Dioptrija

Za dušo in telo.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
carrie_
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 332
Na forumu od: 29. 4. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a carrie_ » 24. Nov. 2012 23:25

sarči* napisal/-a:tko kt je že red_rose pred mano napisala, da na morju loh vse počneš z lečami in tud če greš pod morsko vodo brez očal, ni problema... Vsaj jst ga nimam :)


Leče med plavanjem v morju/bazenu ali med tuširanjem= no good. Lahko oslepiš zaradi infekcije.

Beri: http://www.dailymail.co.uk/health/article-2191190/I-swam-contact-lenses--Im-blind-eye.html
Uporabniški avatar
Maychy
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1112
Na forumu od: 30. 6. 2004
Kraj: Se selim...

Neprebrana objavaNapisal/-a Maychy » 25. Nov. 2012 9:48

To naj bi veljalo samo za sladko vodo (bazen), na morju pa ni panike. Vsaj meni so tako povedali.

Jaz sem pa ugotovila, da bom leče nosila samo poleti. Pozimi se mi ne da ukvarjat z njimi in raje nosim očala, poleti pa ful prav pridejo, da lahko še sončna očala nosim potem.
--- Evil Is Just A Point Of View ---

--- Don't tell me the sky is the limit, there are footprints on the moon! ---
Uporabniški avatar
purple_rain
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7639
Na forumu od: 13. 2. 2006
Kraj: Lj

Neprebrana objavaNapisal/-a purple_rain » 25. Nov. 2012 11:27

Maychy napisal/-a:poleti pa ful prav pridejo, da lahko še sončna očala nosim potem.
Sončna očala z dioptrijo! Men je to ena boljših pogruntavščin tega sveta :D Resda lahko predstavlja mal večji strošek, ampak *tok tok* upam, da se mi ne bo kej kmalu poslabšal vid in da bodo še neki časa z mano.
(aja..nisem upoštevala, da se sončna očala rado menja; meni ni problem živet samo z enimi pač :D)

Sicer pa tud navadnih ne nosim prav preveč pogosto, pa bi verjetno lahko; delam podobno kot Tearjerker (vožnja (avto ja, kolo ne), kino, komp še gre brez, TV občasno-al se pa bližje usedem, heh,...).

lia7bibi napisal/-a:poznam kr nekaj prijateljic,ki so kot majhne nosile očala,danes so pa popopolnoma brez dioptrije
Tko sem jz "začela" z očali; v predšolskem času jih nekaj let nosila, potem se je zgleda popravilo - kasneje pa spet poslabšalo. :?
Nazadnje sicer "samo" -0.75, ampak mislm, da bo treba mal na pregled spet..
Uporabniški avatar
majchy84
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 473
Na forumu od: 22. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a majchy84 » 25. Nov. 2012 14:24

Jst sem vedno mislila, da čist dobro vidim, in šele ko sem dobila očala, sem ugotovila, kako dejansko slabše vidim (npr. bolj blede barve, nejasne črte itd.). Na prvi pregled sem šla ubistvu zaradi stalnih glavobolov in tako dobila očala pred 5 leti. Najprej sem imela dioptrijo samo na levem očesu -0,50 (in cilinder -0,25) in ta je še danes enaka, na desnem pa ne. Na začetku sem očala nosila samo za vožnjo in računalnik, potem pa se je začelo slabšati. Zdaj moram očala nositi skoraj ves čas (avto, TV, računalnik, kino, branje knjig in podobno sploh ne gre več brez), ne nosim jih pa če grem ven, med športanjem, na kakšnih sprehodih, pijačkah itd.

Letos sem bila na rednem pregledu in trenutno imam dioptrijo L -0,50 (in brez cilindra)/D +1,00. Tako da sem spešl, z eno plus in eno minus dioptrijo :D O lečah pa sploh nikoli nisem razmišljala, predvidevam da bi morala kupovati vsakič dvojne, ene za levo in ene za desno oko, pa še ne vem, če bi si jst to lahko sama vstavljala in dajala ven.
Uporabniški avatar
Maychy
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1112
Na forumu od: 30. 6. 2004
Kraj: Se selim...

Neprebrana objavaNapisal/-a Maychy » 25. Nov. 2012 15:09

Tudi o sončnih očalih z dioptrijo sem že razmišljala, ampak so drage, pa še tak model, kot jih nosim (bolj športne, ne fancy) dvomim, da bi dobila.

No, jaz imam dioptrijo -1 na obeh očesih. Prvič sem opazila, da slabo vidim sredi faksa, sedaj se mi je pa v slabih sedmih letih toliko poslabšalo. Očala oz. leče nosim vedno med vožnjo in v službi. Pa tudi za gledanje TV in za v kino ne morem brez. Drugače sem pa lahko še brez pri ostalih opravilih.
--- Evil Is Just A Point Of View ---

--- Don't tell me the sky is the limit, there are footprints on the moon! ---
dot
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2076
Na forumu od: 27. 4. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a dot » 25. Nov. 2012 16:57

majchy84 napisal/-a: O lečah pa sploh nikoli nisem razmišljala, predvidevam da bi morala kupovati vsakič dvojne, ene za levo in ene za desno oko, pa še ne vem, če bi si jst to lahko sama vstavljala in dajala ven.


Saj mislim, da obstaja blazno malo ljudi, ki bi imeli točno enako dioptrijo na obeh očesih ;) Seveda se kupi eno lečo z eno in eno z drugo dioptrijo, saj se tega ne prodaja po parih (leče so itak enake same po sebi, leva in desna se ne razlikujeta kot npr. čevlji) :D Pomembnost razlikovanja med levo in desno lečo je samo potem, ko jih shranjuješ, da veš, katera ima katero dioptijo (to imaš itak označeno na posodici potem).

Lahko si izbereš bolj dolgotrajne ali pa mesečne, tedenske itd... jaz imam npr. mesečne in si nabavim škatlico z nekaj primerki ene in škatlico z nekaj primerki druge dioptrije in to je to :) Rokovanja z lečami se pa tudi hitro navadiš, vsaj pri meni je šlo fino.
Uporabniški avatar
majchy84
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 473
Na forumu od: 22. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a majchy84 » 25. Nov. 2012 18:58

Aha, hvala za razlago, se res nisem nikoli poglabljala v to :) Mogoče se pa kdaj odločim, sploh če bi se dioptrija tolk povečala, da sploh ne bi mogla biti brez očal, ampak zdj mam ravno ena taka lepa očala, da nič ne pogrešam leč :D
Uporabniški avatar
Sunshine
Cosmo administrator
Cosmo administrator
Prispevkov: 1697
Na forumu od: 6. 7. 2004
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Sunshine » 27. Nov. 2012 8:38

Jaz sem tudi poskusila z lečami.
Najprej je trajalo, da sem jih dobila notri, ampak se navadiš.
Sicer nosim povečini še zmeraj očala, vendar ko je treba si jih vstavim.
klok
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 9
Na forumu od: 8. 11. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a klok » 02. Jan. 2013 14:23

Vedno manjšo ;)
klok
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 9
Na forumu od: 8. 11. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a klok » 15. Jan. 2013 10:33

O tem kako zmanjšat dioptrijo in se rešit špeglov :)

http://www.youtube.com/watch?v=w4-8jkXJ5lQ
Smexii
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 5
Na forumu od: 11. 2. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Smexii » 11. Feb. 2013 12:33

Sama imam trenutno dioptrijo -4,5 na levi in -5,00 na desni očki. Očala sicer nosim že od 6 leta, začelo se je pa z minimalno dioptrijo, torej -0,5.
Pri 14 letih mi je okulist priporočil leče, ker naj bi ustavile naglo večanje dioptrije, na začetku je sicer pomagalo, zdaj pa je spet vsako leto slabše :(
Tak da leče nosim, ko kam grem, očala pa doma, ali pa če se mi ne da ukvarjati z lečami :D
Zeloooo zelooo si želim operacije, vendar naj bi dioptrija mirovala vsaj eno leto, sama pa te sreče na žalost nimam..
Some people never go crazy. What truly horrible liFes they must live.
klok
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 9
Na forumu od: 8. 11. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a klok » 13. Feb. 2013 12:56

Gospod, ki predava na zgornjem posnetku je Leo Angart. Dioptrije se je rešil čisto naravno, brez operacije in zelo hitro. Video ti zelo priporočam, lahko pa tudi poguglaš za njegovo knjigo (google books).
;)
Uporabniški avatar
Sarissima
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 3448
Na forumu od: 26. 12. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Sarissima » 28. Avg. 2013 14:23

Očala imam kakih 7, 8 let, cca 1 leto sem nosila tudi leče, ampak sem se ful navadila na očala in so mi bolj simpatična kot leče, pa še zgledam bolj simpatično z njimi :D.

Kakorkoli, ima še katera kako izkušnjo z operacijo mogoče?
Ker mam tudi js ful veliko željo videt brez pripomočkov :).

Pa še drugo vprašanje - glede izpita za avto. A se da to kako (uradno) urihtat da ni treba podaljševat vsakih 5 let izpita? Kolega je šel na medicino dela z lečami, in je "pozabil" omenit, da ma dioptrijo pa so mu dali za stalno...
Nekaj sem slišala tudi o raznih potrdilih, ki naj bi ti jih (proti plačilu) napisal okulist (da redno hodiš na preglede al ne vem kaj), in to potem neseš na medicino dela?
Uporabniški avatar
Tearjerker
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2743
Na forumu od: 12. 7. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Tearjerker » 28. Avg. 2013 14:35

Moj sestrič je tud šel na pregled pred izpitom z lečami pa je skoz prišo in dobu za 150 let izpit :D

Drugač pa ja, moj bivši vem da se je tam z unim dohterjem kamot zmenil, da mu je dal za več kot 5. let pa ni imel nobenih potrdil. Je pa res da on je imel izpit že dlje časa in je igral na karto da itak je ful priden in redno hodi podaljševat in tudi na preglede.... Tak da da se ziher, je pa mogoče dost odvisno dohterja.

Pa itak ni logike tu no s temi petimi leti, mislim da nas je kr precej takih ki smo mel pri 18tih ko smo delal izpit sokolji vid, ki se je kasneje poslabšal. Pa nam ni treba nič dokazovat, to je res nefer (in to pravim js, ki mam izpit do 8795ga leta veljavn ozirma pač ga ne rabim podaljševat na 5. let. Nefer je pa ker se gre sam za skubljenje gnarja in to itak vsi vemo.)
Uporabniški avatar
Sarissima
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 3448
Na forumu od: 26. 12. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Sarissima » 28. Avg. 2013 15:54

Sej to... Ko da smo "slabovidniki" bolj rizični vozniki od 79 letnikov :D

Vrni se na Zdravje

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov