Naravna kozmetika in ličila: Na to bodi pri nakupu še posebej pozorna!

13. 5. 2017
Naravna kozmetika in ličila: Na to bodi pri nakupu še posebej pozorna! (foto: getty images, shutterstock)
getty images, shutterstock

Prav je tudi, da s svojimi nakupi podpiraš skrb za okolje, pravično plačano delo in se boriš proti testiranju kozmetike na živalih. A pozor, tudi zeleno kozmetiko treba kupovati z glavo. 

Zelena kozmetika seveda ni nič novega, pravzaprav je nekaj zelo starega – je tista kozmetika, s katero se je vse skupaj začelo.

A v času, ko so Instagram preplavile fotografije postiliranih zajtrkov z veliko smuti skledo pirinih kosmičev, superživil in sadja, ki ga kar razganja od mešanice barv, ter obveznega sobotnega obiska tržnice, ki so postali skoraj nujna vstopnica za uspešno življenje na družabnih omrežjih, je tudi zelena kozmetika dobila etiketo zaželenega.

In s tem ni prav nič narobe!

Prav je, da si pazljiva tako pri tem, kaj daš vase, kot pri tem, kaj daš nase. Koža je namreč naš največji organ, in kar nanjo naneseš, se kaj hitro lahko znajde tudi v tvojem telesu.

Prav je tudi, da s svojimi nakupi podpiraš skrb za okolje, pravično plačano delo in se boriš proti testiranju kozmetike na živalih.

Cosmo ti pri tem le želi namigniti, da je tudi zeleno kozmetiko treba kupovati z glavo.

S tem, ko je postala lepotni trend, je hitro postala tudi idealen marketinški trik.

Si vedela, da lahko kozmetika dobi certifikat 'naravna kozmetika' že s tem, da vsebuje le sedem odstotkov naravnih sestavin?!

Če ti povemo, da je v ta odstotek zajeta tudi voda, ki je v vseh izdelkih prisotna v kar velikem deležu, potem ti je verjetno že jasno, da ta oznaka ne pomeni kaj dosti.

Naravni so tudi voski pa naftni derivati – a to seveda ni nekaj, kar bi si želela imeti na svoji koži.

Zato je zelo pomembno, da naslednjič, ko boš kupovala kremico, poleg certifikatov preveriš tudi sestavine. Te so namreč ključ do pametnega nakupa.

Da se med prebiranjem deklaracij ne bi izgubila, ti razkrivamo najpomembnejša vodila.

Vrstni red sestavin je pogojen z osebnostjo te sestavine v izdelku.

Če boš torej našla sestavino, zaradi katere izdelek kupuješ, našteto nekje čisto na repu, to pomeni, da jo je v njem le za vzorec, zato je vprašanje, ali bo dosegla svoj namen, popolnoma na mestu.

Drugo zlato pravilo se glasi: eterična olja delujejo kot aktivne učinkovite, hkrati pa izdelkom dajejo prijeten in intenziven vonj, zato resnično ni potrebe, da bi naravno kozmetiko še parfumirali.

Parfumi namreč lahko dražijo kožo, povzročijo rdečico in neprijetno srbenje.

Zadnje pravilo pa se glasi: posvoji nekaj znanja tete Pehte in spoznaj čudežno moč sestavin, saj boš tako lažje ocenila, ali je izdelek primeren za tvoje potrebe.

Smilj deluje očiščevalno, pomirjevalno in ima izredne zdravilne učinke

Olje smilja ali suhocvetnice ne vsebuje skoraj nič alergenov in je zato primerno tudi za zelo občutljive kože. Ima izreden regenerativen in blagodejen učinek na kožo.

Njegove protivnetne lastnosti pa pomagajo pri rozacei, ekcemih, dermatitisu, suhi nezdravi koži in izpuščajih. Kožo bogato navlaži, kar povzroči, da manjše gubice izginejo, zato je pogosto prisoten v kremah, ki kljubujejo staranju.

Damaščanska vrtnica poskrbi za bolj enoten ten kože

Pridobiva se z destilacijo cvetne vode iz cvetnih listov damaščanske vrtnice. Vrtnični izvleček in vrtnično olje imata številne koristne učinke za kožo, saj koži na obrazu dajeta mladosten videz, elastičnost ter enakomerno barvo, hkrati po jo tudi tonirata. Vrtnica blago pospešuje prekrvavitev ter kožo nežno neguje.

Primerna je za suho, občutljivo, zrelo kožo in kožo brez življenja. Izdelkom doda prijeten vonj.

Šipek izenači površino kože

Plodovi šipka vsebujejo 12-krat več vitamina C kot limona. Bogat je tudi z učinkovinami, kot so karotenoidi, flavonoidi, pektin, riboflavin, sladkorji ter rastlinske kisline.

Vitamin C je pomembna komponenta pri sintezi kolagena, hkrati pa lovi encime, ki ubijajo kolagenska vlakna.

Šipkovo olje vsebuje tudi veliko maščobnih kislin omega 3 in omega 6, ki ohranjajo prožnost medceličnih membran.

Zaradi tega ga uporabljajo v izdelkih, ki izboljšujejo površino kože, pa naj bo to koža z brazgotinicami od aken, zrela koža ali tista z neenakomerno pigmentacijo.

Korenček je vir vitamina A oziroma retinola

Olje korenčkove korenine se uporablja kot vlažilna in hranilna osnova pri številnih kozmetičnih izdelkih. Izredno bogat je s provitaminom A in betakarotenom.

Pospeši rast tkiva ter pripomore k odpravi nepravilnosti na površini kože. Zgladi tanke gubice, osvetli pege, ki so nastale zaradi učinka sonca, koži vrne svežino. Z njegovo pomočjo postane bolj mladostna in kompaktna.

Aloja obnavlja kožo

Ima skoraj neskončno paleto aktivnih učinkovin na koži, za vsako stanje bi lahko našli rešitev v tem čudežnem listu oziroma gelu.

Stro­kovnja­ki omenjajo kar 240 koristnih sestavin. Najbolj znana je po zdravljenju opeklin in zato pogosta pri izdelkih, ki ščitijo pred UV-žarki, saj sproti obnavlja in ščiti povrhnjico, hkrati pa daje svežino in kožo pomiri.

Spodbuja delo fibroblastov in spodbuja k hitrejši obnovi kože. Zelo dobro veže vlago in jo skupaj s hranilnimi snovmi prenaša skozi sedem plasti kože. S pomočjo polisaharidov ustvarja zaščito na koži in tako prepreči izsuševanje kože.

Alge vir hialuronske kisline

V kozmetiki so uporabljene kot naravni vlažilnik, ki izboljša elastičnost kože, jo učvrsti in izenači površino.

V uporabi so spirulina, ki kožo čisti, nase vleče toksine ter jo ščiti pred oksidacijo.

Sti­mulira razgradnjo lipidov in s tem pripomore k tvorbi zaščitnega mastno-kislega plašča ter nevtralnega pH-ja kože.

Klorela vsebuje veliko klorofila, ščiti vlakna elastina in kolagena pred razpadom, blaži vnetja in zdravi rane, zato je zelo primerna za aknasto kožo.

Alge kelp pa so rjave alge, ki poskrbijo za večjo čvrstost kože.

MITI ALI DEJSTVA?

Je res, da je popolnoma naravno in organsko najboljše za našo kožo? Kot se je izkazalo, ni vse zlato, kar je naravno.

1 MIT: Naravna kozmetika je najbolj nežna in varna za našo kožo

DEJSTVO: Naravne in organske sestavine niso nujno tudi najbolj nežne do kože. Sivka in olje čajevca sta dva primera zelo močnih sestavin, ki pogosto povzročita razdraženost in srbenje občutljive kože. Zato bodi pozorna, ali so sestavine primerne za tvojo kožo in v kakšnih količinah se pojavljajo.

2 MIT: Naravna kozmetika ne vsebuje konzervansov

DEJSTVO: Konzervansi skrbijo za to, da formule kozmetike za določen čas ostajajo nespremenjene (vsaj do datuma uporabnosti izdelka) in da ne pride do razpada rastlinskih sestavin (naravnih procesov, kot je gnitje).

Na to bi lahko še pred časom odgovorili z 'ne drži'. Tudi v naravni kozmetiki so konzervansi, je pa res, da v veliko manjši količini in predvsem so veliko bolj premišljeno izbrani.

A iz laboratorija kozmetike Alterskin so nam prišepnili, da so pred časom priznani laboratoriji razvili naravne konzervanse, zdaj pa je to uspelo tudi njim. Gre za skrivno kombinacija aktivnih molekul v kombinaciji s kokosovim derivatom, ki nadomestijo konzervanse.

3 MIT: Naravna kozmetika ne povzroča aken

DEJSTVO: Zapomni si, da je skrb za kožo nekaj zelo osebnega in zelo odvisno od posameznika. Izdelki lahko povzročijo akne, če vsebujejo formulo, ki ne ustreza potrebam TVOJE kože.

Poleg tega moraš vedeti, da so sestavine, kot so timijan, cimet in janeževo olje, ki so pogosto prisotne pri naravnih izdelkih, popolnoma neprimerne za mastno in aknasto kožo.

A če izbereš izdelke, ki vsebuje izvlečke pravih sestavin, lahko čudovito in na naraven način odpravijo tvoje težave z aknami.

4 MIT: Je cenovno dostopnejša

DEJSTVO: Čeprav je narejena iz sestavin, ki nam jih ponuja narava, to še nikakor ne pomeni, da je tudi cenejša. Veliko naravnih in organskih sestavin je zelo dragih.

Še posebno tisti izdelki, ki vsebujejo prestižne sestavine, kot so luksuzne vrtnice, lotus, olje cveta pomarančevca in sandalovina, lahko dosegajo precej visoke cene.

Prav tako se zelena kozmetika usmerja v to, da so rastline pridelane ekološko, delavci pa za svoje delo pravično plačani. Zato naj ti ne bo žal dodatnega evra pri nakupu, saj boš s tem nekomu omogočila dostojno življenje.

5MIT: Ne dosega tako dobrih rezultatov kot klasična kozmetika

DEJSTVO: Znamkam, ki v svojih laboratorijih odkrivajo najnovejše sestavine z neverjetnimi učinki na kožo, je zagotovo treba dati priznanje za inovacije, a pogosto se izkaže, da narava v svojem zavetju skriva rastline z neverjetnimi učinki.

Tako so na primer šipkovo olje, olje korenčkovih semen in olje smilja že stoletja znana po neverjetnih lastnostih, ki ugodno vplivajo na nego kože.

Naliči se zeleno

Besedilo: Tina Curk
Fotografije: getty images, shutterstock, primož predalič, promocijsko gradivo

Preberi še: “Tvoja krema za obraz naj vsebuje antioksidante” (nasvet dermatologinje) in ne spreglej Velika NAGRADNA lepotna anketa: Sodeluj in osvoji super nagrado!

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"