5 načinov, kako obvladati pasivno agresivne osebe

3. 7. 2014
Kako to misliš, da ti za to nisi bila zadolžena? (foto: profimedia)
profimedia

Pasivno agresivne osebe so tisti tipi težavnih oseb, ki ti z narejeno prijaznim nasmeškom v hrbet mimogrede zarinejo tudi nož.  So osebe, ki se zdijo sladke, a se kmalu izkaže, da so še kako trmoglave, se rade sprenevedajo, ogibajo odgovornosti ali jo prelagajo na druge, venomer dolgovezijo, pozabljajo, brezplodno komplicirajo in v najhujših primerih tudi brez resnično pravega razloga sabotirajo blagostanje in uspešnost drugih ljudi ali kar cele skupine.

Za razliko od odkrito agresivnih in koleričnih oseb, pri katerih je več kot jasno za kaj gre, čeravno je morebitno vpitje nadvse težko poslušati in takega vedenja načeloma ne gre sprejeti kot zaželeno na delovnem mestu, pa je odnos s pasivno agresivnimi še veliko težje obvladovati in prenašati. In ko bi slednje tako ali drugače vendarle soočili z njihovimi dejanji in posledično z občutki, s katerimi nas navdajajo, bi to zagotovo zanikali, odgovornost za 'težavnost' v odnosu pa enostavno preložili na ramena drugih. Še več. Medtem ko je pri odkrito agresivnih situacija slej ko prej mimo in delo lahko spet teče dalje, pri pasivno agresivnih nikoli zares ne veš, pri čem si in kaj se spet pripravlja.

Kako jih torej obvladati do te mere, da ti ne bodo škodili?

6 načinov, s katerimi je moč za silo obvladovati razmerje s pasivno agresivnimi sodelavci, znanci ali sorodniki, je:

  • 1. Nikar si ne jemlji k srcu.

Ljudje so, kakršni so. In to, kar počnejo, pove več o njih kot o tebi. Razširi svoj pogled na stvari in si ne skušaj krivde za težavnost v odnosu s pasivnim agresivcem naprtiti na svoja pleča.

  • 2. Drži zdravo distanco.

S pasivno agresivnimi posamezniki si je v mnogo ozirih celo težje priti na 'čisto' kot z odkritimi koleriki. Pasivni agresivci so namreč veliko bolj nepredvidljivi, svojo zlonamernost pa vešče skrivajo za hlinjeno prijaznostjo. Ko te vrste težaka (ali težakinjo) prepoznaš v svoji bližni, skušaj z njimi vzdrževati zgolj nujne diplomatske stike, večji del časa pa jih drži raje zdravo distanco.

  • 3. Ne skušaj jih spremenit.

Zelo pohvalno, da si se pripravljena truditi in tej osebi dopovedati, da to, kar počne, ni dobro ne zanjo ne za druge, vendar pa je tvoja uspešnost bolj kot ne vprašljiva, sploh pa to niti ni tvoje pravo poslanstvo. Pasivno agresivni se bodo spremenili šele takrat, ko bodo sami spoznali, da se morajo spremeniti in nato končno prerasli to neprijetno osebnostno fazo.

  • 4. Ne sodeluj v njihovi igri.

Obstaja precejšnja možnost, da te bodo tako razjezili, da si boš želela vrniti 'milo za drago'. Vsak odkrit prepir, obtoževanja ali pa celo prevzem pasivno agresivnega sloga. Nič od tega pa ne bo delovalo. Zato je bolje, da v 'igro' ne vstopiš, saj s tem predaš del svoje moči v roke druge osebe, in ne postaneš takšne vrste človek, kakršen v resnici ne želiš biti.

  • 5. Ukrepaj šele, ko je nujno!

Kadar gre za manjše težave in neprijetnosti, si lahko pomagaš s humorjem, ki bo razorožil težavno vedenje in s katerim boš jasno pokazala, da se ne boš spuščala na njihov nivo. Ko pa gre za resnejše situacije, zaradi katerih bi lahko utrpela tudi osebnostno ali poslovno škodo, je čas za konkretnejše ukrepanje. Komunikacijo s pasivno agresivnim preseli v območje pisnega, da boš imela na dosegu roke morebitni dokaz o dogovorjenem, ob srečanjih s pasivno agresivnim pa naj te vedno spremlja še tretja oseba, ki bi v primeru težav, konfliktov in nesporazumov lahko odigrala vlogo priče.

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"