Kaj ti narediš za varovanje okolja?

Vse o domu in okolici, kjer prebivamo.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

Uporabniški avatar
Cosmopolitan
Uredništvo revije Cosmopolitan
Prispevkov: 81
Na forumu od: 26. 8. 2004
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Cosmopolitan » 27. Sep. 2007 9:57

Spet te naprošamo za pomoč pri soustvarjanju članka, zato pomisli za trenutek ob vprašanju:

Kaj ti narediš za varovanje okolja?

In ne bodi malenkostna. Pri tako pomembnem vprašanju, kot je varstvo okolja, ni majhnih dejanj. Vsako, na videz še tako nepomembno, šteje!

Najbolj izvirno ali pa vsaj najbolj zgovorno med vami bomo nagradili s knjigama ...
Zadnjič spremenil Cosmopolitan, dne 28. Sep. 2007 12:25, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
gregalina
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1234
Na forumu od: 20. 3. 2007
Kraj: toti Maribor

Neprebrana objavaNapisal/-a gregalina » 27. Sep. 2007 10:19

Jaz odpadke recikliram! V trgovini pa, če kupujem banane, melono, lubenico...nikol ne dam v vrečko, ampak ceno prilepim kar na sadež. Pol me pa trgovke čudno gledajo. Se mi zdi, da bi blo pametno ukinit te plastične vrečke pri sadju in kej druga uvest...npr. reciklirano mehkokartonasto vrečo (takšno, ki jo dobite na tržnici, če kupujete sadje).


Sem opazila, da imajo v Europarku (MB) nove koše, ki so narejeni prav za reciklicanje (papir, plastika, ostali odpadki). To se mi zdi zelo vredu in upam, da se bodo ljudje tega držali!

V šolah pa je kr povdarek na tem, da otroke naučijo varovat okolje. Vsaj šola, ki sem jo jaz obiskovala, je organizirala čistilne akcije, papirne akcije (kjer smo zbirali star papir; razred, ki je zbral največ papirja, je dobil izkupiček od prodaje le tega na surovini).

Doma imamo biološki kompost. Vse bioodpadke zmečemo tja in imamo pol fajno zemljo in gnoj za na vrt. Tako, da nam zelo prav pridejo marljivi črvički, ki naredijo z odpadkov zemljo.

Moja oma uporablja za čiščenje kopalnice domači kis, ne pa nekih močnih detergentov, ki okolju škodijo, ko njihovo embalažo odvržemo v smeti. Je rekla, da dobro očisti. Js še nism probala, kr mi smrdi:D Je pa moja oma bol osvečšena o onesnaževanju okolja kot marsikater osnovnošolček, srednješolček. Z večjo vnemo ločuje odpadke kot jaz in vsi ostali v družini! Vsaka ji čast!

Slika :!:
Uporabniški avatar
*purple*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7612
Na forumu od: 23. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a *purple* » 27. Sep. 2007 11:50

Cosmo, cosmo, odpira teme ki že obstajajo! :D

drugače pa je stvar taka.Tudi pri nas skušamo bit okolju čimbolj prijazni, čeprav vem da bi bili lahko še bolj.
Recimo kuhinjske organske odpadke, nikoli ne mečemo v smeti, ampak v poseben košek in potem nesemo na kompost.Kompost imamo pa tudi zato ker na podlagi tega predelamo ful dobro zemljo za rožice :) Tudi ekološke kante od snage (tiste tarjave) nimamo, ker vse rastlinske zadeve nesemo na kompost.
Potem, glede čistil..Čistila mami vedno kupuje n apodlagi tega, da niso okolju škodljivi.sicer je to zelo težko najdt, ampak se pa potrudi da vedno vzame najblažje.Tudi pralni praški so naši že od nekdaj vsi brez fosfatov.
Kar se tiče različnih embalaž se vedno potrudimo, da jih nesemo v posebne zabojinike, sploh tiste ta strpene in okolju nevarne (baterije, akomulatorji, olja..).Na vsaki bencinski skorej so te kante in ko gremo tankat se lepo sproti še te zadeve odvrže.
Papir ne nosimo v zabojinike, ampak ga vedno naštimamo za Brezposelne, kateri ga pobirajo za reciklažo.In čisto vsak list, katerga se vrže stran se da v posebno škatlo in se potem naštima njim.Tako smo nardili okolju prijazno delo, pa še brezposeli bodo lahko kaj zaslužili. :)
Nič več nošene obleke in strgane obleke, odnesemo vedno v Humana zabojnike, ali pa podarimo kakšni družini (poznamo dve, ki sta vedo zadovoljni z oblačili-seveda njim pripadajo lepa oblačila ki niso strgana).
Če en potrebujemo več kakšnega npr. gospodnijskega aparata, paše evdno dela, ga tudi podarimo in ga ne mečemo stran.na nek način humanitarno dejanje in še okolju prijazno.
starih neuporabnih predmetov, nikoli ne odlagamo v naravi kot dandanes to marsikdo počne, ampak jih vedo nastavimo za kosovni odvoz.
Vrečke...Imamo tri velike stalne vrečke s katerimi hodimo v trgovino po nakupih.Ponavadi en vzemamo novih, razen če je sila.Še rajše vzamemo škatle, katere pa potem pristanejo za reciklažo (odnesejo bresposelni).
Kar se tiče stekla in steklenih odpadkov gre tudi v posebni zabojnik.
skratka nekaj je.Nismo nevemkako ekološki, ampak tam kjer lahko, precej dobro poskrbimo.In res eem ponosna da živim v taki družini, ki ne odvaža nevarnih odpadkov v naravo in ki nekej da na okolje in skupni prostor. :)
Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 27. Sep. 2007 12:19

Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
Uporabniški avatar
Tinchka
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 203
Na forumu od: 30. 11. 2005
Kraj: ŠpG/LJ

Neprebrana objavaNapisal/-a Tinchka » 27. Sep. 2007 14:01

V našem gospodinjstvu ločujemo odpadke: papir, plastiko in organske odpadke, ki jih tudi dajemo v kompostnik. V naši občini približno dvakrat letno organizirajo odvoz kosovnih odpadkov, tako da takrat odnesemo večje kose. Stara oblačila in obutev nosimo v za to namenjene zabojnike. Že sicer pazim, da pridelam čim manj odpadkov. Ko grem v trgovino, vedno vzamem vrečko s sabo in ne kupujem vedno nove. S tem prihranim tudi nekaj denarja. Če kdaj kdo od mojih prijateljev odvrže kak odpadek kar na tla, se zelo razjezim in ponavadi vztrajam, da ga pobere :x Res je, da se veliko vozim z avtom, vendar grem na krajše poti vedno s kolesom.
Nana nanana nanana on a Summerbreeze ...
Uporabniški avatar
betk@
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 13
Na forumu od: 21. 8. 2007
Kraj: Sunny side of Mura

Neprebrana objavaNapisal/-a betk@ » 27. Sep. 2007 18:21

V naši hiši se odpadki ločujejo; papir, plastična embalaža, pločevina... za vsako stvar je en zaboj, ki se potem 1x tedensko odpelje na komunalno podjetje. Bioloških odpadkov skorajda nimamo, ker za njih poskrbi medo the pujs. Vsak ima svojo vrečko za nakupovanje, ki je iz blaga in se plastičnih vrečk v trgovini ne jemlje (ena je celo v avtu, če jo slučajno pozabimo vzeti). Moja torbica je vedno polna kakšnih papirčkov in odpadkov, ker so me naučili, da se odpadkov ne meče po tleh.
Baterije in podobno nosimo v kontejnerčke, ki so temu namenjeni.
Imamo pa v kraju kjer živim tudi organiziran odvoz kosovnih odpadkov v katerega je vključen tudi odvoz nevarnih odpadkov. Se pa v vasi 3x letno organizira tudi čistilna akcija v kateri poberemo vse odpadke v vasi in njeni okolici.
Najbolj pa sem ponosna na to, da imamo ekološko osveščenega psa. Je kuža parkrat videl očeta, kako je na sprehodu pobral kakšno plastenko ali kakšen drug odpadek in zdaj tudi kuža pridno pobira odpadke in jih nosi očetu. Moj očka je verjetno edini, ki nosi na sprehod s psom vrečko za smeti.
I`m a good example of why some animals eat their young.
Uporabniški avatar
Dagi
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 754
Na forumu od: 1. 8. 2006
Kraj: ...

Neprebrana objavaNapisal/-a Dagi » 27. Sep. 2007 19:06

Js pa nč... priznam... :? Edino kar nardim je, da ne mečem smeti po tleh... ni velik... je pa... Pa papir zbiram.
Always look on the bright side of life!
bejbika
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1072
Na forumu od: 1. 8. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a bejbika » 27. Sep. 2007 20:23



:rofl: :rofl: :rofl: ... hahaha, sori, sam zdele sem pa skor s stola padla loool ... jah punce na Cosmu, lahko bi malo prebrskale z iskalnikom po forumu ;) ...
Uporabniški avatar
GoMaiChiGo
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 1
Na forumu od: 27. 9. 2007
Kraj: Šentjur

Neprebrana objavaNapisal/-a GoMaiChiGo » 27. Sep. 2007 21:58

Pozdravljeni,

pravkar sem pogledala film Neprijetna resnica, kar me je tudi navedlo, da se registriram in dodam komentar.

Nekaj predlogov, kako poskrbeti za okolje ste že podali, jaz jih dodajam še nekaj:

Dobra poteza, ki jo lahko vsak izvede, je posaditi drevo, le malo volje je potrebne, pa še na svežem zraku, v gibanju bomo. Namestitev varčnih žarnic, varčno ravnanje z ogrevanjem, hlajenjem prostorov, redna menjava vodnih in zračnih filtrov so dober prispevek k varovanju našega okolja.

Pametna rešitev je skupna vožnja z avtomobilom v službo, če že javni prevoz ne gre skozi. Prav tako lahko uporabimo recikliran papir za tiskanje, vključimo pomivalni stroj ko je res poln. Ob odhodu od doma, zvečer, izštekajmo el. naprave.

To so predlogi dostopni vsem, nas malo oz. nič ne stanejo. Za tiste z malo globljim žepom pa velja, da zamenjajo belo tehiko z tako, ki ima varčnejši način delovanja ter kupijo varčne avtomobile.

Najprej sem mislila uredništvu predlagati naj v reviji objavijo članke na to temo, naj pomagajo ozavestiti ljudi, ker imajo moč. Potem pa sem najprej pregledala portal in videla, da je to v pripravi ... Vsaka čast, le tako naprej.
Uporabniški avatar
Cosmopolitan
Uredništvo revije Cosmopolitan
Prispevkov: 81
Na forumu od: 26. 8. 2004
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Cosmopolitan » 28. Sep. 2007 9:08

Dobro, dobro punce! Jemljemo na znanje, da tema očitno že obstaja. Se zgodi tudi najboljšim, ne? Bo pač toliko več materiala za novinarko, ki dela na članku, pa še čisto sveži eko-predlogi za naše kolegice iz Brazilije. Večje škode, če ne štejemo manjše blamaže, vendarle ne bo.

Ve pa vendarle še kaj napišite, ker nagrada v obliki knjig: Neprijetna resnica - Al Gore in Poenostavimo si življenje - Werner Tiki Kustenmacher, Lothar J. Sewert, vseeno čaka prav na kakšno od vas.
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 28. Sep. 2007 9:52

Ločujem odpadke. Nisem obsedena s čiščenjem, torej ne porabim veliko čistil - tudi lenoba je ekološka, juhu!
Sicer je pa tale tema tule zelo kontradiktorna ... kdo bo pa kupoval Cosmo, uporabljal dnevne vložke namesto bolj ekološkega mooncupa ( :wink: ), se mazal s kremicami, pakiranimi po 5 ml v ogromnih plastičnih lončkih, kartonastih škatlah in polivinilu (da ne govorim o reklamnih vzorčkih), potoval na BoraBora in Tahiti (letalski transport je zelo neekološki) ...
Ekologija je trenutno na seznamu "IN". Brez skrbi, diktatura kapitala ga bo prej ali slej potisnila pod "out". In revije bodo promovirale uživanje v življenju. :wink:

Edit: Popravljen lapsus v prvem postu, zato brišem svojo žleht pripombo :wink:
Zadnjič spremenil kr.ena, dne 28. Sep. 2007 17:41, skupaj popravljeno 1 krat.
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
sAdie
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1589
Na forumu od: 23. 7. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a sAdie » 28. Sep. 2007 11:42

Cosmopolitan napisal/-a:
Kaj ti narediš za varovanje okolja?



locujemo bioloske od ostalih odpadkov in vgašam luči po bajti (da ne gorijo po nepotrebnem).
I love SISLEY& RW
floribunda
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4942
Na forumu od: 22. 2. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a floribunda » 28. Sep. 2007 12:11

ugašam luči, delno ločujem odpadke, doma mamo kompost. drugace si pa dosti preberem o tem, se dosti naučim, tko da bom lahko pol v višjih sferah vplivala na dogajanje po svetu :D

recimo...
Uporabniški avatar
Leann
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 209
Na forumu od: 24. 8. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Leann » 28. Sep. 2007 12:41

Ne mečem smeti kar tako naokoli. Ločujem odpadke. Luči in ostala elektrotehnika ne gori po nepotrebnem, uporabljamo tudi varčne žarnice. Uporabljam javni prevoz. Mogoče še kaj, kar pa mi sedaj ne pade na pamet. Aja, no pa tudi nisem pretirana uporabnica plastičnih vrečk oziroma imam eno večkrat za v trgovino ali pa še raje kakšno papirnato, katero se da tudi reciklirati.
I know there's no forgiveness for the things I've said and done; at least I know what I am and I'm not the only one
Uporabniški avatar
linkica
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 595
Na forumu od: 5. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a linkica » 29. Sep. 2007 9:21

v solo si vsak dan nesem staro plastenko in si doma naredim sok... varcujem z denarjem in s plastenkami... za 1kg plastike se porabi 85 tisoc litrov vode. potem se tudi vedno tusiram, se ne kopam... prihranek vode je 90l, ce se le tusiramo. med umivanjem zob zaprem vodo, ce ne bi v prazno steklo 20l vode.
locujem plastiko, steklo, papir in komunalne odpadke - hrano. ko se vse to nabere peljem v posebne locene kontejnerje, hrano pa nesem na kompost, ker imam to moznost.

v solo se voziva dve sosolki skupaj....

Vrni se na Dom, okolica in bivanje

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov