Seminarska naloga: Izumrtje mačk

Vse o živalih.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

pussyka
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 160
Na forumu od: 15. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a pussyka » 05. Jun. 2006 17:11

trenutno pišem raziskovalno nalogo in prosm, da mi odgovorite na vprašanje:ZANIMA ME ALI MENITE, ČE BI IZUMRTJE MAČK VPLIVALO NA CELOTEN EKOSISTEM IN NA ČLOVEŠKO POPULACIJO IN ZAKAJ!?

HVALA za odgovore
Uporabniški avatar
*purple*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7612
Na forumu od: 23. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a *purple* » 05. Jun. 2006 17:13

pomoje da ne, ker so mačke hišni ljubljenčki in čist nč druzga več..mogoče kdaj ujemajo kšno miš, ampak še to relativno malo...
Uporabniški avatar
meriome
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 4
Na forumu od: 27. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a meriome » 05. Jun. 2006 17:23

Ali misliš samo za domače mačke ali celotno družino mačk - torej tudi zveri?
Tiavanna
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1402
Na forumu od: 29. 10. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Tiavanna » 05. Jun. 2006 17:30

Če imaš v mislih zgolj domače mačke...Jaz menim, da BI vplivalo, ker ima čisto vsak organizem v ekosistemu svojo nalogo. Posledično bi vplivalo tudi na človeško populacijo kot element ekosistema. Mislim pa da izumrtje domačih mačk nebi vplivalo na človeštvo v kakšnem drugem smislu.
Uporabniški avatar
MissBitch
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 610
Na forumu od: 4. 7. 2004
Kraj: *med zemljo in zrakom*

Neprebrana objavaNapisal/-a MissBitch » 05. Jun. 2006 17:35

jaz mislim, da bi vplivalo, saj je po mojem mnenju vsako živo bitje pomemben člen v življenjski verigi in če ga ne bi bilo, bi se življenje na zemlji spremenilo!
...when it comes to the love, even the devil himself has a soul...
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 05. Jun. 2006 17:39

daj ti najprej napisi, na kateri stopnji pises to nalogo. ce je to doktorska disertacija, bom drugace odgovoril kot ce bi bi bila ta raziskovalna naloga namenjena Drustvu proti izumrtju mačk... :D
Uporabniški avatar
meriome
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 4
Na forumu od: 27. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a meriome » 05. Jun. 2006 18:00

Po mojem mnenju bi bilo izumrtje mačk izguba za cel svet, ne samo z vidika njihove ekološke vloge plenilcev, saj so mačke že tisoče let del človeškega okolja, kulture in mitologije. Njihovo izumrtje bi porušilo ekološko ravnotežje. Mačke so povezane z rastlinojedi, ti so nadalje povezani med seboj... Izumrtje bi pomenilo spremembe v njihovem ekosistemu, te spremembe pa bi poslabšale razmere v človekovem okolju, ker bi šlo za izgubo gozdov, travnih površin, pomembnih živalskih in rastlinskih produktov, posledično bi lahko prišlo do zmanjševanja zalog vode, kar je bistveno za človeško življenje in agrikulturo. Ker so mačke na vrhu prehranjevalne verige, so ključna vrsta pri določanju prostora, ki je potreben, da se definira primeren ekosistem. Potemtakem njihovo izumrtje bi vplivalo na človeško populacijo.
Uporabniški avatar
avalon
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 79
Na forumu od: 11. 3. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a avalon » 05. Jun. 2006 18:18

hja, se strinjam - odvisno za kakšne mačke gre. če govorimo o navadnih domačih mačkah, pol ne bi bilo velike škode, razen čustvene prikrajšanjosti s strani lastnikov, kar pa je stvar posameznika. bi bila škoda v takem smislu, kot je škoda da izumre kakršnakoli vrsta, živali al pa rastlin.
če pa govorimo o divjih mačkah, potem pa bi se fejst poznalo, ker imajo še vedno vlogo izvajanja naravne selekcije in vzdrževanja ravnovesja v divjini... i guess :D
Smile. It’s The Second Best Thing You Can Do With Your Lips.
pussyka
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 160
Na forumu od: 15. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a pussyka » 05. Jun. 2006 18:19

daj ti najprej napisi, na kateri stopnji pises to nalogo. ce je to doktorska disertacija, bom drugace odgovoril kot ce bi bi bila ta raziskovalna naloga namenjena Drustvu proti izumrtju mačk...


če bi tole pisala za neko diplomo se mi zdi, da ne bi odprla tole temo na forumu :) , pa tut za društvo ne pišem, tko da mi loh ti odgovoriš iz svojga stališča, kr nre rabim tle nekga ful strokovnega mnenja.
Sicer pa mislim na domače mačke.
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 05. Jun. 2006 18:19

jaz bom pa takole odgovoril...ce bodo izumrle mačke, bo izumrla še marsikatera druga vrsta. kar pomeni, da bi moralo priti do korenitih sprememb na zemlji (ledena doba in podobne zadeve), da bi do tega prislo. ali pa kaksna nora pandemija... ampak ne verjamem, da obstaja bolezen, zaradi katere bi mačke izumrle, drugim vrstam pa ne bi nic bilo...

zanima pa me res, od kod ta raziskovalna naloga, oz. zakaj prav taksen naslov... :D
Applebitecc
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1165
Na forumu od: 12. 4. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Applebitecc » 05. Jun. 2006 18:22

Jaz se kar z Jochiejem strinjam. :D
Od kje ti ta ideja, da bi samo mačke zbolele za eno zadevo, itd., itd., ostale živali bi pa vse ostale? A načrtujete kakšno veliko morijo al kaj? :P
mily
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1230
Na forumu od: 16. 6. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a mily » 05. Jun. 2006 19:59

avalon napisal/-a:hja, se strinjam - odvisno za kakšne mačke gre. če govorimo o navadnih domačih mačkah, pol ne bi bilo velike škode, razen čustvene prikrajšanjosti s strani lastnikov, kar pa je stvar posameznika. bi bila škoda v takem smislu, kot je škoda da izumre kakršnakoli vrsta, živali al pa rastlin.
če pa govorimo o divjih mačkah, potem pa bi se fejst poznalo, ker imajo še vedno vlogo izvajanja naravne selekcije in vzdrževanja ravnovesja v divjini... i guess :D


khm, kaj pa tiste mucke ki lovijo miške na travniku? jaz mislim da so ful pomembne in koristne. prav tako kot tiste v afriki. :wink:
Uporabniški avatar
ribicaX
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 547
Na forumu od: 9. 2. 2005
Kraj: Prelepa Dolenjska

Neprebrana objavaNapisal/-a ribicaX » 05. Jun. 2006 20:20

glede na to, da misliš na domače mačke, mislim da ne bodo še tako hmal izumrle. sej jih je že tako dost, pa še 2x na leto se parijo. kva se je tle za bat, da bi izumrle. :?

blo bi pa škoda, če bi izumrle divje mačke. kakor mi je znano, so tigri skoraj na robu izumrtja. teh je pa res škoda. men so prav srčakne mucke :D
pussyka
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 160
Na forumu od: 15. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a pussyka » 06. Jun. 2006 14:20

Jaz se kar z Jochiejem strinjam.
Od kje ti ta ideja, da bi samo mačke zbolele za eno zadevo, itd., itd., ostale živali bi pa vse ostale? A načrtujete kakšno veliko morijo al kaj? [quote]

sej jst vas sam sprašujem, če bi, kakšne posledice bi loh ble, tak da se ne rabte tle neki norčevat, pa ful poglablat, pa,...
drgač je pa ta naloga v sklopu ekologije-odnosi med osebki iste vrste, pa sm si pač zbrala temo hierarhija pa mam u zagovoru napisan to glede izumrtja. se mi pa zdi, da si tlele ne bi mogla zbrat žirafe al pa tigra kr je to pač raziskovalna naloga, edino če bi šla za 1 teden v živalski vrt :)
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 06. Jun. 2006 14:56

še enkrat sem prebral naslov raziskovalne naloge, ki je sledeč:

ALI MENITE, ČE BI IZUMRTJE MAČK VPLIVALO NA CELOTEN EKOSISTEM IN NA ČLOVEŠKO POPULACIJO IN ZAKAJ!?

naloge bi se rešil takole:
1. mačka kot prehrana
- preveril bi, kakšen delež v prehrani kitajcev imajo mačke.
- če je delež velik, bi bil odgovor DA, izumrtje mačk BI vplivalo na človeško populacijo, ker bi morali kitajci spremeniti prehranjevalne navade.
2. mačka kot človekov prijatelj
- vzel bi vzorec enojajčnih dvojčkov in jih izoliral. en osebek bi bil sam, drug z mačko.
- proučeval bi njihovo obnašanje in na podlagi opazovanj naredil sklepe
3. mačka kot lovilec miši
- v 4 hiše bi naselil miši, prva bi imela mačko, druga nič, v tretjo bi nastavil pasti (fizične in kemične) za miši, v četrto pa bi nastavil japonske robote, ki bi bili sprogramirani za lovljenje miši
- na podlagi opazovanj bi naredil sklepe!



:D sorry, ampak bolj neumnega naslova raziskovalne naloge še nisem videl.
odgovor pa je naslednji (brez raziskovanja):
1. izumrtje mačk ne bi vplivalo na celoten ekosistem ter na človeško populacijo, ker so premajhen del ekosistema. njihovo vlogo bi prevzele druge živali, ki so nekje na isti ali višji stopnji razvoja kot mačke (kitajci jedo tudi pse, psi so človekovi najboljši prijatelji, miši se da iztrebiti tudi na druge načine.
2. izumrtje le mačk ni mogoče. če pa bi izumrle mačke, bi verjetno izumrli tudi drugi sesalci (najverjetneje tudi človek), to pa bi povzročilo velike spremembe v ekosistemu (ne bi bilo onesnaževanja, itd, itd), človeške populacije pa sploh ne bi bilo več!


:D

Vrni se na Živali

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov