Trg dela: Ženskam se vse bolj črno piše!

15. 3. 2012
Trg dela: Ženskam se vse bolj črno piše!

Poročilo Evropske komisije o učinku ekonomske krize na problematiko nasilja nad ženskami iz leta 2010 kaže, da imajo ženske v primerjavi z moškimi manjšo verjetnost, da bodo ponovno našle zaposlitev, kar pomeni drastično zmanjšan prihodek v gospodinjstvu na dolgi rok in približevanje pragu revščine, če ne že kar padec med revne in socialno ogrožene.

Isto poročilo navaja, da v EU kar dve tretjini populacije, stare od 25 do 64 let, predstavljajo ženske, ki so zaposlene za krajši delovni čas, so brezposelne ali jih sploh ni v registru aktivnega prebivalstva.

Pri ženskah je večja verjetnost,

  • da bodo dobile slabše pogodbe in delovne pogoje,
  • delodajalci jih silijo v podpis bianko odpovedi ob morebitni nosečnosti,
  • so bolj prisiljene v honorarne zaposlitve ali delo na črno,
  • razlika se odraža tudi v plačah – ženske v primerjavi z moškimi zaslužijo približno 17 odstotkov manj, čeprav so bolj izobražene in v družinski proračun prispevajo vse več.

Evropska komisija napoveduje, da se bo to dolgoročno pokazalo v manjših življenjskih prihrankih in pokojninah ter izredno poslabšani socialni varnosti za ženske. Posledica tega bo zagotovo višja stopnja revščine, še zlasti pri upokojenih ženskah.

Ocenjujejo, da je stopnja tveganja revščine pri ženskah 22-odstotna, medtem ko je pri moških nižja, 17-odstotna.

Višja stopnja brezposelnosti in revščine po psihološki plati spodbuja močan občutek ogroženosti in negotovosti, zamajejo se sami temelji preživetja.

Za primer si oglejmo Grčijo, ki je medijsko ena najbolj odmevih držav po svoji ogroženosti pred bankrotom in v kateri se je ta črni scenarij že začel kazati. Ena izmed posledic recesije je revščina, ki je v Grčiji dobila nove razsežnosti. Poročajo, da je srednji razred, glede na prihodke, padel v razred revnih. Zabeležili so tudi porast nasilja v družini zaradi krize.

Grški moški, ki čutijo, da je njihova dominantna vloga ogrožena zaradi dolgotrajne brezposelnosti in življenja v revščini, so postali še bolj zlorabljajoči in nasilni do žensk ter otrok.Svoje stiske in frustracije so začeli še bolj izražati nad svojimi bližnjimi.

V Grčiji opažajo tudi, da so se mladi zaradi slabih kariernih perspektiv začeli vračati nazaj k tradicionalnim vlogam. Mlade ženske, ki ne vidijo možnosti za samouresničevanje v karieri, se pogosteje zadovoljijo z vlogo matere in gospodinje kot v časih pred recesijo.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ