Policistični jajčniki

Za dušo in telo.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

daisy20
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 13
Na forumu od: 13. 2. 2005
Kraj: tolmin

Neprebrana objavaNapisal/-a daisy20 » 03. Maj. 2005 17:49

Živjo,

mene zanima ce kdo ve kaksen je potek zdravljenja policisticnih jajcnikov, ce tabletke ne pomagajo? Sem ze slisala za laparoskopijo...a je kira dala to skoz? a ful boli? A je mozno tud alternativno zdravljenje te bolezni?
Hvala za odgovore in lep pozdravcek :D
Uporabniški avatar
@
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 649
Na forumu od: 2. 11. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a @ » 03. Maj. 2005 19:54

Tule imaš nekaj več napisanega o zdravljenju policističnih jajčnikov...
Uporabniški avatar
Snow flake
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 630
Na forumu od: 27. 12. 2004
Kraj: okolica Ljubljane

Neprebrana objavaNapisal/-a Snow flake » 04. Maj. 2005 7:49

Živio!
Zaradi poličističnih jajčnikov sem bla operirana pred tremi leti po predhodnem zdravljenju neplodnosti. Kakih prav močnih bolečin po operaciji ni, ker itak dobiš zdravila proti bolečinam (no ja mal boli trebuh, samo po parih dneh mine), lahko pa se pojavijo bolečine zaradi plina, s katerim napolnijo trebušno votlino pred operacijo.
Zame željenega rezultata še ni, alternativnega zdravljenja pa še nisem probala, tko da ti žal ne vem povedat.
Če boš šla na laparoskopijo, ti želim veliko sreče, in mimaš se česa bat, ker ni hudo, pa jaz sem bla operirana v Ljubljani in so ble sestre ful prjazne in je prec boljši filing, tko da srečno!
Uporabniški avatar
Anchi
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 224
Na forumu od: 19. 7. 2004
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Anchi » 04. Maj. 2005 10:01

Hmm...a mi lahko kdo prosim po domače pove kaj o policističnih jajčnikih? :oops: :oops:
Če sm jaz prav dojela, povzročajo neplodnost? Se opravičujem daisy20, ker ti nisem odgovorila, me pa zanima tema.
Zapisuj rane v pesek in srečo v kamen. (anonimo)
Uporabniški avatar
Snow flake
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 630
Na forumu od: 27. 12. 2004
Kraj: okolica Ljubljane

Neprebrana objavaNapisal/-a Snow flake » 04. Maj. 2005 10:27

Tole sem našla nekje zapisano (se predvsem nanaša na neplodnost, tko da tam kjer sem vzela ta podatek, se opravičujem), pa kopiram sem, ker sama nekak ne znam s svojimi besedami opisati. Meni je zdravnica rekla, da se folikli (jajčeca) ne razvijejo in se spremenijo v ciste, kar povzroča težave s plodnostjo in res se pojavi prekomerna poraščenost, nižji glas, povečana telesna teža. Je pa možnost, da se po laporoskopiji (opreativno prešpikanje jajčnikov) zadeva lahko ponovi.

POLICISTIČNI OVARIJ

Sindrom policističnega ovarija PCOS je eden najpogostejših vzrokov ženske neplodnosti in hkrati tudi najobsežnejši.
V glavnem je vzrok odsotnost ovulacije in hiperandrogenizem (prekomerno proizvajanje moških hormonov).
Vendar pa to ni vse. Pogosto je povišana vrednost inzulina. Značilno je da da so jajčniki večji in vsebujejo veliko število majhnih nezrelih foliklov, ki jim ne uspe dozoreti in se spremenijo v ciste.
Vendar je treba biti pozorni kajti ne vedno kadar imajo jajčniki takšen izgled je to znak PCOS. Velikokrat je ovulacija normalno prisotna in takrat govorimo o multifolikularnem jajčniku. Ta situacija je povsem različna od PCOS in ne povzroča neplodnosti.
PCOS povzroča resne motnje v ovulaciji. Ker se folikli ne razvijajo normalno, ne pride do ovulacije in menstruacije so velikokrat zelo neredne ali pa povsem odsotne. Seveda brez ovulacije ne more priti do nosečnosti.
ZNAKI:
Zelo pogost znak hiperandrogeizma je prekomerna poraščenost. V zelo hudih primerih pride celo do veliko drugih podobnosti z moškimi (majhne prsi, večja mišična masa, nižji ton glasu, plešavost). Vedar so tej primeri izredno redki.
Drugi pogosti znaki so akne in prekomerna telesna teža. In kot že zgoraj napisano oligomenoreja in amenoreja.
Diagnoza se postavi z ultrazvokom in krvno preiskavo hormonov. Tej pokažejo povišane vrednosti androgenov in LH, ki je višji od FSH.

ZDRAVLJENJE
Zdravi se z tabletami in dieto. V primerih povišanega inzulina se predpišejo tablete ki le tega znižujejo( aglurab) . Za zdravljenje hiperandrogenizma je pa potrebno najprej določiti če se želi takojšnja nosečnost ali ne. Namreč zdravila, ki znižujejo androgene lahko povzročajo nepravilnosti na zarodku zato se v času jemanja le ta odsvetuje. Kadar je nosečnost zaželjena se uporabljajo zdravila za povzročitev ovulacije, klomid in gonandotropini. Vedeti je treba da je v primerih PCOS veliko večja nevarnost hiperstimulacije.
V vseh primerih se svetuje hipokalorična dieta, ki pomaga pri izgubi kil in pa znižanju tako androgenov kot inzulina. In včasih celo zadostuje za vzpostavitev ovulacije.

Kadar zdravila ne pomagajo se lahko poiskusi z ˝prešpikanjem jajčnikov˝. To se naredi laparoskopsko in statistično v 70-80% ima pozitiven učinek.
daisy20
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 13
Na forumu od: 13. 2. 2005
Kraj: tolmin

Neprebrana objavaNapisal/-a daisy20 » 04. Maj. 2005 13:42

zivjo :o

hvala vsem za odgovore :razz: ce pa kdo kej ve al pa kje zasledi kako alternativno metodo pa nej le pise...
Lep pozdravcek vsem :D
Kitten
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 213
Na forumu od: 25. 9. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a Kitten » 25. Feb. 2007 13:13

mene pa zanima zakaj te zacnejo boleti jajcniki??
kako se to pozdravi?ker me kak teden ze boli v predelu jajcnikov in me malo skrbi ginekologinjo bom mogla pa se cakat celih 3 dni!
Uporabniški avatar
Snow flake
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 630
Na forumu od: 27. 12. 2004
Kraj: okolica Ljubljane

Neprebrana objavaNapisal/-a Snow flake » 26. Feb. 2007 8:03

Kitten, sama ti sicer ne znam dati pravega odgovora, zakaj bolijo, nekatere ženske bolijo zaradi ovulacij, mene naprimer večkrat bolijo in je pekoč občutek, pa mi zdravnik reče, da je to zaradi ovilacije, čeprav se mi to dogaja odkar sem bila operirana.
Če boš šla do ginekologinje, ti bo mogoče dala konlkretnejši odgovor, če ga dobiš, pa nam ga še tule zaupaj.
Pozdravček :)
thaly
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 47
Na forumu od: 21. 2. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a thaly » 20. Mar. 2007 9:34

Mene pa zanima če je možno da imam tudi jaz policistične jajčnike.

Stara sem 22 let in imam zelo neredne menstruacije.. velikokrat mi menstruacija zamudi kakšen teden pa že tako ali tako imam ciklus dolg 37 dni. Ali je to normalno ali ne ???
Uporabniški avatar
astra_mb
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1027
Na forumu od: 25. 8. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a astra_mb » 20. Mar. 2007 12:10

dokler imaš menstruacijo..pa čeprav je dokaj neredna...se po mojem nimaš kaj bat...moja kolegica ima policistične jajčnike...pa ima enkrat ali dvakrat na leto menstruacijo...čeprav je najbolje oditi na pregled..in se tam posvetovati...
...i still believe in your eyes...
there is no choice, I belong to your life...
because I will live to love you someday...
you'll be my baby and we'll fly away....
Uporabniški avatar
softTouch
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1325
Na forumu od: 16. 2. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a softTouch » 19. Nov. 2009 8:47

a je za postavitev diagnoze policistični jajčniki potreben kakšen posebnen pregled, ali ginekolog to vidi z običajnim vaginalnim ultarzvokom?
MsN

Neprebrana objavaNapisal/-a MsN » 19. Nov. 2009 11:44

softTouch napisal/-a:a je za postavitev diagnoze policistični jajčniki potreben kakšen posebnen pregled, ali ginekolog to vidi z običajnim vaginalnim ultarzvokom?


Vidi z vaginalnim ultrazvokom. Ne more pa jih ugotoviti zgolj z rutinskim pregledom.
lunek
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 91
Na forumu od: 30. 12. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a lunek » 21. Nov. 2009 21:38

Me zanima ali se v primeru policističnih jajčnikov, ko ni ovulacije, menstruacije pa so neredne in v zelo dolgih cikliusih (30-60 dni), vseeno pojavljajo znaki kot so boleča prsa, bolečine v predelu jajčnikov ipd.?
MsN

Neprebrana objavaNapisal/-a MsN » 22. Nov. 2009 16:15

Ja, načeloma se lahko, ker gre za nihanje hormonov in te bolečine nimajo veze s samo ovulacijo - baje slednje ženske ne moremo čutiti (špikanje v jajčnikih naj ne bi bil zanesljiv znak), značilen je lahko izcedek in povišana temperatura merjena v nožnici.
Uporabniški avatar
donna.
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 516
Na forumu od: 22. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a donna. » 06. Sep. 2010 15:49

Tako me skrbi, še posebno sedaj ko sem prebrala da posledica je neplodnost.

Vrni se na Zdravje

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov