Paleo dieta - dieta jamskega človeka

Za dušo in telo.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Poznaš Paleo dieto?

Da
5
56%
Ne
4
44%
Skupaj glasov : 9

Uporabniški avatar
klavdy33
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 76
Na forumu od: 11. 7. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a klavdy33 » 01. Jul. 2013 9:45

Zaradi nezadovoljstva nad svojo težo, prehranjevanjem in splošnim "too busy" lifestyle-om sem se končno displicplinirala in organizirala ter se lotila paleo diete - diete predjamskega človeka.

Sama se je držim (moj fant prav tako, team power :gut:) že dober mesec in sem počasi izgubila 3,5 kg samo s prehrano! Navdušena sem nad boljšim počutjem (ob grehih takoj čutim da telesu ne paše - npr. sladke pijače), več energije, nič več občutkov krivde zaradi fast fooda, čipsa....

Kdor še ni seznjanjem z njo si lahko o njej prebere: http://robbwolf.com/paleo-diet-slovenian/

Poznate to dieto? Izkušnje?
We're young, we're fine... let's do some damage!
Uporabniški avatar
majchy84
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 473
Na forumu od: 22. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a majchy84 » 01. Jul. 2013 11:24

Jst sem se je lotila aprila predvsem iz zdravstvenih razlogov. Prvi mesec in pol sem se držala nekje 90 %, ampak shujšala sem mogoče en kilogram. Sem se pa občutno bolje počutila, nisem imela več problemov z bolečinami v želodcu in črevesju, prebava je hitrejša in redna, spim veliko bolje, koža na obrazu se mi je zelo sčistila, nimam več občutka totalne sitosti, pa navadila sem se jesti še popoldne/zvečer, tako da imam redne obroke. Nasploh opažam pozitivne spremembe (razen da res nisem praktično nič shujšala). Na začetku sem imela edino probleme z malo močnejšimi glavoboli, kot jih imam običajno. Zdaj zadnji mesec in pol pa precej goljufam :oops: - preveč rojstnih dnevov. Recimo, da se držim nekje 60-70 %. Opažam pa, da mi mlečni izdelki ful škodujejo (jedla zadnjič mocarelo na pici in sem imela take bolečine v črevesju, da groza). Krompirja, testenin in riža še vedno ne jem, kruh si pečem mandljev, občasno jem domač pirin kruh. Mlečnih izdelkov ne uživam (pijem samo mandljevo mleko), sem pa zadnje čase pojedla preveč tortic in čokolade. Se moram vrniti nazaj na bolj strogo obliko.
floribunda
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4942
Na forumu od: 22. 2. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a floribunda » 05. Jul. 2013 13:56

Slika
Uporabniški avatar
Anjeske
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 876
Na forumu od: 13. 1. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a Anjeske » 09. Jul. 2013 20:38

Enkrat v osnovni šoli so nam pokazal prehrambeno piramido. Men je to zadost :D Tisti, ki bi mi pa šel trdit, da mlečni izdelki niso zdravi, pa bolš da se mi ne prikaže pred očmi. Ajde, saj na stara leta eni res zgubijo encime in mleko težje prebavljajo, sam men sira, jogurta, skute in ostalega že ne bo jemal. Riževo, sojino in podobno pa zame ne paše v kategorijo mleko. Oreščki? Mhm, men povzročajo drisko in zgago. Tolk o zdravju.
Uporabniški avatar
slovenc79
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4261
Na forumu od: 22. 7. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a slovenc79 » 09. Jul. 2013 20:51

klavdy, izgubila si 3,5 kile mišične mase, kar je zelo slabo. s stradanjem alhko vsak bumbar izgubi 10 kil v 2h tednih, samo da če neko dieto ješ gre mal bolj počas, drugač pa isto..

maščobo se izgublja SAMO s telovadbo. amen.

vse ostalo je bullshit, ki se prodaja ker ljudje na vsak način hočejo verjet da lahko samo z drugačno prehrano shujšajo, telovadit pa se jim ne da.

s prehrano preprečiš da bi se zredil, shujšaš pa ne. samo shiraš, kar je slabo, ker si šibek, ker nisi zdrav, ker je nenaravno da človek pri miru sedi in je. gibanje je v naravi vsake živali in ljudje nismo izjema. tehnologija je pa povzročila da je folk pozabil da se je treba gibat, če hočeš zdravo telo.

jamski človek? ja, laufaj za živalmi vsak dan in kar ujameš, poješ :D
hej norci :)
Uporabniški avatar
Mishela
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1222
Na forumu od: 5. 6. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a Mishela » 09. Jul. 2013 21:06

na prvi pogled zgleda kot vsaka dieta pač, ni pa napačna, saj ni nekih ekstremov, tak da če ti paše...
sicer sem prebrala samo tisto tabelo, ampak okej, v grobem vem za kaj se gre :D

od kdaj se s prehrano ne hujša?!
prehrana je 80% (ali pa vsaj 70), ostalo je telovadba.
kvečemu se ne hujša z napačno dieto ja, ampak ta je čist okej za vzdrževanje mišične mase.
Uporabniški avatar
slovenc79
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4261
Na forumu od: 22. 7. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a slovenc79 » 09. Jul. 2013 21:18

je 80%, ja :D ampak brez telovadbe ni nič. tako kot je telovadba pol 20%, ampak tud brez prave prehrane ni nič. in telovadba in pravilna prehrana sta pogoja za hujšanje.

ne vem odkod so vam logična pričakovanja imet dobro postavo brez gibanja? :D

še enkrat: z prehrano ni mogoče zmanjševat maščobe. lahko se prepreči da se zrediš, porabljat že pridobljene maščobe pa ne more.

izmeri si delež maščobe v telesu, pojdi na dieto, izgubi nvm, 5kg in si spet izmeri. isto bo ;) če ne še več. verjemi mi.
hej norci :)
Uporabniški avatar
Little fairy
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 201
Na forumu od: 6. 7. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Little fairy » 11. Jul. 2013 15:00

To pa čist ne drži. Trebušnjaki se delajo za štedilnikom :D redukcija OH vodi k zmanjšanju maščobe, je pa res, da je oblika telesa vprašljiva v kolikor ne krepiš mišic.
"Sanje vsakomur od nas dovolijo, da smo tiho in varno nori vsako noč svojega življenja"
Uporabniški avatar
Mishela
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1222
Na forumu od: 5. 6. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a Mishela » 11. Jul. 2013 15:09

^^točno tako :)

kvečemu je bolj tak, da s telovadbo pospešiš hujšanje (v pravem pomeni besede), ni pa nujno potrebno. drugo je potem zdravje...
Uporabniški avatar
slovenc79
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4261
Na forumu od: 22. 7. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a slovenc79 » 11. Jul. 2013 16:25

mogoče, mal. ampak vseen, to je hiranje. mišice so mnogo težje od maščobe, zato nevemkok kil v kratkem času to ni izguba maščobe, ampak v večji meri mišic, ki so pa zelo pomembne za obliko in zdravje.

plus, na vitkem telesu debela koža s celulitom čist nič lepo ne izgleda. in prav lepo se vidi ko greš poleti okol, katera punca je že "hujšala" na tak način.

uglavnem, s tole dieto pač narediš velik škode. na prvem mestu naj vam bo zdravje. ne se predajat nekim bližnjicam, samo da je kilaža popolna, ker kilaža ne pomen NIČ.

zdravje je zelo pomembno in TO bi morala bit glavna motivacija, ne pa kile. ker s tme dobiš vse, popolnoma funkcionalno in zdravo telo, da ne govorim o počutju. zahteva pa malo discipline in vztrajnosti, žal pa se mnogim zdi da se ne splača v to investirat.

tale jamski človek dieta je marketinška poteza, kjer hočejo ljudi prepričat v neke super rezultate z nič napora. ampak tko pač ne gre :) deluje pa ravno zato ker folk ki ni vajen telovadbe bo vedno hotel verjet da le obstaja nek način do zdravja, brez da bi zdravo živel.
hej norci :)
Uporabniški avatar
majchy84
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 473
Na forumu od: 22. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a majchy84 » 11. Jul. 2013 18:29

No ja, jst po tej dieti nisem nič shujšala pa praktično nič športala, se je pa pri obsegu poznal kakšen centimeter. In povsod, ko sem brala o tej dieti, pišejo, da je treba zraven telovadit in delat predvsem vaje za moč (mišice).

Pa v primerjavi z drugimi dietami se meni zdi tale kar fajn - ni glutena, sladkorja, mlečnih izdelkov (ki vsaj meni osebno povzročajo precej težav), je pa velik poudarek na beljakovinah in zelenjavi. Ne vem, od kje nej bi bilo to potem nezdravo. Sama sem osebno jedla normalne porcije, nisem stradala in nisem bila lačna, je pa res, da sem zaužila v povprečju okrog 1000 kalorij (za foro sem od oka izračunala s pomočjo neke aplikacije) - ampak toliko sem jih zaužila že pred dieto, ker sem zjutraj in dopoldne jedla isto, potem pa kosilo ob 2h in sem bila tako sita od raznih testenin, krompirja, itd., da nisem bila več lačna in popoldne/zvečer nisem jedla nič (ali pa mogoče kakšno čokolado ali čips). Tako da meni osebno se tale dieta zdi super, edina normalna, ki sem se je sposobna držat (večinoma), poleg tega se je pa vsaj zdravje precej izboljšalo. To sem še posebej opazila zadnji mesec, ko sem jedla skoraj tako kot prej.
Uporabniški avatar
slovenc79
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4261
Na forumu od: 22. 7. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a slovenc79 » 11. Jul. 2013 19:20

sej, prehrana je mogoče zdrava. ampak, pač prehrana ni vse. mora bit tudi gibanje. zdrava prehrana ni dovolj, če ti nvm, sediš na stolu po cel dan. če na tak način shujšaš, je to nezdravo hujšanje.
z gibanjem pa ti povzročiš napor, ki ti mal obremeni telo, da deluje in se utrjuje, ne samo mišice, ampak tudi srce, ožilje, organi itd. in ja, tudi maščoba se porablja, na zdrav način.

lahko vsak zdrži brez hrane in ni lačen, po katerkol bližnjicah. kile pa tud ni problem izgubit. ampak, noben od teh načinov hujšanja ne more bit zdrav. če izgubiš kile brez telovadbe, je to slabo. ker v večini izgubljaš mišično maso, ki se ne uporablja med hujšanjem, maščobe pa zelo mal, če sploh kaj. super za pogledat na tehtnico, ampak to je pa tud vse kar je dobro.

telo porabo kalorij vedno prilagaja. če ti sediš ves čas pri miru in ješ, se nabira maščoba, ker telo mišice niso aktivne. če ješ premalo, se porabljajo mišice, ker jih telo ne uporablja in ker vsebujejo velik več hranil kot maščoba.
če pa si aktiven in telo dela na mišicah, pa se porablja maščoba, ker se telo prilagodi an to da so mišice uporabljene. in kalorije se porabijo za ohranjanje mišične mase, ob telovadbi pa telo porablja rezervo - maščobo.

vaje pri mišicah so totalen bullshit. vaje za mišice so za pridobivanje mišic, ne za ohranjanje njih. za ohranjanje je dovolj kardio telovadba, kot je tek, kolo itd, ker vse mišice delujejo enakomerno. za hujšanje je kardio telovadba čist dovolj.

in tud tko je: te diete, telovadbe, za določen čas - to ni nobena rešitev. človek, ki mora shujšat, mora spremenit način življenja. gibanje vsak dan, zdrava hrana vsak dan. tud ko ma popolno telo in je popolnoma zdrav.

in ko se navadiš, brez telovadbe skor ne moreš zdržat, za vse tiste ki se vam zdi napor pol ure laufat ;) majhen vložek za velik rezultat, pa čeprou se zdi mučenje na začetku. je pa vztrajat treba pač..

EDIT: tale link priporočam. http://www.bodyteam.si/kategorija/oblikovanje-telesa/
hej norci :)
Uporabniški avatar
Tearjerker
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2743
Na forumu od: 12. 7. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Tearjerker » 11. Jul. 2013 20:42

Meni je kot način prehranjevanja čist okej (čeprav se ga sama ne grem), ker se pri njem črta pocesirana prehrana. Itak da posledično je organizem manj obremenjen s pucanjem vseh teh snovi in je počutje boljše, izkoristek hranil je boljši in to se odraža na mnogih področjih (energija, spanec). To opažam tud pri sebi, ker sem bila žnj let na junk hrani in pretiranih OHjih. Tak da s tega vidika, z vidika zdravja in skrbi za organizma mi je čist okej.

Se pa strinjam s slovencem79 v eni stvari - ta slavni ''paleo'' človek je sam lovil hrano in kvaliteta mesa pred žnj leti je neprimeljiva s kvaliteto mesa, ki se je danes (farmsko pridelane) kupuje. Tud če je bio, eko, super pašniška.

Meni osebno paleo lih ne valja ker sama nimam problemov z žitaricami, pa ne jem mesa. Tak da se tega niti če bi htela ne bi mogla it. Sejtana pred tisočljeti pač niso jedli.

Kar se tiče pa vsega okol prehrane in gibanja.... Tile 80/20 al whatever procenti so men osebno brezvezni, ker vsak vidi po sebi, kaj mu manjka. Eni ljudje npr. jedo zdravo, pa so pretežki, ker pač ne porabijo toliko kot zaužujejo ali pa imajo počasnejši metabolizem. Športanje, sploh delo z utežmi, pa metabolizem pospeši. Tako da pri enih je potrebno več športanja pa manj prilaganja v prehrani, pri drugih spet obratno. Vsak more zase videt kaj mu odgovarja in če nekomu paleo dieta deluje na več področjih (zdravje, počutje, izguba telesne maščobe) naj pač nadaljuje, ne glede na to kaj menijo drugi. :)
Uporabniški avatar
majchy84
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 473
Na forumu od: 22. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a majchy84 » 12. Jul. 2013 7:09

Sej pravim, kot način prehranjevanje je meni paleo super in ne jemljem tega kot dieto, da bom shujšala na lahek način. Tako ali tako sem se tega lotila bolj iz zdravstvenih razlogov, ker nisem neki pretežka (ok, kakšne 5 kilc bi lohk oklestila, ampak ni panike). In kot sem rekla, kjer koli sem brala o tej dieti, povsod zraven pišejo, da brez športanja ne gre, in mislim, da se večina ljudi tega zaveda. Že osnovna literatura (knjiga Paleorecept) več poglavij namenja ravno temu - kardio vadbi in vajam z utežmi. Tko da če se tega koncepta lotiš tako, kot se zagre, se mi zdi dobra izbira in precej bolj zdrava kot kakšne druge diete. Itak se mi pa zdi zgrešeno to sploh poimenovati paleo "dieta", ker je poudarek na spremembi načina prehranjevanja, ki ga lahko vzdržuješ skozi življenje. Meni osebno odgovarja in se ga mislim držati še naprej, čeprav ne 100 % (občasno pač zapaše sir in kos domačega pirinega kruha :D). Pa ne skrbeti, vem, da je pomembna tudi telovadba in nisem čist lena, kar se tega tiče :P
Uporabniški avatar
Mishela
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1222
Na forumu od: 5. 6. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a Mishela » 12. Jul. 2013 13:38

sej piše ''čemu se izogibati'', ne pa ''prepovedano'' :P

Vrni se na Zdravje

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov