Koma

Za dušo in telo.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Aphrodite
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 163
Na forumu od: 24. 1. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Aphrodite » 02. Jun. 2008 9:08

sestra je imela zastoj srca (zaradi WPW sindroma) in je v bistvu ''umrla'', ko so prišli reševalci so jo oživljali in srce je začelo biti, vendar dihala ni sama...zdaj že en teden diha sama, vendar je še vedno v komi oz. ne vem če bi temu lahko rekla koma-mogoče je celo v stanju ko vegetira...tega dvojega ne ločim, pa me zanima, če bi mi znal kdo to razložiti...saj bi vprašala zdravnike pa mi nikoli nimajo časa nič razložit ker imajo pač pametnješe delo kot da bi mi razložili, kaj se dogaja z mojo sestro...
ona zdaj leži, oči odpira ko smo pri njej, velikokrat stiska roko, ko jo držimo zanjo, včeraj je celo jokala...hrano dobiva po cevki, diha sama, vse vredu funkcionira, vendar ona ''spi'' že skoraj 3 tedna (v sredo bodo 3je tedni)...
se bo kdaj sploh zbudila?
Uporabniški avatar
Maya19
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 558
Na forumu od: 6. 9. 2006
Kraj: MB

Neprebrana objavaNapisal/-a Maya19 » 02. Jun. 2008 9:35

Žal mi je za tvojo sestro :( .

Zdaj jaz ti ne bom znala kaj dost povedat, ker še kaj podobnega nisem doživela, sem pa veliko že videla po tv o tem, ker me take stvari (filmi,dokumentarci ipd.) vedno ful zanimajo. Tvoja sestra je v bistvu v tako imenovani Wach-komi (to je po nemško, slovensko bi prevedla Budna-koma) in kolko sem videla lahko to traja tud po nekaj mesecev ali celo let da se oseba prav prebudi, nekatere se žal nikoli ne. Pa tud eni so po tem čist normalni, drugi pa mislim da imajo od tega lahko pač hujše posledice- kakšne motnje idr. Mislim da tu zdaj ti kot sestra ne moreš kaj dost narediti oz. pomagati, zavedati se moraš le, da takšni ljudje kljub okoliščinam slišijo kaj jim govoriš in čutijo če se jih dotakneš in jim ta 'bližina' velikokrat pomaga. Torej čimvečkrat ji povej kako jo imaš rada in se pač 'pogovarjaj' z njo, kaj drugega nevem kaj bi lahko. Res pa upam, da se bo čimprej zbudila.

Pa ob prvi priliki zahtevaj da si zdravnik vzame vsaj 5 minut časa za tebe oz. družino in vam pojasni kak pa kaj, ker da nima niti toliko časa da vam pove kaj je s sestro in kakšne so njene možnosti pa res ni normalno :evil:
Uporabniški avatar
emkica
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 229
Na forumu od: 28. 9. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a emkica » 02. Jun. 2008 9:35

jest sem bla tudi v komi, ene devet let nazaj. Trajal je pa ene 12 dni. Mislim, da je težko razložit kaj je razlika v tem. V glavnem telo rabi čas, da se obnovi, po kakem šoku. Tuki ne moreš nič nardit, kot samo čakat.
Uporabniški avatar
Maya19
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 558
Na forumu od: 6. 9. 2006
Kraj: MB

Neprebrana objavaNapisal/-a Maya19 » 02. Jun. 2008 9:37

^ točno tako je, čakat moraš, kaj drugega težko narediš-žal
Uporabniški avatar
Dita-
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 618
Na forumu od: 8. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Dita- » 04. Jun. 2008 10:54

mislm da na to, kok časa bo v komi in ali bo mela kakšne posledice vpliva tudi to, kolk časa ji srce ni bilo oz. kolk časa so bili možgani brez kisika.
drgač je pa to vse čist različno od posameznika do posameznika, eni si popolno opomorejo, drugi žal ne.
držim pesti da bo s tvojo sestro vse v redu!
Our passion is our strength <3
Uporabniški avatar
Poki
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 222
Na forumu od: 21. 3. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Poki » 04. Jun. 2008 12:36

joj žal mi je za sestrico res....:(

Daj drži se in držimo pesti, da se bo čimprej zbudila.
Drugače je pa Maya pravilno napisala, temu se reče "budna koma"
lady gumica
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 120
Na forumu od: 12. 11. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a lady gumica » 04. Jun. 2008 21:58

Koma je stanje globoke nezavesti.Oseba reagira na določene dražljaje.

Oseba je v stanju vegetiranja takrat ko je ohranjena samo še možganska aktivnost, vse ostalo pa namesto nje delajo aparati (diha s pomočjo aparata), če izljučiš aparat oseba potem umre.

Kakšno pa je stanje pri tvoji sestri pa ti lahko povejo samo zdravniki in to lahko od njih tudi zahtevaš, saj je vse odvisno od vzroka, ki je privedel do kome. Je pa včasih težko napovedat ali si bo in kdaj se bo oseba zbudila in kakšne posledice bo imela.

Vso srečo!
Uporabniški avatar
Aphrodite
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 163
Na forumu od: 24. 1. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Aphrodite » 05. Jun. 2008 6:27

hvala vsem za odgovore!

tisti trenutek ko je imela zastoj sem letela klicat reševalce, ki so prišli zelo hitro, do takrat pa sem jo jaz oživljala...ne vem koliko časa je ostala brez kisika, ker se je vse odvijalo tak hitro in v tistem šoku nisem gledala na čas...

že tri tedne jo imajo tam in vse kar so naredili je CT ki o poškodbah na možganih nič ne pove! na magnetno slikanje bi morala že it pred enim tednom, pa jo še zdaj niso peljali...sestre so zadirčne, zdravniki pa skoz eno in isto govorijo: ''Sumimo na poškodbe možganov, mogoče se ne bo nikoli zbudila, če se bo, pa ne bo imela kvalitetnega življenja ...'' in podobne moralo-zbijajoče stavke... :cry:
moja sestra pa se odziva! zenice se odzivajo, velikokrat zajoče, stiska roko, včasih roko tudi premika, premika tudi noge...jaz nočem verjet da je to vse kar bo lahko delala do konca življenja... :cry:
Uporabniški avatar
keya
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 293
Na forumu od: 23. 12. 2005
Kraj: wajt krajna

Neprebrana objavaNapisal/-a keya » 05. Jun. 2008 9:10

V kateri bolnici pa je?

Še zatežte malo, mate vso pravico da vam lepo razložijo kaj je z njo in kaj zdej naprej, kakšne so možnosti...
Če ne, pa izvide v roke in v katero drugo bolnico vprašat za mnenje! Do drugega mnenja imate prav tako vso pravico :)

Ne vem pa, kako je s tem, če bi jo hoteli premestiti v katero drugo bolnico... :?
Ampak tukaj se gre za tvojo sestro, nič preveč gledat na to da neboste tečni, kr lepo malo s komolčki si pomagat pa izsilit svojih 15min!!

Poročaj dalje kaj in kako boste poštimali..
mi pa držimo pesti, da bo vse vredu ;) :bussi:
Uporabniški avatar
emkica
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 229
Na forumu od: 28. 9. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a emkica » 05. Jun. 2008 10:15

zdravniki so itak debili. Zame so rekli, da imam manj kot 1 procent možnosti, da preživim, in da če že preživim, da bom imela dost posledic. Lej zdej, čist normalna sem. To pa zato, ker moji starši niso obupali, pa so mi začel pomagat z alternativnim zdravljenjem (homeopatija, bioenergija, itd.)
Dohtarji pa niso mel pojma kaj nej delajo, in ker so mel slabo vest, so mirno pustil, da me zdravjo alternativci. Pol so pa sam debel gledal k sem se zbudila brez posledic :D
Uporabniški avatar
Damyanchyka
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1390
Na forumu od: 8. 4. 2007
Kraj: Poletje

Neprebrana objavaNapisal/-a Damyanchyka » 05. Jun. 2008 10:42

Emkica lepo je kej tazga slišat..da si okrevala,brez posledic..!

Aphrodite!
Upam,da bo tut s tvojo sestro use tku k treba..
Narava je krivična. Psi ne znajo govoriti, medtem ko nekateri ljudje odlično lajajo!
Uporabniški avatar
Snow flake
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 630
Na forumu od: 27. 12. 2004
Kraj: okolica Ljubljane

Neprebrana objavaNapisal/-a Snow flake » 05. Jun. 2008 10:47

Aphrodite, žal mi je za tvojo sestro :( in želim vam, da se čimprej zdrava vrne v domače okolje.

Vsakič, ko boste ob njej, se pogovarjajte z njo, obujajte spomine na prijetna doživetja, ki ste jih skupaj doživeli oz. je ona sama kje doživela kaj lepega (obvezno ji govorite lepe, pozitivne stvari, saj je to vzpodbuda). Povejte ji, naj si odpočije, ker bo imela toliko za doživet, ko se vrne domov in da jo boš z veseljem povabila na sladoled v prijetni poletni senci. Potem pa še to - če priznavate to - nasvet emkice, mogoče se poslužite pomoči bioenergetikov, homeopatije, torej aletrnative, vendar to obvezno brez vednosti zdravnikov in medicinskega osebja, ker oni tega ne priznavajo. V takih trenutkih se človek oprime mnogih rešilnih bilk (tudi sama sem se poslužila tega zaradi svojih težav). Med pogovori jo lahko držite za roko, pobožate po laseh, obrazu, v glavnem pokažite ji tisto toplino in bližino.
Kar se pa zdravnikov tiče, bodite vztrajni, da si bo vzel tistih 5 minut, ker si jih zaslužite.
Vso srečo!
Uporabniški avatar
Aphrodite
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 163
Na forumu od: 24. 1. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Aphrodite » 05. Jun. 2008 17:52

lep pozdrav!
no danes si je zdravnik vzel čas in nam razložil tudi on, da je v t.i. budni komi, tako kot je že napisala Maya19 in da se še ne prebuja zaradi otečenih možganov...
šli smo tudi k bioenergetiku in zdaj pomaga tudi on, tako da upam da bo uspelo...
se pa zelo ukvarjamo z njo, jo razgibavamo, jaz ji govorim vse kar mi pade na pamet, masiram, božam, lupčkam :)

hvala za vaše pozitivne poste...veliko mi pomeni...

LP
Uporabniški avatar
small_star
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 581
Na forumu od: 30. 3. 2008
Kraj: made & heaven

Neprebrana objavaNapisal/-a small_star » 05. Jun. 2008 19:02

Super sestra si! Takšno bi si tut jaz želela... (imam samo brata). Ja, veliko ji govori, pogovarjaj se z njo. Spomnim se, ko nam je ena mentorica vaj v bolnišnici razlagala, da je enemu bolniku (bil je v komi) 14 dni zapored razlagala vsak dan kdaj in kam gre na morje. In ko se je vrnila z morja, je tega bolnika (ta čas, ko je ni blo, se je zbudil iz kome) zanimalo, katera sestra je bila tam in tam na morju. Vse se je spomnil, kaj mu je razlagala! Upam, da se bo tudi tvoja sestra kmalu prebudila :).
NiKoLi Ne ReCi NiKoLi
Uporabniški avatar
Aphrodite
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 163
Na forumu od: 24. 1. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Aphrodite » 06. Jun. 2008 18:18

lep pozdrav!
danes se je moja sestra že nasmihala in to zeloooo na široko :D
zdravniki pravijo, naj bi bila 6 mesecev v komi...

Vrni se na Zdravje

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov