6 zmot sončenja (in kako jih rešujemo)

27. 6. 2002

Še vedno velja, da je lepo zagorelo telo privlačnejše in veliko bolj seksi od bledikave, brezbarvne polti. Za dober videz res ni potrebno pečenje, katerega posledice boste čutile vse življenje.

V sedemdesetih je veljal faktor 8 za zelo močno zaščito za otroke in bledo polt, danes pa sonce pripeka s tako močjo, da je številka 15 nekako normalna, če že ne minimalna zaščita. Vsekakor se ni igrati s sončnimi opeklinami, saj so posledice zelo hude in prav nič seksi nismo z živo rdečimi rameni, ki se jih ne sme nihče dotakniti, da o izgubljeni vroči romanci sploh ne govorimo.

Zato pamet v glavo, oborožite se s prepotrebnimi zaščitnimi ukrepi. Kot modni dodatek h kopalkam si omislite čudovit klobuček, očala morajo imeti UV-filtre. Izbrali smo nekaj tipičnih neumnosti, ki se vsako leto ponavljajo v letoviščih na plažah in ob bazenih. Kako in zakaj preberite zdaj! Po dopustu bo prepozno.

1. Ožganine na vodi

Priznanje: S prijateljico sva bili povabljeni na bombastičen party ob bazenu, vendar sva žalostno ugotovili, da sva za kopalke absolutno prebeli. Odločili sva se za najhitrejšo možno rešitev. Z blazinami sva se odpravili v vodo in tako preživeli večji del dneva.

Voda naju je lepo hladila, da vročine sploh nisva opazili. Šele ko sva zvečer prišli domov sva opazili in občutili posledice. Bili sva hrustljavo zapečeni, in to tako močno, da sva preostali del večera preživeli na kliniki. Dobili sva sončarico in za več dni obležali v postelji. Najbrž nama ni treba posebej povedati, da se zabave nisva udeležili.

Za drugič: Očitno sta dobili resne poškodbe zaradi UV-žarkov. Pravzaprav to ni hec. Pustimo pokvarjene počitnice in zamujeno zabavo, posledice takšnega početja bodo zares vidne šele čez deset let.

Poškodbe kalogena in elastina se kažejo v prehitro postarani in uveli koži, neenakomerna pigmentacija ali celo kožni rak pa sta pogosta spremljevalca čezmernega sončenja. Brez zaščitnih faktorjev – najmanj 15 ali pa v najhujši pripeki okoli poldneva se sploh ne bi smele pokazati na soncu. Za obraz bi morale uporabljati višjo zaščito, saj med plavanjem dobimo zaradi odboja svetlobe dvojni odmerek.

2. Brez faktorja

Priznanje: V strahu, da ne bi dobile dovolj barve, se za začetek na sonce uležem kar brez zaščitnega faktorja, in šele ko se prepričam, da sem že rahlo rožnata, se namažem z visoko zaščito – 30. To je moja preizkušena rutina in vedno porjavim skoraj brez opeklin.

Za drugič: Upam, da ne boš užaljena, vendar: ali bi se spustila v nezaščiten seks s tujcem za kakšno urico in šele potem poskrbela, da si natakne kondom? Preveč tvegano, kaj praviš? Čeprav si imela srečo in jo odnesla brez opeklin, so v kremah poleg zaščite SPF (ta podaljša bivanje na soncu) tudi UV-filtri.

Brez tega je koža deležna globinskega sevanja, ki povzroča najhujšo škodo. Visoka frekvenca žarkov poškoduje celice za vse življenje. Zato se je treba s kremo namazati vsak dan, saj UV-žarki prodirajo tudi skozi okno. Maksimalen učinek boste dosegle, če se namažete najmanj pol ure pred sončenjem.

3. Enkraten namaz zadostuje

Priznanje: Prva stvar, ki jo naredim, ko pridem na plažo, je pošteno in debelo mazanje celotnega telesa. Sem pravi vzor vsem opečencem na plaži. Ko s tem opravim, se udobno prepustim soncu in tako brezskrbno uživam ves dan. Kopam se, spijem kakšno pivo in popolnoma polenim. Zato uporabljam vodoodporne kreme za sončenje in se mi ni treba ves čas mazati.

Za drugič: Lepo, da vse narediš že takoj na začetku, vendar, kakor smo že omenili na prvi strani, začetek je najmanj pol ure pred odhodom na plažo za UV-zaščito in uro in pol za faktor spf 25. Morala bi se namazati vsakič, ko prideš iz vode ali se spotiš.

Poleg tega si je dobro izprati sol, saj še dodatno privablja sončne žarke. Lahko uporabite tudi Collistarjevo pršilo Aqua Superbronzante Idratante Anti Sale. Če se ne kopate ali potite, se namažite vsake dve uri, pa čeprav ste že porjavele. Za lenobe so izdelali izdelke proizvode v pršilih, tako da se samo popršite (Isadora Sun Milk Spray SPF15).

4. Obstojnost barve

Priznanje: Ko s trudom in muko pridobim čudovito čokoladno polt, je moj največji strah, da je prehitro ne izgubim. Pri prhanju in umivanju ne uporabljam gobic, z brisačo pa le popivnam vodo s telesa, da ne bi zdrgnila barve, vendar se mi koža kljub temu začne luščiti že po kakšnih desetih dneh.

Za drugič: Najpomembnejši za lepo in obstojno barvo je pošten piling pred sončenjem, denimo Dermalogica Hydro-Active Mineral Salts za telo in Vichy Purete Thermale s posebno učinkovino, ki aktivira celično dihanje. Za vsak dan v času, ko ste izpostavljene soncu, pa nežen piling v obliki pene s prijetnim vonjem zelenega čaja Elizabeth Arden …

Tako bomo sproti odstranile vse odmrle celice in koža se ne bo luščila zaradi izsušitve, če jo bomo pridno mazale z vlažilno kremo za obstojnost barve z vitamini in blagim samoporjavitvenim učinkom Nivea Apres-Creme mit Braunespeicher. Zagotavljamo, da bo barva izginila šele v pozni jeseni.

5. Sonce suši mozolje

Priznanje: Zaradi mozoljev na hrbtu sem zelo nerada nosila kopalke ali obleke z odprtim hrbtom, dokler nisem ugotovila, da jih sonce in sol hitro posušita, posebno če ne uporabljam kreme za sončenje. Ko se posušijo, jih samo pošteno zdrgnem in skoraj izginejo. Zdi se mi odlična rešitev mojih problemov.

Za drugič: UV-žarki imajo dejansko protivnetni učinek (v majhnih količinah), pri potemneli koži pa so mozolji manj vidni. Vendar s tem, da ne uporabljamo zaščitnih krem in na silo luščimo posušene mozolje, lahko povzročimo hude okvare kože. Pojavi se neenakomerna pigmentacija, na začetku v obliki peg, pozneje s pomanjkanjem pigmenta na eni in temnih madežev na drugi strani. Koža postane trda, neelastična, v hujših primerih je zelo pogost rak kože.

Za varnejši pristop uporabite kremo za preprečevanje nastajanja mozoljev, ki vsebujejo retinol ali silicijeve in AHA-kisline. Nanašajte jo zvečer, in sicer kak mesec, preden se odpravite na sonce, da preprečite preobčutljivost, ki jo v stiku s soncem lahko povzročijo določene sestavine. Med dopustom pa raje uporabite Neutrogena Clear Pore Wash, ki preprečuje mašenje por in jih čisti (Clean and Clear Skin Body Wash).

6. Zdravo sonce

Priznanje: Bila sem v sedmem mesecu nosečnosti, zato sem se odločila, da zadnja dva meseca preživim čim več na morju, kar naj bi po mnenju zdravnika koristilo meni in otroku. Pridno sem se mazala z vsemi mogočimi zaščitnimi faktorji, nosila klobuček in hodila na plažo zgodaj dopoldan in pozno popoldan. Kljub temu sem dobila nekaj nosečniških peg nad zgornjo ustnico.

Za prihodnjič: Popolnoma drži, da sonce vsebuje prepotrebne vitamine A+D za rast in razvoj plodu, vendar ga je 15 do 20 minut na dan. V času nosečnosti se zaradi divjanja hormonov pogosto pojavi hiperpigmentacija. Napačno je mnenje, da bodo temni madeži po nosečnosti izginili.

Če je koža poškodovana, se lise z leti le še povečujejo. Najbolj nevarni pa so svetli predeli, kjer pigmenta pravzaprav ni več. Med nosečnostjo pa kožo negujte s svetilno kremo, denimo Chanel Precision Serum Unificateur.

Še vedno pa je lahko rešitev za vas samoporjavitvena krema, ki vam omogoča, da boste zagorele brez da bi se izpostavljale soncu. ALi pa marmelada za sončenje, ki vam pomaga do lepše in bolj zdrave temne kože.

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"