Kje se šolajo največji svetovni glasbeni virtuozi?

31. 1. 2012
Kje se šolajo največji svetovni glasbeni virtuozi?

Najboljše svetovne glasbene akademije za klasično glasbo so v Rusiji, Ameriki ter v nam bližnji srednji Evropi – Salzburg, Dunaj, Budimpešta.

Tudi v Ljubljani imamo visokošolsko glasbeno ustanovo že od leta 1939, ki je edina visokošolska glasbena ustanova v Sloveniji.

Predhodnik današnje Akademije je bil do leta 1939 Konservatorij Ljubljanske glasbene matice, ki je bil ustanovljen 1919 in na katerem se je poklicno izšolala večina slovenskih glasbenikov – instrumentalistov, dirigentov, skladateljev in pedagogov.

Sedež akademije je v Stiškem dvorcu v Stari Ljubljani.

Na akademiji študira okoli 450 študentov.

Rimsky-Korsakov konservatorij, Sankt Peterburg

Je najstarejša glasbena akademija v Rusiji, ustanovljena leta 1862. Konservatorij je ustanovil ruski pianist in skladatelj judovskega porekla Anton Rubinstein.

Danes je akademija med najboljšimi na svetu, deli se na sedem enot ter ima približno 1.500 študentov, od tega 250 tujcev. Med številnimi izjemnimi glasbeniki so na akademiji študirali tudi skladatelja Peter Ilič Čajkovski in Sergei Prokofjev, operna pevka Anna Netrebko, pianistka Maria Yudina ... Akademija je v samem središču prelepega in navdihujočega Sankt Peterburga in je zrasla iz delno porušenega starega Bolšoj teatra, od katerega je ohranjeno prečudovito stopnišče.

Konservatorij letos praznujejo 150.obletnico ustanovitve.

Čajkovski glasbeni konservatorij v Moskvi

Moskovsko carsko glasbeno akademijo je leta 1866 pod carjevim mentorstvom soustanovil Nikolaj Rubinstein (brat Antona). Ob odprtju je na akademiji poučeval tudi sloviti skladatelj Čajkovski, po katerem od leta 1940 akademija nosi tudi ime. Velja za akademijo, kjer se je izučilo največ slavnih klasičnih glasbenikov, še posebej so znani pianisti, violinisti ter čelisti. Obiskuje jo približno tisoč študentov in 150 podiplomskih študentov. Prav tako njihovo srednjo šolo obiskuje na stotine mlajših glasbenikov.

Nekaj znanih študentov akademije; čelist Mstislav Rostropovich, pianisti Boris Berezovsky, Ivo Pogorelić ter Bella Davidovich ter violinista Viktor Tretjakov in Viktoria Mullova ...

Konservatorij je znan tudi po mednarodnem tekmovanju, ki se odvija vsake štiri leta (zadnje je bilo leta 2011) in na katerem se pomerijo najboljši svetovni mladi violinisti, pianisti, čelisti ter mladi pevci.

Šola glasbe Manhattan, New York

Akademija je specializirana za klasično glasbo in džez.

Ustanovljena je bila leta 1917 in je vsekakor ena najboljših na zahodni polobli. Ponuja diplomski, podipolomski, magistrski in doktorski študij. Poleg tega ima oddelek za uvajanje med pet in 18 let. Kar 40 odstotkov študentov prihaja zunaj ZDA. Skupaj je približno 900 študentov iz 40 različnih držav. Akademija vsebuje tri glavne orkestre (simfonični, filharmonični ter komorno simfonični) ter veliko manjših ansamblov.

Med najbolj znanimi študenti so: džezovski pianist in skladatelj Herbie Hancock, operna diva Johanna Meier, mehiška dirigentka Alondra de la Parra ...

Curtis – inštitut za glasbo, Filadelfija

Glasbeni konservatorij je leta 1924 ustanovila Mary Louise Curtis Bok, ki je šoli vse svoje veliko premoženje zapustila tudi po svoji smrti. Univerza je znana po svojih solistih, skladateljih, dirigentih ter komornih glasbenikih. Glede na vpis je najbolj selektivna univerza v ZDA. Univerza poučuje in kali med 150 do 170 študentov.

Najbolj znani na Curtisu so bili: operna pevka Natalie Bodanya, skladatelj in dirigent Leonard Bernstein, pianist in skladatelj Lee Henry Hoiby ...

Univerza Mozarteum, Salzburg

Univerza je ime dobila po najslavnejšem sinu Salzburga W. A. Mozartu. Ustanovljena je bila kot glasbena šola leta 1841, od leta 1953 pa ima visokošolski naziv. Poleg klasičnega glasbenega šolanja vseh inštrumentov ter skladanja in dirigiranja učijo tudi igro, režijo in ples. Na univerzi študira približno 1.500 študentov.

Med drugimi sta salzburško univerzo obiskovala tudi skladatelja Carl Orff in Paul Hindemith.

Univerza za glasbo in igrano umetnost, Dunaj

... v originalu: University of Music and Performing Arts.

Dunajska akademija je bila ustanovljena leta 1819 in z več kot tri tisoč študenti spada med največje tovrstne ustanove na svetu. Akademija tudi organizira vrsto tekmovanj, med drugim tudi znamenito mednarodno Beethovnovo klavirsko tekmovanje. Ponujajo možnost študiranja tudi drugih umetnosti, med drugim igro in film.

Najbolj znani študentje med mnogimi: skladatelji Gustav Mahler, Herbert von Karajan ter Indijec Zubin Mehta, mlada prodorna filmska režiserka Barbara Albert, sopranistka Mimi Coertse ...

Franz Liszt akademija za glasbo, Budimpešta

Akademijo je v Budimpešti leta 1875 ustanovil skladatelj in pianist Franz Liszt. Univerza slovi po svoji madžarski metodi učenja (med drugim se dela trdo in izjemna disciplinirano). Velja tudi za najbolj prestižno madžarsko univerzo, ki na lestvicah v zadnjih letih prehiteva 'sosedski' glasbeni akademiji na Dunaju in Salzburgu, kar jih še posebej veseli. Imajo tudi oddelek za džez. Akademija je v središču Budimpešte, v prečudoviti stavbi s koncertno dvorano, zgrajeno v slogu art nouveau.

Slavni študentje: skladatelja Leo Weiner in Béla Bartók, operna pevka Sylvia Sass, pianistka Lili Kraus ...

Po svetu ...

Seveda je še kar nekaj izjemnih šol po svetu, med njimi še ameriški Berklee, univerza za glasbo v Bostonu, ZDA, verjetno s štiri tisoč študenti največja tovrstna ustanova na svetu, Juilliard šola za glasbo, New York, ki poleg glasbene izobrazbe nudi tudi študij dramske igre in plesa. Tu sta še londonska Kraljeva univerza za glasbo, pariška Nar šola za glasbo Pariz in še številne druge.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ