Obrabljeni hrustanec

Za dušo in telo.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
ženska
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1439
Na forumu od: 4. 10. 2005
Kraj: Prelepa Gorenjska

Neprebrana objavaNapisal/-a ženska » 21. Jul. 2008 21:44

Pojdi najprej k ortopedu. Sama sem bila na operaciji zaradi poškodbe hrustanca. Za lajšanje pa priporočam vaje za kolenske mišice, ki jih tudi dobiš pri ortopedu.
Uporabniški avatar
red*cherry
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 817
Na forumu od: 19. 6. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a red*cherry » 21. Jul. 2008 21:52

Jst mam tud probleme s hrustancem na kolenu. Ojačaj si mišice, da se obremenitve prenesejo s kolena na mišice. Kar se tiče izjave tvojega ortopeda, je men čist mim. Se mi zdi, da se te je hotel rešit za neki časa. :roll: Sploh pa hrustanc nima veze z leti. Še slabše je, če se ti te težave začnejo v mladih letih. Men je moj ortoped vse lepo razložu. Sam ti po moje nimaš tko hudo, da bi mogla paničart al karkoli...
Jst mam za koleno Pernaton gel, ki men pomaga za hrustanec. Si mažem par dni takrat k boli, recimo 2x na dan... Kupit ga morš sama v lekarni, je fajn. Drgač se pa hrustanca ne da kr tako "pozdravit" kot recimo strgane križne vezi in meniskus. Tud operacija je manj uspešna (v %), rehabilitacija pa doooolga. Od športa pa se drži predvsem kolesarjenja, plavanja (najboljš tako gor-dol, kot s plavutkami). Srečno! :D
Uporabniški avatar
ženska
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1439
Na forumu od: 4. 10. 2005
Kraj: Prelepa Gorenjska

Neprebrana objavaNapisal/-a ženska » 21. Jul. 2008 22:05

Jaz nimam obrabljenega hrustanca, ampak se je hrustanec odtrgal s spodnje strani pogačice, zato ga je bilo potrebno odstraniti ... :roll: :roll: :roll:
Uporabniški avatar
Snow flake
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 630
Na forumu od: 27. 12. 2004
Kraj: okolica Ljubljane

Neprebrana objavaNapisal/-a Snow flake » 22. Jul. 2008 7:40

Jaz sem moji zdravnici omenila, da me bolijo kolena in stalno (že iz časov šole) mi škrta notri, pa mi je rekla, da gre verjetno za obrabo hrustanca, ampak ni me pa nikamor naprej poslala :? . Boli pa ko strela in tud ne morem imet pokrčenih niti par minut pa stalno ko grem po stopnicah, boli in škrta notri :( .
Uporabniški avatar
ce si si
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 38
Na forumu od: 29. 5. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ce si si » 22. Jul. 2008 9:10

Obraba hrustanca je pri sportnikih normalna. Pojavi se pri sportih, kjer je veliko skakanja, zato je odbojka definitivno neprimerna. Izogibat se moras se teku, aerobiki na stepu, hoji v hribe. Pomaga ce gres v IR savno ali pa ce kolena obsevas z IR lucko. Dobijo se tudi ene tablete (imena se ne spomnim), ki povzrocijo, da hrustanec izloca neko snov, da se maze in ne boli in lahko sportas. Je pa tako, da jaz s tem ne bi pretiravala, ker hrustanec ni obnovljivo tkivo in ko enkrat izgine, izgine za vedno. Boljse presaltat na druge sporte (plavanje, kolo, hoja po ravnem) in se obcasno pregresit s kaksnim bolj poskocnim pa bo.
mici1
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 5
Na forumu od: 22. 7. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a mici1 » 22. Jul. 2008 15:23

Hej!
Meni je tvoj problem precej znan. Tudi sama imam rahlo obrabljen hrustanec, a predvidevam, da ne tako močno kot ti. Svojo bolečino in gibljivost lahko izboljšaš z vajami za moč stegenskih mišic.
Najprej me je ortoped poslal na fizioterapijo. pokazali so mi različne vaje za krepitev mišic. po slabem letu pridnega izvajana teh vaj sem ugotovila, da to ni dovolj in da rabim za krepitev mišic vaje, ki bodo dale boljše rezultate. Zanaka mi je svetovala naj poizkusim z body pumpom. To je vadba, ki ob pravilnem izvajanju vaj ne obremenjuje sklepov. Po 1 mesecu in pol rednega obiskovanja vadbe 2-3x na teden, se je stanje bistveno izboljšalo. Okrepila sem si mišice in s koleni nimam nobenih težav več. kar naenkrat sem spet lahko pokleknila na tla ali naredila kak nepravilen počep.
Veliko uspehov pri okrevanju.
Uporabniški avatar
red*cherry
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 817
Na forumu od: 19. 6. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a red*cherry » 22. Jul. 2008 18:00

ce si si napisal/-a: Dobijo se tudi ene tablete (imena se ne spomnim)


Glukozamin
mici1
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 5
Na forumu od: 22. 7. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a mici1 » 22. Jul. 2008 21:17

Hej!
Glukozamin je naravna sestavina hrustanca. slišala sem, da se ga da kupit v obliki tablet ali praška, vendar ga moraš za blaženje težav jemati ves čas. če prenehaš z jemanjem se težave vrnejo. Zakaj je temu tako? ne poznam odgovora. to bi bolj znali povedati kaki medicinci.
Uporabniški avatar
ženska
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1439
Na forumu od: 4. 10. 2005
Kraj: Prelepa Gorenjska

Neprebrana objavaNapisal/-a ženska » 17. Avg. 2008 20:36

Vaje lahko izvajaš doma. Jaz sem imela za to vrečko s peskom (dovolj je 1-2kg). Vaje se pa izvajajo tako, da se usedeš na stol, vrečko daš na nogo (bolj spodaj pri gležnju) in jo nato dviguješ. Stegno mora biti trdno na stolu, dela le koleno. Nogo držiš v dvignjenem položaju 8-10 sekund.
mici1
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 5
Na forumu od: 22. 7. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a mici1 » 18. Avg. 2008 10:06

Hej!
Glede body pumpa priporočam, da hodiš vsaj nekaj časa, da se pravilno naučiš izvajati vse vaje. Nepravilno izvajanje lahko vodi v dodatne poškodbe. Ko boš vaje obvladala, pa jih lahko izvajaš doma.
Pri body pumpu krepiš mišice. ko so mišice okrepljene, se ojačajo še vezi in s tem se stabilizira koleno. bolečine se zmanjšajo. Hkrati pa z okrepljenimi mišicami začneš izvajati tiste gibe, ki si jih prej bolj opravljala s koleni kot mišicami - razbremeniš koleno.
Vajo z vrečko peska na nogi ali elegnatneje z utežjo sem jaz tudi izvajala (poleg celega seta drugih vaj, ki so mi jih pokazali na fizioterapiji), a ni bilo najboljšega učinka.
mici1
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 5
Na forumu od: 22. 7. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a mici1 » 18. Avg. 2008 10:07

Hej!
Glede body pumpa priporočam, da hodiš vsaj nekaj časa, da se pravilno naučiš izvajati vse vaje. Nepravilno izvajanje lahko vodi v dodatne poškodbe. Ko boš vaje obvladala, pa jih lahko izvajaš doma.
Pri body pumpu krepiš mišice. ko so mišice okrepljene, se ojačajo še vezi in s tem se stabilizira koleno. bolečine se zmanjšajo. Hkrati pa z okrepljenimi mišicami začneš izvajati tiste gibe, ki si jih prej bolj opravljala s koleni kot mišicami - razbremeniš koleno.
Vajo z vrečko peska na nogi ali elegnatneje z utežjo sem jaz tudi izvajala (poleg celega seta drugih vaj, ki so mi jih pokazali na fizioterapiji), a ni bilo najboljšega učinka.
Uporabniški avatar
ženska
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1439
Na forumu od: 4. 10. 2005
Kraj: Prelepa Gorenjska

Neprebrana objavaNapisal/-a ženska » 19. Avg. 2008 4:25

Meni se je pri vaji s peskom zelo izboljšalo stanje. Za moje okrevanje je bila super.
Uporabniški avatar
rdeče vrtnice
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 571
Na forumu od: 18. 5. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a rdeče vrtnice » 20. Avg. 2008 22:29

Zamenjaj ortopeda. Kakšnega rpiavt si najdi, ker bo hitreje in bolje poštimal. Sicer je pa res, da se to dogaja bolj strejšim ljudem, sploh tistim, ki so skozi življenje veliko delali. Tako se počasi sklepi obrablajo oz hrustanec.
ℓινє...ℓαυgн...ℓσνє...
ℓυкα<3
Uporabniški avatar
red*cherry
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 817
Na forumu od: 19. 6. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a red*cherry » 20. Avg. 2008 22:48

ženska napisal/-a:Meni se je pri vaji s peskom zelo izboljšalo stanje. Za moje okrevanje je bila super.


O čem to govorite? Kakšna je to vaja s peskom?
mici1
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 5
Na forumu od: 22. 7. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a mici1 » 21. Avg. 2008 15:50

Hrustanec se obrabi tudi šprtnikom, oz. vsem tistim, ki se aktivno ali nepravilno ukvarjajo s športi, ki obremenjujejo kolena. Okvara je bila včasih res pogostejša pri startejših ljudeh, danes pa je vse pogostejša tudi pri mlajših.

Vrni se na Zdravje

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: Google [Bot], Google Adsense [Bot]