokler nismo ugotovile tudi negativnih posledic, ki jih prinaša dolgotrajna uporaba, zato smo se pognale v raziskovanje resnice.

Čeprav jih morda nisi opazila, so suhi šamponi prisotni že desetletja in celo stoletja (kar od 18. stoletja, če mednje šteješ prah korena marante, s katerimi so posipali lasulje), a svoje pravo življenje so zaživeli v zadnjem času kot pomoč pri mastnih laseh.

Suhi šampon odigra vlogo rešitelja tudi v trenutku, ko se priplazi sovražnik narastek. Takrat te ne bo rešil le za dan ali dva, njegove odlike pri prekrivanju narastka ti bodo v pomoč kar nekaj tednov.

Pa slabosti?

Dolgotrajna uporaba brez rednega pranja lahko vodi do razcepljenih konic in v ekstremnih primerih celo povzroči akne ter izgubo las.

Nič kaj super, kajne? Bi jih morale torej pustiti, da jih prekrije prah pozabe?

Kakšne so lahko posledice?

To so možni zapleti ...

  • Vneto in srbeče lasišče

Če za več kot tri dni klasičen šampon zamenjaš za suhega, ta lahko povzroči draženje, zaradi česar te bo lasišče srbelo in se začelo luščiti.

“Če to pogosto ponavljaš, bodo lasje oslabeli in opazila boš povečano izpadanje,” pravi Anabel Kinsley, specialistka za lase in lasišče.

  • Slamnati lasje

Suhi šamponi lasišča ne očistijo in ga tudi ne negujejo, njihova prepogosta uporaba pa lahko lase izsuši.

“Lasišče ustvarja koži lastna olja, ki so bogata z maščobnimi kislinami,” razlaga strokovnjakinja za lase in lasišče Leonora Doclis,

“z nanosom alkohola in škrobnatih pudrov tej naravni zaščiti onemogočimo, da bi lase vlažila in negovala od korenov pa vse do konic.”

  • Lomljenje

Prav tako kot laki za lase tudi suhi šamponi lase zavozlajo in v silni želji, da bi jih ponovno razčesala, veliko las polomiš in izpuliš.

“To je najbolj vidno na čelu, kjer so korenine šibkejše, zlasti če imaš tanke lase ali zaradi barvanja pogosto izpostavljene kemikalijam,” razlaga Kinsleyjeva.

  • Akne

Samo pomisli, kakšne bi bile posledice, če si zvečer ne bi očistila pudra z obraza. In kaj če bi ga pustila kar nekaj dni?

“Enako se lahko zgodi na tvojem lasišču, ko odmrle celice, olja in umazanija oblikujejo zamaške, ki prekrijejo pore,” razlaga Doclisova.

Dodaj še bakterije in posledice, kot so redčenja las, akne, ognojki, hraste na lasišču in nazadnje plešavost, lahko postanejo resničnost.

  • Počasnejša rast las

Seveda te uporaba suhega šampona ne bo kar čez noč pustila brez las, pa vendar je zdravo lasišče ključ do las, ki si jih želiš.

“Če na laseh uporabljaš veliko kozmetičnih izdelkov in jih ob tem ne umivaš redno, lahko to vpliva na občutljive mikroorganizme na lasišču, ki so odgovorni za zdravo rast las,” pripoveduje Kingsleyjeva.

Oddahni si! Nisi obsojena na čop za vse neoprane dni. Suhi šamponi so popolnoma varni, a le če jih pravilno uporabljaš. 

V nadalevanju preberi kako ...

Izmenično uporabljaj klasične in suhe šampone. Suhe šampone vedno uporabljaj v kombinaciji s pranjem las, in ne namesto njega.

Suhi šampon poprši vsaj 20 do 30 centimetrov od lasnih korenin, pri čemer pršilo krožno premikaj za bolj fin in enakomeren nanos. Lasni stilist Frizer Ben Cooke nas je podučil:

“Če pršilo držiš preblizu, z njim zajameš manjšo površino las in posledično porabiš veliko več izdelka, da prekriješ celotno površino.”

Pri suhem šamponu ni dovolj le to, da ga popršiš. Pusti ga delovati nekaj minut, da absorbira maščobo, nato pa lase razčeši ali pa razpihaj s hladnim zrakom iz sušilnika. Če tega ne narediš, bo videti, kot da je nekdo ravno izpraznil pepelnik na tvoji glavi.

Raje uporabljaj suhe šampone v pršilu, saj zagotavljajo enakomernejši nanos.

Uporabljaj pilinge za lasišče. Ti bodo pravi balzam po uporabi suhih šamponov, saj bodo odstranili kosmiče odmrle kože in poskrbeli za mikrocirkulacijo.

Ne uporabljaj suhega šampona že takoj drugi dan po pranju las le iz navade. Počakaj in primi za prvo pomoč šele, ko se začno lasje mastno svetiti.

Če imaš zdrave lase in lasišče, lahko suhi šampon brez strahu uporabljaš za ustvarjanje dodatnega volumna.

Če si imela suh šampon na lasišču več kot dva dni, potem moraš pri umivanju las šampon obvezno nanesti dvakrat.

Prvo šamponiranje bo izdelke zrahljalo, razpustilo, drugo pa jih bo izpralo, svetuje Jen Atkins, ki skrbi za lase družine Kardashian. Lasišče s šamponom masiraj vsaj minuto tako, da bo lahko resnično dobro opravil svojo nalogo čiščenja.

Po predlogi Fione Embleton priredila Tina Curk

Preberi še: Žadasti jajček po vsakem spolnem odnosu v vagino? Savina Atai opozarja! ali pa 8 preprostih vaj, s katerimi se boš znebila maščobe na notranji strani stegen