Uf, ti računi!

25. 3. 2012
Uf, ti računi!

Kaj se običajno zgodi, ko se končno lotimo spremljanja svoje porabe denarja? Vsak dan pridno zbiramo račune, in ko nam začne denarnica zaradi teh pokati po šivih, jih z jezo zabrišemo v smeti.

Ali druga možnost, ko je denarnica polna računov, jih prestavimo v kuverto ali mapo in se tam nabirajo do nezavesti. Super! Bolje kot nič.

Na podlagi zbranih računov lahko še vedno dobimo vpogled v porabo – ampak bo vpisovanje v tabelo trajalo dlje. In kar traja dlje, se nam običajno tako ali tako ne ljubi in s tem odlašamo … in spet nikamor ne pridemo.

Zaradi podobnih izkušenj so tudi udeleženci na delavnicah Moja denarnica ugotovili, da je bolje in lažje, če vsak dan temu namenijo nekaj sekund in zneskov z računov zapisujejo v majhno beležnico ali planer (to je res nekaj sekund) ter se s tem izognejo nabiti denarnici (pa ne z denarjem, ampak z računi) in daljšemu vpisovanju zneskov v tabelo.

Ker v beležnico vpisujemo že po fondih oziroma stroškovnih mestih (hrana, stanovanje, zdravje …), je potem vnos v tabelo opravljen v nekaj minutah.

Morda pozabljaš jemati račune in se trudiš, da bi si zapomnila zneske, ki si jih zapravila, kar je, seveda, daleč od natančnosti. Spet drugič lahko kar naenkrat presenečeno ugotoviš, da vsak dan 'nabereš' tudi po pet računov ali več in se ustrašiš svojega zapravljanja. V obeh primerih je naša pozornost preveč usmerjena v to, koliko zapravljamo in kolikokrat na dan!

In zdaj že vemo, da se tisto, čemur namenjamo pozornost, povečuje!

Preusmerimo zato pozornost in svojo energijo na prave stvari.

Torej, ko kupiš ali plačaš neki izdelek ali storitev, vzemi račun in znesek brez pretiranega razmišljanja vpiši v beležnico pod fond npr. hrana, zavrzi račun in normalno živi naprej.

Kaj je namreč cilj tega eksperimenta?

Ozavestiti fonde in končno videti, kam odteka naš denar – do centa natančno. Vložiš čim manj napora in že kmalu boš imeli jasen vpogled v to, kako tvoj denar kroži po tvojem svetu.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ