Hišna opravila

Vse o domu in okolici, kjer prebivamo.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

Uporabniški avatar
*Penelope*
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 130
Na forumu od: 5. 9. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a *Penelope* » 03. Nov. 2008 16:15

LP!

Mene pa zanima, kako pogosto opravljate hišna opravila kot so brisanje prahu, pomivanje tal, sesanje, čiščenje kopalnice itd., menjavanje postelnjine??
Imam prijateljico, pri kateri so doma res zelo zelo obsedeni s tem. Postelnino menjavajo npr. vsake 4 dni, prah brišejo 2krat na teden, kadar pojejo npr. kosilo se mora takoj vse pomiti, obrisati in pospraviti bog ne daj da bi to mogoče naredili čez pol ure, vse mora biti na svojem mestu in zdi se mi da sploh ne moreš živeti sproščeno življenje če neprestano pospravlaš. Mislim, da ni nič narobe če npr. pospraviš oz. pomiješ posodo malo kasneje. Kakšno pa je vaše mnenje??
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 03. Nov. 2008 16:25

Sesam ne, ker imam parket in uporabljam tiste Pronto krpice. Enkrat na teden pobrišem po tleh, po potrebi dvakrat. Pri posteljnini sem precej lena, menjam cca 1x mesečno. Vsak teden vsaj enkrat spucam školjko in umivalnik, malo pobrišem po tleh v kopalnici, tuš pa recimo na dva tedna.
Pri posodi znam bit pa težka, ker ne prenesem, da vse smrdi po ostankih. Me je mami navadila, da se posoda po kosilu takoj pomije in od tega ne odstopam :)
Uporabniški avatar
Lejla86
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 988
Na forumu od: 23. 5. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Lejla86 » 03. Nov. 2008 16:29

Pri nas doma se enkrat na teden posesa, pomije po tleh, zamenja posteljnino, pobriše prah... Posodo pomiva pomivalni stroj...če sem jst doma, gre takoj po kosilu v stroj, če ne (in če ni blo prov smrdljivo kosilo :)...) pa se posoda vsaj splakne in da v korito, kjer počaka, da se jo da v stroj kasneje...
Uporabniški avatar
Tamarra*
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1549
Na forumu od: 7. 8. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Tamarra* » 03. Nov. 2008 18:23

Jaz si posteljnino menjam na vsaka 2 tedna ali včasih še manj, mami sesa ene 3x na teden, 1x na teden se mi zdi da pobriše tla, posodo umiva pomivalni stroj in se jo zloži not takoj po kosilu, če se pač ravno ne pere kaj. Prah se pobriše vsak ali pa vsak drug teden in to je to :D
We can judge the heart of a man by his treatment of animals." Immanual Kant
Uporabniški avatar
Sweet Princess
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 877
Na forumu od: 11. 12. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Sweet Princess » 03. Nov. 2008 19:29

Kakšno zanimivo vprašanje :D
Sesam 1x-2x na teden, prah pobrišem 1x na teden (zna bit tut 14 dni...), po tleh pomivam 1x na teden (al pa še to ne...sem zelo malo doma, tko da ne more bit tok umazan...), posode nikol (!) ne pomijem takoj...učasih se mi valja po koritu do naslednjega dne :oops:
Posteljnino menjam 1x 14 dni...perilo perem ob vikendih (po navadi 3-4 stroje)...sicer pa tut jst ne maram kej preveč da stvari ležijo okrog po stanovanju...sej tut mam razmetano, ampak ko je pa že res nastlano use, temeljito pospravim na en mah :)
Edino kar sovražim je pomivanje hladilnika (k je treba tist klinc od ta mauga zmrzovalnika odmrznit...) in pa pospravjanje kopalnice!!!
Aja - pa likanje...učasih ne zlikam tut po 14 dni...ampak kopičim tiste cunje in speglam za usak dan sproti :oops:
Uporabniški avatar
Aloha
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2848
Na forumu od: 20. 9. 2005
Kraj: Havajsko otočje

Neprebrana objavaNapisal/-a Aloha » 03. Nov. 2008 20:49

Kljub temu, da mamo precej kvadratou, zlo kosmatga mačka in mau mn kosmatga (zato pa večkrat prašnga in blatnga) kužata, je stanovanje u glaunem zlo čisto, za kar skrbi pretežno mami, js ji pomagam tko, da ne ustvarjam (dodatne) svinjarije in pospraulam za sabo.

Kadar je mami na dopustu, na vikendu, ta prvi dan use spedenam, za sabo vedno in pousod pospraulam sprot, še enkrat pa se prelevim u snežko preden pride mami domou (največji podvih je mačji vece, k si ga pustim za na konc).
Kadar pa ostane u gnezdu tandem fotr-hčerka, je garant kr naprej kreg (čeprou se ponavad srečava šele enkrat prot večeru), kr usak dan znova godrnjam in beuskam, ko pobiram štumfe, olupke, lupine, praznm pepelnike, sesam drobtine, pospraulam pica kartone in s špohtlnom drgnem ostanke nenamočene večerje :< ...

Svoje kraljestvo pa generalno snažim enkrat do dvakrat tedensko (odvisno od cajta in potrebe), sm spada sesanje, brisanje miz, mizic, regalou, pucanje prahu s polic (najbl ubitačno delo, kr je treba prestaut taužnt in en spominek, figurco, okrask, dodatk in kar je brklarije, k se na mojih koncih vedno kr množi) in muh z oken, praznenje smeti, kompletno glancanje kopalnce in pospraulanje spalnce (plus menjanje postelnine), drgač pa dvakrat tedensko sesam (mačke, dlake, drobtine) in na hit prebrišem kopalnco in pisalno mizo :) .
Smell the warm and salty air... see a wave reflect a beam... stop and find a pretty shell... make it real your summer dream...
Uporabniški avatar
MilkyWay
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2708
Na forumu od: 1. 3. 2007
Kraj: ...en tu corazón..

Neprebrana objavaNapisal/-a MilkyWay » 03. Nov. 2008 21:19

Najprej da razčistim... Kljub temu, da po kosilu takoj zložimo posodo v stroj in očistimo mizo za sabo, še ne pomeni, da živimo nesproščeno življenje... Pospravljanje me ne ovira pri moji sproščenosti. Drugače povedano: bolj sem sproščena, ker vem, da imam pospravljeno in se lahko posvetim drugim stvarem (pozor: govorim za pospravljanje hrane z mize in posode v stroj) :wink: .

Glede ostalih stvari pa... Sem dokaj lena oseba, ki ne rada lika, sesa, pere, briše prah, pomiva po tleh... Pospravim samo včasih za sabo, zlikam vse sproti (najbolj mučno je, da moram stat 3 ure pred likalno mizo in likat 3 metre cunj!), po tleh posesam, ko vidim, da moj fant začenja kašljat, ko pokuka v mojo sobo (je alergičen na prah) :) , prah na poličkah brišem bolj poredko, ker je tooolko bedarij gor, da me kr mine volja, ko pomislim, da bo treba vse te igračke najprej odmaknit s police, najt začasen prostor zanje, in jih potem spet zložit nazaj... Kljub vsej moji lenobi in počivanju moje ritke na postelji pa je moja soba vseeno dokaj normalna... Ne morem reč, da je notr đumbus, ker jo prej očistim, kot pa to postane :wink: ...

Pomagam paaa... Bolj malo. Ko imamo čistilno akcijo (mamin ukaz: "Pridi, bomo čistle!" in moj odgovor: "A misliš, da pridem iz LJ zato, da bom čistla?"), pomagam bore malo. Če se da, očistim pult, zribam (če se lahko temu reče ribanje) kopalnico, počistim štedilnik... Lahko se pohvalim, da se trudim pomagat :) .
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 03. Nov. 2008 22:12

Umazana posoda v koritu me ne moti, lahko počaka kak dan (več pa ne). Likam nikoli in ničesar - pač nimam takih cunj, ki bi zahtevale likanje ali pa ustrezno znižam kriterije zmečkanosti. :D
Sesanje ni moje delo - zgodi se enkrat na teden ali 14 dni. Brisanje prahu - priložnostno; takrat ko me kje zmoti prah, ga pobrišem. Trudim se kopičiti čim manj šare po policah, ki otežujejo brisanje prahu.
Pranje - ponavadi čez vikend, 3 do 4 stroje. Vključno z obešanjem, ker nimam sušilca.
Preoblačenje postelje - verjetno enkrat na mesec v povprečju.
Pospravljam zelo rada, kadar me prime, kar pa je bolj poredko. Takrat vse kupe knjig, ki se kopičijo v koncentričnih krogih okrog postelje zložim na police, vse cunje, ki se nalagajo na fotelju v spalnici zložim v omare po barvah ali dam v pranje in vse kupe not okrog klavirja sortiram in vložim v pisane mapice. :)
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
Mimi_M
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2552
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: Primorska

Neprebrana objavaNapisal/-a Mimi_M » 03. Nov. 2008 22:26

Ufff, jaz sem naprimer čisto nasprotje od moje matere :? , tako da si lahko predstavljate, kako se krešejo iskre, ker meni dol visi, kolikorat se pomivajo tla, kakšen kup perila se nabere za zlikat, če posoda obleži pol dneva v koritu ...
Itak do ekstremov ne pride, ker če ni drugače, pač mati naredi sama, jaz ne mislim vsega svojega božjega časa namenit samo gospodinjskim opravilom;
poleg tega je usekana na red v tem smislu, da se obvezno ob vikendih naredi to in to, enkat na teden naredi drugo...
Jaz pa naredim, ko mi je do tega, velikokrat se recimo spravim pucat kaj po kopalnici zjutraj, preden grem v službo ali zvečer, ko se tuširam in nisem freak, ki bi celo sobotno jutro prebila ob geeralnem čiščenju kopalnice.
Meni v glavnem sede spontanost in me nered in rahla umazanija načeloma ne moti :wink: ; saj ko postane npr. prah zelo očiten, se spravim tud po sesalnik, ampak iz pricipa pa ne bom sesala 2x na teden samo zato, ker je tako treba - zakaj že???
Uporabniški avatar
lakeesha
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 963
Na forumu od: 10. 11. 2004
Kraj: domžale

Neprebrana objavaNapisal/-a lakeesha » 03. Nov. 2008 22:37

pr nas je tud mami glavna :) . ob sobotah se na veliko pospravla od brisanja prahu, sesanja, pomivanja po tleh, pomivanja balkonov, kopalnica, garaža, okolica hiše ipd.
posoda se tudi vedno pomije takoj po kosilu in nikol ne stoji, več kot pol ure...
jez mam zdj svoj štuk zase in opažam, d sm pr seb full "bolj pridna", sesam skor vsak drug dan, brišem prah (ki ga ni :D ), pucam kopalnico (tud tuš kabino), zlagam cunje... kukr d sm mal obsedena s čistočo. ampak glede na to d je bl švoh opremeljen flat, zaenkrat nimam velik del (mam spalnico oz. sobo, dnevno sobo, kopalnico). ob sobotah pa tud po tleh pomijem in posesam stopnišče do gor, posteljnino menjam na 14 dni.
She can't even call up her friends and say "help me save my life"... She's so ashamed of herself that she's come full circle, nobody understands what it's like to be this girl... so she disappeared,
and she didn't say where she was going
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 03. Nov. 2008 22:45

Mimi_m, i feel your pain :) Najhuje je, ko se spravim likat ob kakšni malo bolj nekonvencionalni uri in namesto pripombe, da sem pridna, fašem zgrožen pogled in komentar, da se ob 11ih zvečer ne lika. Ker se lika baje med tednom popoldne. Wtf...
Uporabniški avatar
micamaca
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1460
Na forumu od: 11. 8. 2004
Kraj: Žabji dol

Neprebrana objavaNapisal/-a micamaca » 03. Nov. 2008 23:03

hm, pr men zadeva zgleda približn tko, da
- sama dvakrat na mesec posesam in pobrišem prah, posodo ponavad sprot spravlam v stroj, enkrat na dva tedna menjam postelnino, enkrat na mesec skopam psa (ja tud to zame spada pod gospodinska opravila in to ena manj "priljubljenih" :D )... perilo perem med vikendom (2-3 žehte), likam pa ko se nabere mal večji kup na likalni deski...
- dvakrat na mesec mam snažilko, ki mi takrat nardi manjšo generalko (posesa, pomije po tleh, kopalnico, okna po potrebi ipd.)

skratka držim se načela, da ne mislm bit suženj svojga stanovanja oz. ne mislm vs svoj prost cajt zapravt za pospravlanje, mora pa vsen bit relativno čisto in pospravljeno, ne pa spet sterilno
The secret of success is consistency of purpose.
Uporabniški avatar
Sp3lca
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 510
Na forumu od: 15. 7. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a Sp3lca » 03. Nov. 2008 23:10

Vse delam po občutku (oz. po potrebi). Razn krožnik po kosilu splaknem in v pomivalni stroj, ker mi res smrdijo ostanki.
And if your head explodes with dark forebodings too
I'll see you on the dark side of the moon.
sončk
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2379
Na forumu od: 27. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a sončk » 04. Nov. 2008 6:14

Oh jst sm tut kontrast moje matere. :? Ona ma rada vse zglancano, čisto, brez prahca... Men pa dol visi, prah v moji sobi pobrišem takrat, ko se res ful vid, kar je lahko kr konkretno časa :oops: , posesam pa tut recimo 1x na 2 tedna. :? Posteljnino zamenjam 1x na tedn al pa dva, umazane cunje pa nesem do pralnega stroja, kjer jih mati razvrsti. Se pa trudim, da umazano posodo takoj pomijem za sabo, pa včasih kr iz lušta mal zglancam kuhinjski pult - je takoj lepši. Če pa mam kšne redne obiske v svojo sobo, se pa dost trudim in jo spucam.
Mislim, da bi jst mogla mal več delat doma. Tole nikamor ne pelje :D Ampak sej, če gledamo na naše mamice, je tudi nam usojena hudo delavna prihodnost v svoji družinci. Zakaj potem ne bi zdej mal počivali, hehe :D
Uporabniški avatar
Snow flake
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 630
Na forumu od: 27. 12. 2004
Kraj: okolica Ljubljane

Neprebrana objavaNapisal/-a Snow flake » 04. Nov. 2008 9:16

Jaz nisem noben redoljub.
Sicer ko kuham, hočem že med kuho met sprot kar se da posodo spravljeno izpod rok, jo pomijem, zlagam v stroj, po jedi pa tudi kakor se da čimbolj pospravim (zložim v stroj in nekaj pomijem na roke). Na živce mi gre, če ostane moker pult okoli pomivalnega korita, kr živčna ratam. Sploh pa sedaj, ko mami tega ni navajena in pusti, da vse plava, in se mi je zdej napihnil pult :< , kuhna je pa komaj tri leta stara.

Kar se tiče sesanja, običajno se to zgodi 1x na teden ,čerpav bi blo boljš pogosteje, pa sem prelena. Še redkeje pa pomivam po tleh. Brisanje prahu pa tudi ni tako zelo pogosto na spisku, naredim, ko je potrebno :roll: , sploh me nervira, ko imam tolk enih atvari na policah, da je treba pol vse prestavit in plišaste igrače strkat.
Ne maram čiščenja pečice :< , skrinje in oken. Kopalnico pa običajno čistim, ko je potrebna tega.

Perilo če se le da, največkrat perem ob vikendih, perilo po pranju najprej zložim, potme pa obesim, s tem si vsej za določene dele oblačil prihranim likanje, ki mi prav nič ne diši :frown: in me zdej spet čaka kr nekaj za zlikat.

Menjava posteljnine na 4 dni :gruebel: . Prepogosto, no vsej moje mnenje je tako. To je preveč pranja potem. Jaz jo menjam nekak na 2 tedna, se zgodi tudi, da na tri, npr ko je hladneje in se ne potiš.

Jah, bi blo boljš, če bi bla bolj vestna pri pospravljanju, ampak lenoba je dobro zasidrana v moji riti :oops: .

Vrni se na Dom, okolica in bivanje

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov

cron