Zmanjšanje apetita

Gurmanski užitki.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
shiva*
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 311
Na forumu od: 20. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a shiva* » 25. Dec. 2008 21:25

Imam eno težavo, ki me pesti že dolgo časa. In pravzaprav ne vem ali ta tema bolj paše k čustvom ali zdravju. :)

Pred 2 letoma sem se zredila (za 5 kg, amapk se mi zaradi višine zelo pozna) in sem hotela shujšat. Tam so mi dali nasvete kaj naj jem in česa ne, da morem jesti 5krat na dan (niso mi dali strgega jedilnika, ampak samo nasvete glede prehrane) in telovadbo. Hujšala sem počasi, ne na hitro. Shujšala sem. Zdaj sem se spet zredila, saj sem bila na potovanju in nisem imela ravno neke možnosti glede zdrave prehrane.

No, ampak problem ni v tem. Ko primerjam moje navade glede prehrane z navadami izred 2eh let, vidim kako malo sem takrat pojedla. Ne malo, normalno, toliko da se nisem zredila. In ni me nič skrbelo ali se bom zredila ali ne. Nisem jedla zajtrka, ker tudi lačna nisem bila. Jedla sem po potrebi.

Danes pa mislim samo na to kaj bom jedla za zajtrk, kaj za kosilo, na kalorije, ki jih bom porabila, kaj se bo zgodilo, če ne zaužijem obroka, češ da to ni zdravo. Samo na hrano mislim.
Ali je to mogoče zaradi psihe? Nimam fanta, ne veliko prijateljic. Rada sem sama, vendar bi včasih rada šla tudi ven plesat (grem, amapk bolj poredko). Večino dni sem doma, s starši, saj živimo na podeželju in tu okrog nimam ravno prijateljic. Velikokrat mi je dolgčas. Tudi prej mi je bilo včasih dolgčas, ampak nisem šla dol in popjedla nekaj piškotov. Pa tudi hrano, ki jo dobim na krožniku ne morem pustiti, ampak jo morem pojesti, hrani se preprosto ne morem upreti.

Ali mogoče obstaja kakšna knjiga ali pa mi lahko da katera kakšen nasvet glede moje težave?
Vem kako se shujša na zdravi način, ampak preprosto sem obsedena s to hrano (zdravo/nezdravo, hujšanjem).

Hvala za nasvete. :)
Uporabniški avatar
red_rose
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2239
Na forumu od: 12. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a red_rose » 25. Dec. 2008 23:00

pri men je (blo) podobno, in vem da je to fuul tezko spremenit, ko enkrat jes iz dolgcasa...za tebe res ne vem, ampak meni je ful pomagala popolna sprememba zivljenja - maja sem sla na Kreto za 4 mesece, tam sem se veliiiko vec gibala (vsak dan dvakrat s kolesom do plaze, plavala, bla na svezem zraku prakticno cele dneve) in tut zacela sem jest yasminelle - mislim da so mi tut tabletke malo zmanjsale apetit....no, jedla sem ful veliko sadja, hrane pa sploh nisem pogresala - vcasih po cele dneve nisem jedla, pa sem bla polna energije, jedla sem pa po potrebi, NIKOL nisem zanalasc ne jedla, ko sem bla lacna...rezultat? shujsala sem nekaj cez 5 kg, in se vedno obdrzala to tezo, in mislim da manj jem kot preden sem sla tja :wink:

predvsem je potrebna neka korenita sprememba, neka zaposlitev...

al pa zelo mocna volja in motivacija

aja- ful pomaga to, da sem vidla po teh 4 mesecih kako sem VIDNO shujsala - nase sem spravla hlace ki jih prej nisem, itd. ljudje so opazli...in to da ful velik volje in motivacije, da se v nadaljevanju lazje upres hrani! tako da ko ti bo enkrat zalaufalo, bo slo, samo potem ne pretiravat :wink:
Uporabniški avatar
rachka_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1755
Na forumu od: 21. 11. 2005
Kraj: hollywood

Neprebrana objavaNapisal/-a rachka_ » 25. Dec. 2008 23:05

ujej. maš očitno res eno težavico, ki pa izvira povsem iz psihe (in samopodobe?). jaz sem tudi svoj čas bila obsedena s tem, kdaj in kaj bom jedla.. mela sem v glavi povsem izdelan plan glede tega in seveda tudi pomisleke, kako bom te kalorije porabila. ampak enkrat se moraš takorekoč vsest sam s sabo za mizo in si dopovedat, da to ni način..
lahko bi naprimer začela s tistim načinom prehrane v kombinaciji z telovadbo, ki si ga prakticirala pred tem potovanjem? vse je stvar navade.. in če si se navadila usmerjat vse svoje misli v hrano, se boš lahko tudi odvadila. šport je idealna rešitev kr ne samo, da pomaga k izgubi kilogramov, tudi časa nimaš razmišljat toliko o tem. če boš skoz samo doma sedela pa itak ni čudno, če nimaš drugega za počet kot razmišljat o hrani :)
bodi aktivna in se zamoti..
če pa se ti zdi, da je problem globlji (kar v tvojem postu sicer ni zaznat), pa bi blo mogoče res dobro stopit do kakšnega psihologa, ker se takšne zadeve rade razvijejo v kaj resnejšega..
"And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music." F. W. Nietzsche
fun
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1401
Na forumu od: 15. 8. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a fun » 26. Dec. 2008 7:46

Mislim da sem tud jaz preveč obsedena s hrano, in vedno v strahu da se bom zredila... :?

Vsakič ko se preveč nabašem mam beden občutek, počutim se kot najbolj zavaljeno bitje, in seveda nimam volje počet prav ničsar... Če opazim malo špeha, se začnem sekirat, in že obuvam teniske da bom šla laufat..

Kot si že sama ugotovila; mogoče pride do tega zaradi dolgčasa... Poizkušaj se nekako zamotit in počet čim več stvari. Mogoče ti bodo kakšne knjige (oziroma svetovanja) pomagala..
Uporabniški avatar
shiva*
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 311
Na forumu od: 20. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a shiva* » 26. Dec. 2008 17:15

Kaj pa je mogoče hormonsko neravnovesje krivo za moj povečan apetit? Imam zelo neredne menstruacije (včasih je kakšen mesec ali 2 nimam). Razmišljala sem že da bi šla k zdravniku zaradi tega, pa me je strah da mi bo predpisal/a kon. tabletke, po katerih bi se še bolj zredila.

Saj življenski slog mislim spremenit, 3krat na teden telovadba. Ampak mene bolj skrbi, da sem nekako zgubila občutek kdaj sem sita. Grema na kosilo in morem pojesti vse na krožniku. Pred tem hujšanjem in obsedenostjo s prehrano nisem pojedla vsega, vedla kdaj sem sita, nisem jedla 5krat na dan (vem da naj bi jedo 5krat na dan, ampak potem mislim samo na hrano).

Pa hvala za nasvete! :D
I walk these roads with grace
And I'll wave with you behind me
With a new smile on my face
Cause I'm walking in new shoes now
I got a new song to sing!
Uporabniški avatar
red_rose
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2239
Na forumu od: 12. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a red_rose » 26. Dec. 2008 17:18

shiva* napisal/-a:Kaj pa je mogoče hormonsko neravnovesje krivo za moj povečan apetit?


cist mozno da je kaj s hormoni, sej pravim, men se je z jemanjem tabletk zmanjsu apetit, marsikateri se pa poveca (in se zato zredijo)

tu majo hormoni prste vmes v teh primerih, mogoce tudi pri tebi
Uporabniški avatar
polly-polly
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1109
Na forumu od: 31. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a polly-polly » 26. Dec. 2008 20:30

Hormoni vedno igrajo neko pomembno vlogo zraven. V bistvu so krivci za vse. :D No, tko jest pravim.

Sicer pa se moraš najprej UMIRITI in SPROSTITI. Relax, čisto enostavno, ne skrbi, če ješ ravno prav se ne boš zredila. Čist preveč oseben odnos gojiš do hrane in čist preveč te obremenjuje.

Mislim, da je pri tebi krivo to, da si veliko sama in verjetno kdaj tud osamljena. Si upam stavit, da si želiš družbe in druženja in ker tega nimaš, ta primankljaj nadomeščaš s hrano. Jaz sem tudi velikokrat rada sama, ampak vem, da vse prevečkrat. Čeprav mislim, da to rabim, vem da v resnici pa družbo rabim še toliko bolj.
Poleg družbe si pa najdi še kakšen hobi, ki ti bo zapolnil odvečni čas in odvrnil misli od hrane. :)

Vso teorijo znaš, zdaj se moraš le še odločit, postavit cilje in začet. Potem pa čimbolj na relax, brez obremenjevanja in krivde furat ``dieto´´ . Če pa ti misli zanense na hrano, jih pa hitro preusmeri na cilj, ki si si ga postavila. Sploh si pa ne dovoli, da ti bo kdaj dolgčas, ker iz izkušenj vem ,da to ubija. In potem pride še občutek osamljenosti pa smo tam, kjer nočmo bit. (v napadu na hrano)

Aja in če se kdaj pregrešiš. Ni to nobene panike. Prepričej se, da je tvoje telo to v tem trenutku rabilo in ni nobene škode. No, sej tudi ni.

Glede občutka sitosti. Pri večih obrokih nehaš jesti, preden čutiš, da si sit. Ko čutiš, da si si opomogla, ne čutiš več lakote, nehaš. Traja nekaj časa, da si priučiš ta filing.

Sama veš, da je vse v glavi. In še res je. Pa brez skrbi, večina nas je danes čist preveč obremenjenih s hrano. Na takšen in drugačen način.

Vso srečo.
:)
lorelaj
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 848
Na forumu od: 27. 6. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a lorelaj » 26. Dec. 2008 20:50

polly-polly napisal/-a:Hormoni vedno igrajo neko pomembno vlogo zraven. V bistvu so krivci za vse. :D No, tko jest pravim.

Sicer pa se moraš najprej UMIRITI in SPROSTITI. Relax, čisto enostavno, ne skrbi, če ješ ravno prav se ne boš zredila. Čist preveč oseben odnos gojiš do hrane in čist preveč te obremenjuje.

Mislim, da je pri tebi krivo to, da si veliko sama in verjetno kdaj tud osamljena. Si upam stavit, da si želiš družbe in druženja in ker tega nimaš, ta primankljaj nadomeščaš s hrano. Jaz sem tudi velikokrat rada sama, ampak vem, da vse prevečkrat. Čeprav mislim, da to rabim, vem da v resnici pa družbo rabim še toliko bolj.
Poleg družbe si pa najdi še kakšen hobi, ki ti bo zapolnil odvečni čas in odvrnil misli od hrane. :)

Vso teorijo znaš, zdaj se moraš le še odločit, postavit cilje in začet. Potem pa čimbolj na relax, brez obremenjevanja in krivde furat ``dieto´´ . Če pa ti misli zanense na hrano, jih pa hitro preusmeri na cilj, ki si si ga postavila. Sploh si pa ne dovoli, da ti bo kdaj dolgčas, ker iz izkušenj vem ,da to ubija. In potem pride še občutek osamljenosti pa smo tam, kjer nočmo bit. (v napadu na hrano)

Aja in če se kdaj pregrešiš. Ni to nobene panike. Prepričej se, da je tvoje telo to v tem trenutku rabilo in ni nobene škode. No, sej tudi ni.

Glede občutka sitosti. Pri večih obrokih nehaš jesti, preden čutiš, da si sit. Ko čutiš, da si si opomogla, ne čutiš več lakote, nehaš. Traja nekaj časa, da si priučiš ta filing.

Sama veš, da je vse v glavi. In še res je. Pa brez skrbi, večina nas je danes čist preveč obremenjenih s hrano. Na takšen in drugačen način.

Vso srečo.
:)


Zelo lepo napisano. :)
Polly-polly resnično upam, da se boš začela poklicno ukvarjati s svetovanjem o zdravi prehrani. Sem že nekajkrat zasledila, da je to tvoja želja in mislim da si res prava za tak poklic.
Uporabniški avatar
polly-polly
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1109
Na forumu od: 31. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a polly-polly » 26. Dec. 2008 21:08

:oops: :oops: Lorelaj hvalaaa. Zdej se mi ful zdi. :D :D No, ta tematika je zame zlo občutljiva in rada poamgam (če lahko). :wink:
cvetkaaa
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 802
Na forumu od: 15. 5. 2008
Kraj: Postojna

Neprebrana objavaNapisal/-a cvetkaaa » 26. Dec. 2008 23:30

Koliko pa si stara? Mislim, da tukaj precejšnjo vlogo igra psiha. Ješ zaradi osamljenosti. Na zajtrk pa vseeno nikar ne pozabi, ker je najbolj nujen obrok.
fun
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1401
Na forumu od: 15. 8. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a fun » 27. Dec. 2008 11:15

lorelaj napisal/-a:
polly-polly napisal/-a:Hormoni vedno igrajo neko pomembno vlogo zraven. V bistvu so krivci za vse. :D No, tko jest pravim.

Sicer pa se moraš najprej UMIRITI in SPROSTITI. Relax, čisto enostavno, ne skrbi, če ješ ravno prav se ne boš zredila. Čist preveč oseben odnos gojiš do hrane in čist preveč te obremenjuje.

Mislim, da je pri tebi krivo to, da si veliko sama in verjetno kdaj tud osamljena. Si upam stavit, da si želiš družbe in druženja in ker tega nimaš, ta primankljaj nadomeščaš s hrano. Jaz sem tudi velikokrat rada sama, ampak vem, da vse prevečkrat. Čeprav mislim, da to rabim, vem da v resnici pa družbo rabim še toliko bolj.
Poleg družbe si pa najdi še kakšen hobi, ki ti bo zapolnil odvečni čas in odvrnil misli od hrane. :)

Vso teorijo znaš, zdaj se moraš le še odločit, postavit cilje in začet. Potem pa čimbolj na relax, brez obremenjevanja in krivde furat ``dieto´´ . Če pa ti misli zanense na hrano, jih pa hitro preusmeri na cilj, ki si si ga postavila. Sploh si pa ne dovoli, da ti bo kdaj dolgčas, ker iz izkušenj vem ,da to ubija. In potem pride še občutek osamljenosti pa smo tam, kjer nočmo bit. (v napadu na hrano)

Aja in če se kdaj pregrešiš. Ni to nobene panike. Prepričej se, da je tvoje telo to v tem trenutku rabilo in ni nobene škode. No, sej tudi ni.

Glede občutka sitosti. Pri večih obrokih nehaš jesti, preden čutiš, da si sit. Ko čutiš, da si si opomogla, ne čutiš več lakote, nehaš. Traja nekaj časa, da si priučiš ta filing.

Sama veš, da je vse v glavi. In še res je. Pa brez skrbi, večina nas je danes čist preveč obremenjenih s hrano. Na takšen in drugačen način.

Vso srečo.
:)


Zelo lepo napisano. :)
Polly-polly resnično upam, da se boš začela poklicno ukvarjati s svetovanjem o zdravi prehrani. Sem že nekajkrat zasledila, da je to tvoja želja in mislim da si res prava za tak poklic.


Jaz tud vedno preberem poste od polly-polly :P In sem tut presenečena da tolko veš o tem in da znaš tako realno in uporabno svetovat :respekt:
Uporabniški avatar
shiva*
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 311
Na forumu od: 20. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a shiva* » 27. Dec. 2008 11:27

cvetkaaa napisal/-a:Koliko pa si stara? Mislim, da tukaj precejšnjo vlogo igra psiha. Ješ zaradi osamljenosti. Na zajtrk pa vseeno nikar ne pozabi, ker je najbolj nujen obrok.


18 let. Verjetno imate kar prav da je kriva psiha. Si bom poskušala poiskati kakšno dadoatno dejavnost ali nov hobi, pa bom vidla, če se bo stanje kaj spremenilo. :)


polly-polly: najlepša hvala. :) Res dobro napisano :D :D
Uporabniški avatar
polly-polly
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1109
Na forumu od: 31. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a polly-polly » 27. Dec. 2008 14:32

:D Ni za kej. Ta področje me res zanima in rada pomagam. :)
Uporabniški avatar
shiva*
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 311
Na forumu od: 20. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a shiva* » 11. Jan. 2009 18:20

polly-polly eno vprašanje še imam zate :) , ker znaš tako fajn svetovat glede tega.

Zdaj sem začela jesti bolj zdravo, pa me zanima kaj je boljše za zajtrk (kaj ima tudi manj kalorij)

ali naj jem za zajtrk: muslije z oreški (približno 4 žlice muslija z 1,6 mlekom)
ali
doma spečen polnozrnat kruh z malo semeni (2 kosa) in s kakšnim namazom: sojinim s piro, marmelado z malo kcal, margarino
I walk these roads with grace
And I'll wave with you behind me
With a new smile on my face
Cause I'm walking in new shoes now
I got a new song to sing!
Uporabniški avatar
polly-polly
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1109
Na forumu od: 31. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a polly-polly » 11. Jan. 2009 18:30

Hej načeloma oboje lahko. Jaz večinoma jem muslije, kosmiče, .. ker mi bolj pašejo. Malo izmenjuj, ampak recimo daj večkrat muslije, kot kruh z namazi.

Edino tricky je recimo pri namazih, ki včasih vsebujejo kar dosti maščob, marmelade pa precej sladkorja. Ampak tut pač bolj pazi na količino.

Kalorije so odvisne od koilčine, ampak tako na oko, bi rekla da majo musliji verjetno manj.

Margarino raje zamenjaj za maslo, ker ni hidrogenirano in toplotno obdelano - vsebuje manj škodljivih stvari. Pa še tega vklučji bolj občasno. Marmelado pa ti svetujem kakšen 100% sadni jam, ki ima večino sladkorja naravnega iz sadja.

Iz stališča zdravja so pa musliji (vlaknine, vitamini) z oreščki (zdrave maščobe) in mleko boljši.

Vrni se na Kuhinja

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov