Aleksandra Mihelič: Ko strast do oblikovanja preraste v službo

2. 4. 2015
Aleksandra Mihelič: Ko strast do oblikovanja preraste v službo (foto: Petra Vrhovec Rozman)
Petra Vrhovec Rozman

Aleksandra Mihelič je ena od tistih, ki s svojimi idejami ustvarjajo vrhunske, unikatne ročno izdelane mojstrovine. Ali so to voščilnice, albumi ali kolekcije vabil. Izpod njenih rok nastajajo stvari, ob katerih vam bo zastal dih. Natančnost in ljubezen do tega, kar počne, se čutita v vsakem izdelku.

Kako se je razvila tvoja strast do oblikovanja?

Moja strast do oblikovanja se je verjetno začela že v otroških letih. Moja mama je delala v knjigoveznici ene od večjih ljubljanskih knjižnic. Včasih so se vse knjige vezale ročno. Pogosto sem jo obiskovala in že takrat se spomnim, da sem uživala ob pogledu na ves papir, material, spomnim se, da mi je bil noro všeč vonj po lepilu, tistem za papir.

Ko sem odraščala, sem zelo rada v naravi nabirala material in iz njega sestavljala drobna darilca za najdražje. Moji starši so se radi pošalili, da bom zagotovo oblikovalka. Ko je prišla odločitev za srednjo šolo, sem nekako prezrla svojo strast do oblikovanja in se odločila za srednjo ekonomsko šolo. A ves prosti čas sem takrat že posvečala izdelavi voščilnic.

Voščilnice

Te so bile zelo preproste. Pri nas skorajda nismo dobili materialov in pripomočkov, sem pa takrat bila ena od redkih, ki so se s tem ukvarjali. Skozi študij sem ves čas malo ustvarjala, a nikoli intenzivno.

Po rojstvu prve hčerkice sem ostala brez zaposlitve, zato je bilo ustvarjanja vedno več. Ko se je rodila druga hčerkica, ki je zaradi zgodnje sepse in krvavitve v možgančkih ter posledične cerebralne paralize zahtevala veliko našega časa za skrb zanjo in terapije, sem se odločila, da je edina smiselna in izvedljiva pot, da svoj hobi spremenim v aktivno delo, ki mi bo omogočalo lažje krmarjenje med vsemi obveznostmi. Danes sem vesela in hvaležna za to odločitev, saj v ustvarjanju neizmerno uživam in si skorajda ne predstavljam, da ne bi bilo del mojega vsakdana.

Kaj ti danes pomeni ustvarjanje?

Ustvarjanje je danes bistven del mojega dneva, s katerim je prežeta dobesedno vsaka minuta. Tudi ko delaš druge stvari, razmišljaš o projektih, ki te čakajo, v mislih iščeš ideje, rešitve, načrtuješ nove podvige.

Voščilnice

Ker je vsak trenutek tako zelo prežet z ustvarjanjem, pridejo včasih trenutki, ko enostavno potrebuješ 'odklop' od vsega. In tudi tega si je treba vzeti. Sicer pa me ustvarjanje še vedno sprošča, še posebej, če nisem časovno zelo zelo omejena, in vsak novi izdelek mi daje posebno zadovoljstvo.

Koliko časa oblikuješ kakšen izdelek?

Zelo težko je oceniti čas, ki je potreben za realizacijo izdelka. Včasih je eden od časovno bolj zahtevnih delov procesa ravno iskanje ideje, razmišljanje o njej in o tem, kako bi določeno idejo sploh lahko realiziral. Včasih med delom pride do kakšnega zapleta, ki ga nisi predvidel, pa ga je treba naknadno rešiti.

Včasih kakšen izdelek posledično tako tudi odložim za kakšen dan in ga nadaljujem, ko najdem in domislim rešitev. Opažam pa, da zadnje čase projekti zahtevajo vedno manj časa. Bo kar držal pregovor, da vaja dela mojstra, če mojster dela vajo. (smeh) In sčasoma tudi rešitve za težavice najdeš vedno hitreje.

Kaj najraje ustvarjaš?

Vsak izdelek ima svoje prednosti in svoje težavne strani. A če bi izbirala, v čem najbolj uživam, so to vsekakor posebni projekti. Ni večjega užitka kot stranka, ki si zaželi nekaj posebnega, opiše priložnost, za katero potrebuje izdelek, ter lastnosti obdarovanca in se popolnoma prepusti moji domišljiji.

Takrat nastajajo res posebni izdelki, kot so darilne škatlice v obliki harmonike, klavirja, kitare, umetniške palete, pisalnega stroja, poštnega nabiralnika z ljubezenskimi pisemci, otroškega vrtiljaka, darilne škatlice z različnimi miniaturnimi scenskimi postavitvami.

Mihelič

Vsak tak izdelek je posebno doživetje tudi zame, saj so občutki, ko projekt končaš, nepopisno čudoviti. Hkrati pa mi je vsak tak izdelek v velik izziv in me prisili, da premikam meje svojega ustvarjanja in s tem ustvarjalno rastem.

Pogosto si namreč zadam izzive, za katere še sama nisem prepričana, kako jih bom uresničila, in kreativnost je pri tem procesu res na vrhuncu. Sicer pa pri ustvarjanju želim, da poleg umetnine ustvarim uporabno vrednost izdelka. Sama namreč nerada kopičim stvari zgolj, ker so videti čudovito, zato si želim, da ima moj izdelek neko dodano, uporabno vrednost poleg estetske.

Tvoji izdelki so resnično narejeni z veliko mero ljubezni. Kakšni materiali so v ospredju pri izdelavi?

Za svoje delo vedno izbiram najkakovostnejše materiale. Delo z njimi je drugačno, prav tako so bistveno boljši, lepši in kakovostnejši končni izdelki. Sicer pa izdelkom zelo rada dodajam naravne materiale in dodatke, ki jih naberem v naravi in ustrezno pripravim, posušim. Slednji namreč izdelku dodajo kanček avtentičnosti. Predvsem les je čudovit dodatek k ročno izdelanim izdelkom.

les

V zadnjem letu sem izdala tudi posebno kolekcijo izdelkov z dodatki s pravo, 23-karatno pozlato in kristali Swarovski. Ti so odlična izbira za malce bolj posebne, edinstvene ali elitne dogodke. Ker se sama sicer oblikovalsko bolj nagibam k bogatemu oblikovalskemu stilu, so takšni izdelki tudi poseben izziv, saj zahtevajo bolj minimalističen in luksuzen dizajn, da niso videti kičasto.

Se ljudje odločajo za nakup unikatnih izdelkov?

Pred leti ni bilo lahko prodajati ročno izdelanih izdelkov iz papirja, še posebej ne po ceni, ki bi si jo zaslužili. Takrat sem hrepenela po tujini, saj je bila temu veliko bolj naklonjena. Danes se je tudi pri nas situacija bistveno izboljšala in lahko rečem, da tudi ljudje vedno bolj iščejo nekaj posebnega, nekaj unikatnega in se vsaj za posebne priložnosti, kot so poroke, rojstva, okrogle obletnice, odločajo za unikatna darilca.

Kaj meniš o tem, da v poplavi kitajskih proizvodov ročno delo izgublja pomen?

Izdelki kitajskega porekla so, posebej v zadnjih mesecih, pri nas vedno bolj popularni zaradi cenovne dostopnosti. Seveda pri količini dela, ki je vloženo v vsakega od mojih izdelkov, slednjim ne morem biti cenovno konkurenčna. Niti ne želim. Moj cilj je zadovoljiti tiste, ki želijo nekaj posebnega, nekaj unikatnega, narejenega s srcem. Nekaj, kar obdarovancu že na daleč vpije: 'Pomemben si v mojem življenju in rad te imam!'

Tako sem se že pred časom sprijaznila s tem, da vsem ne bom ugajala in da vsem ne bom dostopna. Moja ciljna skupina so tisti, ki cenijo ročno delo in ki se zavedajo, koliko dela je vloženega v vsak izdelek, in so za to pripravljeni odšteti tudi kakšen evro več.

Mihelič

Pri tem pa se je tudi že velikokrat zgodilo, da si kdo mojega izdelka ni mogel privoščiti, pa ga je vseeno dobil in sem mu ga podarila. Kadar sem pač začutila, da je tako prav. Četudi to ni vsakdanja praksa, saj ustvarjanje predstavlja pomemben del preživljanja za mojo družinico. Zelo pogosto sodelujem tudi v različnih dobrodelnih akcijah, kjer se zbirajo sredstva za družine v stiski in sredstva za zapuščene živali.

Kako pa preživljaš prosti čas?

Pri treh majhnih otrocih in samostojni poslovni poti sem, priznam, skorajda pozabila, kaj je to prosti čas. (smeh) Večinoma so moji dnevi precej tesno zapolnjeni. Ko pa mi le ostane kakšna minutka, jo najraje preživim v naravi, na sončku. Čeprav se tudi takrat rojevajo nove ideje. Ko ustvarjaš, ustvarjaš s celim srcem in takrat je težko delo popolnoma odložiti.

Za konec nam zaupaj še, kje te bralci najdejo oz kje si lahko ogledajo tvoje izdelke?

Predstavitev mojega dosedanjega dela je na voljo prek spletne strani www.voscila.com. Še bolj aktivna pa je moja stran na Facebooku - voscila.com. Tam skorajda vsakodnevno objavljam nove izdelke. Vsi moji izdelki so izdelani po naročilu, za vsa vprašanja pa sem na voljo prek elektronske pošte info@voscila.com ali prek zasebnega sporočila na Facebookovi strani. Trenutno je v pripravi trgovina na svetovnem Etsyju, izbrana kolekcija izdelkov pa je na voljo tudi po nekaterih trgovinah in cvetličarnah po celotni Sloveniji.

Napisala: MIMA za revijo Story
Fotografije: Petra Vrhovec Rozman

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"