Težave s prebavo, ki vodijo v skrajnost

Za dušo in telo.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Laika
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 58
Na forumu od: 27. 6. 2013
Kraj: Maribor

Neprebrana objavaNapisal/-a Laika » 14. Avg. 2013 0:42

Lep pozdrav cosmo punce, ura bo počasi 2:00 ponoči in jaz kot običajno zaradi težav ne morem spati. Obupana in v dobri veri da bom dobila kak nasvet vam bom zaupala kaj se mi dogaja zadnje čase... Se opravičujem za tale dolg post, a krajše žal ne gre.
Že pri devetih letih so se mi začele pojavljati blage težave z želodcem, bolje rečeno s celotno prebavo. Začelo se je z driskami, ki so jih moji domači omilili z Linexom in težava je bila rešena. Te driske so se pojavljale tu in tam, nič strašnega. Nekaj let sem imela mir, sedaj so se mi začele te težave pojavljati spet. Prejšnje leto (natančneje julija) sem bila na dopustu v Srbiji tako kot čisto vsako leto, tam imamo stanovanje. Nikoli nisem bila alergična na nobeno sestavino v živilu, nobene oreščke ipd. Naj omenim, takrat sem bila še kadilka. Neke jutra tega julija sem se prebudila z močno bolečino v žlički in v spodnjem delu trebuha, na območju končnega dela debelega črevesja. Imela sem strašno drisko s prisotnostjo krvi in obilne sluzi, grozno sem bruhala, zvijala sem se od bolečin. Bolečina je bila ostra, zbadajoča, včasih tudi precej krčevita. Pojavljala se je v nenadnih intervalih - zgrabila, pa popustila in nato spet zgrabila,... Težave sem lajšala z Linexom Forte in Buscopanom. Nato sem preostanek leta imela mir. Nekje do konca decembra...
Večjih zdravstvenih težav nikoli nisem imela, sem astmatik in alergik na pršice, cvetni prah in dlako živali, posebej mačk. Zaradi astme sem 24.12.2012 ugasnila zadnjo cigareto in od takrat ne kadim. Nekako pred to zadnjo ugasnjeno cigareto so se začele moje težave, ki jih do danes nisem obvladala. Neprestane driske, zelo obilne in povsem tekoče so me v šoli spravljale v zadrego. Le kako naj sošolcem/kam povem, zakaj sem toliko na stranišču? Ker imam drisko? Raje ne, hvala. Stalne driske zjutraj so me tudi stale veliko šolskih ur, seveda so me grdo gledali tudi učitelji. Napotila sem se k svoji zdravnici, ki je sumila na laktozno intoleranco. Zapisovala sem blato, vse kaj sem pojedla in ji to nesla - seveda mi samo na osnovi zapisovanja stanja ni znala kaj dosti povedati, ker nobeno živilo ni posebaj izstopalo. Odšla sem k alergologinji, ki mi je naredila kožno-vbodne teste na pomarančo, oreščke itd. Vse negativno. Nato sem pristala v bolnišnici zaradi astme, ki se mi še ni popravila po vseh letih kajenja. Po treh dneh bivanja so me v ponedeljek zjutraj spustili iz bolnice, že zvečer so me z rešilcem peljali nazaj zaradi nenormalnih bolečin in povsem tekoče driske. Tudi bruhala sem 7x v pol urah. Na infekcijskem so potrdili navaden rinovirus in to je to.
Nakar sem imela še sestanek v gastro ambulanti v UKC Maribor. Prišla sem na pogovor, kjer me je zdravnica izprašala vse živo, tudi za bolezni prebavil v družini, naj povem, da jih noben ni imel. Čez dva meseca (nekje v juniju tega leta) sem bila hospitalizirana, ker so mi delali gastroskopijo. Prvi dan so opravili kožno-vbodne teste (ja, še enkrat), ki so seveda bili negativni, opravili so ultrazvok (imela naj bi nekaj manjših polipov, ki niso vzrok mojih težav), nato pa so mi opravili gastroskopijo. Zdravnik je odvzel vzorce iz različnih delov (dvajanstnik, želodec, požiralnik) za analizo. Kasneje je povedal, da imam vnet požiralnik in da bom dobila nekaj za to, ter nekaj manjših polipov. Drugega ni videl. Gastroskopijo sem izjemno slabo prenesla, ker takih stvari resnično ne morem. Šla sem, ker sem sita tega stanja. Drugi dan hospitalizacije, so mi dali za pit laktozo raztopljeno z vodo. Stanje so mi merili preko odvzema krvi iz prsta, na vsakih 10 minut. 30 minut po popitju sem seveda dobila grozno drisko in zelo obilno, to povedala sestram in zdravnik je zaključil: intoleranca laktoze. To je zaključil na osnovi dogajanje z menoj po popitju mešanice, testi tega niso pokazali! To je pomenilo, da je intoleranca skoraj zanemarljivo majhna, pa vendar je. Čakam, da pride moja osebna zdravnica z dopusta, da grem k njej in vidim kaj mi bo povedala pametnega.
Šola se bo kmalu začela, jaz pa že zdaj trepetam kako bo. Odmaknila sem se od prijateljev, družine in sem ves čas doma (ali v bližini doma), ker me je na smrt strah it kam, strah me je driske in bolečin. Spremenila sem se v teh 8 mesecih do neprepoznavnosti. Vem, da je veliko tudi psiha pomembna, ampak enostavno ne morem si pomagati, želim vedeti kaj je narobe z menoj, kako naj zadevo odpravim, da lahko normalno funkcioniram. Jem mleko in mlečne izdelke brez laktoze, nekaj boljše je, pa vseeno nič kaj extra, da bi rekla, tako zdaj sem pošlihtana... Obupana sem v nulo... :cry:
Bodi bivša, ki bo vse prihodnje spravljala ob pamet. :)
Uporabniški avatar
Anjeske
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 876
Na forumu od: 13. 1. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a Anjeske » 14. Avg. 2013 7:24

Če je res karkol z laktozo, potem črtaj vsakršno mleko z jedilnika. Moja sestra ma to in ji tud mleko brez laktoze ne prija glih preveč.
Isto stran s stvarmi, ki vsebujejo mleko v prahu (kar pomeni ves industrijsko pridelan kruh, razni prepečenci itd. Kruh si sama speci doma). Testno se izogni še siru in jogurtu, ki ju sicer kljub intoleranci lahko ješ. Ko boš šla v trgovino, preglej sestavine vsakega živila. Čudila se boš, kolk stvari ima noter mleko v prahu :? Upam, da se ti stanje čimprej izboljša ...
Uporabniški avatar
schjora
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 192
Na forumu od: 17. 11. 2012
Kraj: Lj

Neprebrana objavaNapisal/-a schjora » 14. Avg. 2013 7:29

Žal mi je za tvoje težave, upam da se kmalu popravijo.

a si poskusila dieto brez glutena? Celiakija (alergija na gluten) je znana po takih težavah. Sicer si opravila ogromno preiskav, ampak te niso zagotovilo, da najdejo celiakijo (poznam primere, ko so pet let hodili k zdravnikom, da so dobili potrjeno celiakijo ... težave do takrat pa seveda ogromne).

Srečno :)

Aja, možno je, da imaš kombinacijo celiakije in laktozne intolerance. Poskusi črtat oboje, gluten in mleko. Kljub vsem preiskavam ti priporočam, da se sama spraviš na dieto in črtaš omenjene stvari. Boš imela občutek, da lahko kaj premakneš in bo boljše tudi za psiho.
Uporabniški avatar
somebody
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1674
Na forumu od: 18. 6. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a somebody » 14. Avg. 2013 7:34

Anjeske napisal/-a:Testno se izogni še siru in jogurtu, ki ju sicer kljub intoleranci lahko ješ.


To je samo v teoriji oz. pri doma narejenih sirih in jogurtu. Te industrijsko narejene stvari imajo precej laktoze. Na žalost.
(btw, če je res laktozna intoleranca, se dajo kupit tablete z laktazo in potem lahko normalno ješ hrano (v dm-u jih imajo) - če imaš res take težave, še slabše ne bo, če poskusiš).

Kaj pa napenjanje, napihnjen trebuh? Kri v blatu (svetlo rdeča, temna, črna)? Za celiakijo so testirali? Kaj pa izvidi krvi?
Uporabniški avatar
Inaa**
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 573
Na forumu od: 12. 3. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Inaa** » 14. Avg. 2013 9:16

tut js ti svetujem, da poskusiš z dieto brez laktoze in glutena. kolegica je imela tudi probleme, sicer nekoliko manjše, in je začela jest brezglutensko hrano in pa opustila laktozo, in se ji je stanje izboljšalo. pa kljub temu, da zdravniki niso potrdili, da bi bila na karkoli intorelantna
You make me smile, please stay for a while :)
Beya_
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 581
Na forumu od: 17. 1. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Beya_ » 14. Avg. 2013 10:02

Ali pa da se izogibaš surove zelenjave. Sicer ne vem, če bi lahko bilo to krivo, ampak je pa imel kolega podobne probleme samo zaradi zelenjave in sadja. Kak je pojedel jabolko, je dobil strašne krče v trebuhu... če pa je pojedel kuhano jabolko (ala kompot), pa je bilo vse okej. :)
Sassy, Classy & a bit Smart Assy ;)
Uporabniški avatar
Sarissima
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 3448
Na forumu od: 26. 12. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Sarissima » 14. Avg. 2013 10:44

Tudi to da si nehala kadit ma verjetno nekej malega vpliva zraven. Kolikor vem, naj bi cigarete zelo slabo vplivale na dihala, na prebavila pa dobro?
Uporabniški avatar
Anjeske
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 876
Na forumu od: 13. 1. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a Anjeske » 14. Avg. 2013 11:21

Tud jogurt in sir se da kupit brez laktoze. Ampak pri teh dveh živilih je menda hec v tem, da je mleko nekak predelano in da zato ne dela take strašne zgage. Seveda vse jest v zmernih količinah ... Kot alternativo lahko probaš tud sojino in riževo mleko.

sestra ma potrjeno laktozno intoleranco, pa lahko v manjšem obsegu je sir in jogurt, kislo smetano normalno. Povsem druga zgodba je s kakršnimkoli mlekom in sladko smetano.

Probaj še z dietami, ki so ti jih svetovale ostale forumašice.


Une tablete z laktozo so pa zgodba zase. Sestra jih sicer ni kupila v dm-u, ampak v eni švicarski lekarni, pomagale niso popolnoma nič. Trenutno testira ene belgijske, mogoče bo tle kj več uspeha. Tko da, lahko učinek je, lahko pa tud da ga ni.
Uporabniški avatar
Laika
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 58
Na forumu od: 27. 6. 2013
Kraj: Maribor

Neprebrana objavaNapisal/-a Laika » 14. Avg. 2013 13:01

Hvala vam na nasvetih, bom probala. Kri je v redu, celiakija je ovržena, krvi in sluzi v blatu nimam. Naj omenim, da te izdelke brez laktoze jem malo, ker nikoli nisem nekaj extra marala mleka. Povej kvečjemu kak sadni jogurt brez laktoze, mi pa po njem nič ni. Ne morem (kljub zapisovanju) nikakor ugotoviti katera hrana bi mi to povzročala. Samo dvomim, da je gluten - včasih čez dan ne pojem nič takega kar bi imelo gluten (ali pa ga je v minimalcu) pa imam grozno drisko, včasih pojem ogromno takih stvari pa sem spet vsa boga.
Ne vem, ali naj vztrajam, naj me pošljejo še na kolonoskopijo, ampak sem že omenila, da se teh stvari grooooozno bojim, da sem panična pred preiskavo in da bi najraje pobegnila. Zato je po nepotrebnem ne bi želela delati. Ko so mi delali gastro, sem prvič sestri tisti žlauh potegnila iz mojih ust, vse pobruhala in še zdravnik je rekel, da hujšega pacienta ni imel. :oops:
Kaj se cigaret tiče - ne vem kaj naj si mislim, od takrat ko sem nehala preživljam moro, sploh ne upam več jesti vsega.
Bodi bivša, ki bo vse prihodnje spravljala ob pamet. :)
Uporabniški avatar
schjora
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 192
Na forumu od: 17. 11. 2012
Kraj: Lj

Neprebrana objavaNapisal/-a schjora » 14. Avg. 2013 13:10

Kaj pa živci? Je lahko zaradi stresa?
Če ti zapisovanje ne pomaga, mogoče probaj še tako, da nekaj dni ješ samo riž in potem v prehrano postopoma -na 2-3 dni- dodajaš po eno živilo na enkrat. Po mojem na tak način zagotovo ugotoviš, katera hrana je problematična, če je seveda vzrok v hrani.
Uporabniški avatar
Mishela
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1222
Na forumu od: 5. 6. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a Mishela » 14. Avg. 2013 15:09

trebušne slinavke pa ti niso pregledali? :?
Uporabniški avatar
Anjeske
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 876
Na forumu od: 13. 1. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a Anjeske » 14. Avg. 2013 17:55

Bojiš ali ne, nujno na kolonoskopijo. Čimveč pregledov daš skoz, večja je šansa da ti dejansko najdejo nek vzrok.
Uporabniški avatar
Boris
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 975
Na forumu od: 11. 7. 2006
Kraj: Novo mesto

Neprebrana objavaNapisal/-a Boris » 14. Avg. 2013 21:04

Jej kuhano zelenjavo, ki se jo priporoča za težave z želodcem tudi po operaciji želodca. Korenček, brokoli, cvetača, paradižnik, čebula,... Lonec naj bo poln tega.
Ostala živila za 1 - 2 tedna opusti. Ugotoviti moraš, kaj tvoje telo potrebuje in česa noče.
V primeru, da boš uživala tudi druga živila, boš težje ugotovila, česa telo noče.
Nekatera živila tudi sicer ni dobro mešati skupaj, še posebej če niso kuhana, ker je potem lahko slabša absorbcija, pride pa tudi do vretja, itd.

Če ti olja ne delajo težave, dodaj k mineštri še ekstra deviško ne-kuhano olje. Npr. oljčno.
Zadnjič spremenil Boris, dne 14. Avg. 2013 21:18, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Boris
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 975
Na forumu od: 11. 7. 2006
Kraj: Novo mesto

Neprebrana objavaNapisal/-a Boris » 14. Avg. 2013 21:05

Po 1-2 tednih, če se težave zmanjšajo ali celo izginejo, počasi dodajaj na jedilnik druga živila 1 po 1, da boš videla, ali ti kakšno dela težave.
Še naprej pa jej veliko zelenjave, sprva za vsak slučaj predvsem kuhane, čeravno imam zase logiko, da je treba na dolgi rok čim več surovega jest.
Uporabniški avatar
Laika
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 58
Na forumu od: 27. 6. 2013
Kraj: Maribor

Neprebrana objavaNapisal/-a Laika » 15. Avg. 2013 18:59

Stres dvomim, dvomim da bi me izdajali živci. Sem sicer oseba, ki se hitro razburi in sem na besede strašno občutljiva, ampak dvomim. Stres je večinoma kadar teče šolsko leto, sedaj čez počitnice pa ne razumem, kaj bi lahko bilo. :/

Trebušne slinavke mi niso pregledali, moje zdravnice še kar ni nazaj iz dopusta, jo čakam, da grem k njej. Opravljen je le ultrazvok, gastroskopija, kožno-vbodni testi in to je to.
Bodi bivša, ki bo vse prihodnje spravljala ob pamet. :)

Vrni se na Zdravje

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov