Kako zamenjaš banko?

17. 12. 2010
Kako zamenjaš banko?

Kaj vse moraš vedeti, če želiš imeti manj stroškov s svojim bančnim računom.

Slovenci nekako nismo navajeni, da bi kar tako zamenjali banko. Pa vendar stvari niso tako zapletene. Le nekaj osnovnih pravil je treba poznati.

Previdno izberi novo banko

Kar nekaj bank že ponuja brezplačno vodenje bančnega računa. Toda včasih se za tem skriva še kakšna majhna past. Nekatere banke lahko zahtevajo, da se večina tvojega dohodka nakazuje na ta račun, spet druge imajo to prednost, da imaš v sicer plačljivem delu vodenja računa vštete tudi provizije plačila položnic.

Ali imam lahko dva bančna računa hkrati?

V miru odpri nov račun in pri tem še ne zaprite starega. V okvirnem času dveh mesecev boš imela dovolj časa, da urediš vse spremembe.

Prenakazila

S starega računa vsak mesec nakazuj določen znesek na nov račun in s tega plačuj določen del svojih obveznosti (na primer položnice). Tako te ne bo strah, da bi takoj zašla v minus, saj bo plača še vedno prihajala na star račun.

Sestavi seznam opravil

Naredi si seznam podjetij in institucij, ki jih moraš obvestiti o spremembi bančnega računa. Veliko bank to uredi namesto komitentov. Preprosto povprašaj.

Obvesti delodajalca

Najbolje bo, da delodajalca obvestiš takoj po izplačilu zadnje plače. Tako boš na varnem: plača bo še na starem računu, do naslednje plače pa izplačevalcu ostane še dovolj časa, da vnese nove podatke o računu.

Najboljše za konec: zapri stari račun

Ko si opravila vse korake, zapri stari račun. Obresti pozitivnega stanja naj se ti nakažejo na tvoj novi račun ali pa naj ti jih izplačajo.

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju