Želve

Vse o živalih.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

misa.masa
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 10
Na forumu od: 3. 9. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a misa.masa » 18. Sep. 2008 18:47

Pozdravljeni....
V mali trgovini za živali so mi v oči padle želvice v pomanšani obliki pribložno 8 cm, pravijo pa da nikoli ne zrastejo v velike razen v primeru da jih veliko hraniš. Problem pa je v tem da sem pozabila pogledati katere vrste so te želvice da bi se pred nakupom o njih kaj pozanimala...bi mi kdo znal pomagat do iskane vrste?:D

najlepša hvala

Podobna tema: Želve rdečevratke
Uporabniški avatar
red*cherry
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 817
Na forumu od: 19. 6. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a red*cherry » 18. Sep. 2008 18:53

misa.masa napisal/-a:pravijo pa da nikoli ne zrastejo v velike razen v primeru da jih veliko hraniš.


Kdo je pa to reku? A v trgovini?? To je v čistem nasprotju z naravo...zrastejo če jih veliko hraniš?? To sploh ni možno. Al zrastejo al pa ne, odvisno od vrste...Kot da žival ne bi zrasla, če bi jedla normalno.. :?: :eek: :roll: Drugače pa pejt še enkrat vprašat v trgovino al pa poklič tja pa še enkrat vpraš katera vrsta je.
Uporabniški avatar
*purple*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7612
Na forumu od: 23. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a *purple* » 18. Sep. 2008 21:39

ok,majhne male želvice :roll:
Ne!Želva ne raste zarad tega ker je skos mejhna in ker je ne hraniš preveč, ampak želva ne raste ker nima pravilnega življenjskega okolja!In ja, tega v štcvunah ne povedo, ker če ne želvic nihče nebi želel kupiti.
Želva je take vrste žival, kateri se rast ustavi če nima tko pošlihtan v okolju v katerem živi da je vsaj 80% podoben njenemu pravemu življenjskemu okolju.
Kaj se lahko iz tega naučimo?Da je imeti želvice v raznih premajhnih plastičnih posodah, brez rastlinja, dovolj vode, kopnega, peska kamor se zakoplje med zimo, svetlobe v premalih avkarijih, mučenje!
Mi smo imeli želvice, valda deset let nazaj o tem nismo vedeli veliko.pa smo se odločili, da jih bomo vzeli in se naučili kako in kaj.
Pa mami bere neko zgibanko, da plastična posoda v kateri so bile cerka (na žalost) polleta ni primerna za želve, ker jim zavira rast in razvoj.ok, res pogledamo želvice, želvice so iste velikosti.
Gremo po akvaterarij, kajjestvem, velik recimo za 54 litrov.
uredimo želvicam lepo pesek da se lahko zakopljejo, svetlobo, prehod na kopno, rožice, kamnje...Želvice rastejo.želve postanejo prevelike za tist akvaterarij.Ok, gremo po drugega nabavimo, enga okoli 70-80 litrov.spet popedenamo da jim je fajn in želve spet rastejo.Akvaterarij spet premajhen.Gremo spet po novega, delat po naročilu za 200 litrov-ogromen akvaterarij.želve še bolj rastejo...Dokler niso dosegle velikosti nekje okoli 15cm ali celo več.takrat pa več ni šlo.Za večji akvaterarij nismo imeli placa, placa zunaj za ribnik tudi ni bilo, skratka kaj zdaj.Mami je šla v zoo kljubljana prijazno prosit če lahko vzamejo naši dve želvi, pa so jih, takrat so jih še jemali, danes jih ne več.ne vem kako bi šlo naprej.
In to je vse ker v trgovini tega ne povedo.Če tole spregledate življenje za želve ni dobro, ker želvina naravna velikost ni tri centimetre, ampak je veliko večja in če jim nekaj ustavlja rast že ni uredu.
tko da želve odvsetujem, iz razloga ker vem da ne boste moglis krbet za njih skos in skos če jim boste naštimali skorajda pravo življenjsko okolje in zaradi tega ker če ne boste, bodo želve trpele.
gypsy
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 2
Na forumu od: 18. 9. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a gypsy » 18. Sep. 2008 23:11

js mam doma želvo in mi skos raste in mam zmer večji terarij:D v bistvu nima not rastlin ampak jih ma samo okoli terarija, ma pa zato fuuuul vode in dost kamenja da normalno zleze gor. jo pa tut od pomladi do jeseni redno spuščam ven na travo da se sprehodi in malo pobrska naokrog, čeprav je v osnovi vodna želva.

glede majhnih želvic pa... nisem zihr da v slo prodajajo kake take vrste da so skos majhne...
Tiavanna
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1402
Na forumu od: 29. 10. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Tiavanna » 19. Sep. 2008 9:13

Jaz sem pri 10 letih dobila želvico, ki je živela v akvaterariju. Poleti sem jo zmer dala na vrt, ker ji je pašalo bit na soncu, pol se je pa nekega dne kar sama preselila v naš ribnik (brez rib :lach:), ki ga imamo na vrtu. In zdej ji tam totalno dogaja. Pozimi se zarije v mulj na dnu, ostali del leta pa plava naokrog, se sonči, se pase na travi... :) Je pa FUL zrasla v teh 10 letih. Aja, je pa to želva rdečevratka.
Edina sprememba je to, da je zdej postala malo bolj divja in se ne pusti prijet, kar zna bit malo problem, kadar je čas za čiščenje oklepa. Ampak ni sile, se še vedno vse zmenimo. :D
gypsy
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 2
Na forumu od: 18. 9. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a gypsy » 19. Sep. 2008 9:30

hej, js tut nameravam naslednje leto to nardit(zdej je že malo pozno za aklomatizacijo k je že tako hladno). kak maš pa kaj urejeno z ograjo, pa to? al se je navadla da ne hodi sploh veliko stran od ribnika(brez rib:D)?
Tiavanna
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1402
Na forumu od: 29. 10. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Tiavanna » 19. Sep. 2008 9:36

Mi imamo okol vrta živo mejo, tako da če bi hotla spičit, bi lahko že 191284638x. Ampak ni. Se drži tam okrog ribnika, malo se sprehodi po travi, to je pa tut vse. :)
Uporabniški avatar
veneficus pupa
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 175
Na forumu od: 11. 2. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a veneficus pupa » 21. Sep. 2008 15:48

ja mi mamo tud eno rdečevratko doma.
sm enkrat enga profesorja sprašvala, kako je s to velikostjo in je reku, da želve zrastejo pač odvisn od prostora kje živijo. sej vem da se ful čudn sliš, sam če je to res, pol vrjamem, da so tiste v trgovini skoz velke 8cm, k so revce tm natlačene not.

sej k so se v ZOO odločl, da jih ne bodo več jemal, je blo baje prepovedan sploh prodajat rdečevratke. zdej pa vidš v trgovinah rumenovratke..matr use,sam da se služ. :willnicht:
Uporabniški avatar
Bulma
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2634
Na forumu od: 16. 11. 2004
Kraj: BLTNC

Neprebrana objavaNapisal/-a Bulma » 21. Sep. 2008 15:53

veneficus pupa napisal/-a:sm enkrat enga profesorja sprašvala, kako je s to velikostjo in je reku, da želve zrastejo pač odvisn od prostora kje živijo. sej vem da se ful čudn sliš, sam če je to res, pol vrjamem, da so tiste v trgovini skoz velke 8cm, k so revce tm natlačene not.


To sem tudi jaz slišala da je tako z velikostjo. Saj pa tudi eni jih doma tlačijo v male posodice (ali pa v tiste okrogle ala akvarijčke), samo da bi majhne ostale. Enih pa res ne štekam :roll:
Is sex dirty? Only if it’s done right.
*hox*
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2254
Na forumu od: 15. 2. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a *hox* » 21. Sep. 2008 15:57

Naša želva pa čez zimo spi "zimsko spanje" (ne sprašujte), poleti jo imamo pa zuni v eni ograji (čez noč in če nobenga ni doma), drugač se pa prosto giblje. :P
Uporabniški avatar
ŽuŽa
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2498
Na forumu od: 22. 11. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a ŽuŽa » 21. Sep. 2008 18:07

Dj prlimi kakšne fotke :D . Že dolg je nism vidla.
*hox*
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2254
Na forumu od: 15. 2. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a *hox* » 21. Sep. 2008 18:12

Slika

Slika
Zadnjič spremenil *hox*, dne 21. Sep. 2008 19:01, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7041
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 22. Sep. 2008 12:06

želvice v trgovinah so male zato, ker so še mladički, večjih sploh ne prodajajo. in ker jih hitro pokupijo, samo nabavljajo sproti nove mladičke. res pa je, da več prostora kot ima, hitreje raste(seveda ob primerni razsvetljavi in prehrani), ampak neko velikost zagotovo doseže.to je tako kot da bi psa zaprl v mali pesjak in upal, da bo namesto doge ostal maltežan. glede rumenovratk pa je tako, da so podobne rdečevratkam, s tem da te niso prepovedane.isto pa zrastejo in enako se lahko prilagodijo okolju in ogrožajo naše vrste, če so spuščene v naravo. zato ker se ljudje odločajo za te živali, ne razmišljajo pa kako bo , ko bo želva zelo zrastla in bo tista mala skleda premajhna za njo.te živali namreč živijo kar nekaj desetletij.
Noelia
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 240
Na forumu od: 26. 11. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Noelia » 28. Sep. 2008 1:34

To, da želva ne raste, če nima dovolj prostora je ena najpopularnejših legend o želvah. Rast jim zavira nepravilna prehrana in prenizka temperatura. Če imamo možnost je zanje najbolje, da jim naredimo na vrtu ribnik, precej globok, da v njem prezimijo. V hiši ne morejo iti v zimsko spanje, ker mora biti temperatura za to med 4 in 10 stopinjami. Zato moramo poskrbeti, da ima voda 23 stopinj, kopno pa 30. Sicer gre v neko stanje podobno zimskemu spanju, ki je seveda škodljivo in smrtno nevarno, saj se ji metabolizem upočasni, vendar ne dovolj, da bi nehala porabljati energijo. Za vodne želve zimsko spanje ni obvezno, za kopenske pa je. Vse pa je odvisno o vrsti želve. Nekatere ne spijo pozimi, ker prihajajo iz toplih krajev. Jaz sem se največ pozanimala o ameriških, ker jih najpogosteje prodajajo in so najcenejše. Zrastejo pa nekje 25,30,40 cm- odvisno od vrste in spola. Živijo 30, 40 let, v slabih razmerah pa 1,2 meseca, če imajo srečo, sicer trpijo desetletja. So zdrave prenašalke salmonele, zato naj se jih otroci ne bi dotikali, kar je samoumevno, saj niso igrače ampak to večini ni jasno.

Tiavanna napisal/-a:Edina sprememba je to, da je zdej postala malo bolj divja in se ne pusti prijet, kar zna bit malo problem, kadar je čas za čiščenje oklepa. Ampak ni sile, se še vedno vse zmenimo. :D

Ojoj, oklepa ji nikar ne čisti. Tega ne potrebuje, saj so mah, alge in vodni kamen neškodljivi, oklep pa se itak obnavlja, ko se olupi. Razna krtačenja jo bolijo (tudi v oklepu imajo živce), ji prinašajo stres (nevarnost infarkta) in jo lahko poškodujejo. Ne pozabimo, da je to divja žival in v naravi ji ne nihče čisti oklepa.

Drugače plazilci niso psi in jih moramo pustiti čim več časa pri miru v njihovem okolju- akvaterarij ali ribnik, nič sprehodov po trdih tleh, ker želva išče vodo, ko se ustraši, če je ne najde lahko od strahu tudi umre.
Tiavanna
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1402
Na forumu od: 29. 10. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Tiavanna » 28. Sep. 2008 10:13

Noelia napisal/-a:Ojoj, oklepa ji nikar ne čisti. Tega ne potrebuje, saj so mah, alge in vodni kamen neškodljivi, oklep pa se itak obnavlja, ko se olupi. Razna krtačenja jo bolijo (tudi v oklepu imajo živce), ji prinašajo stres (nevarnost infarkta) in jo lahko poškodujejo. Ne pozabimo, da je to divja žival in v naravi ji ne nihče čisti oklepa.


Kje sem pa napisala, da ji krtačim oklep? ;)
Jaz ji samo poberem dol tavlike alge, ko se naberejo (mislim tiste dolge, zelene), ker se je enkrat zaradi njih nekam zataknila in bi ostala lih tam, če je nebi našli.

Me pa neki zanima...ena ženska je trdila, da je treba želvi olupit dol tiste suhe dele oklepa, ki se odluščijo (tisti ki ubistvu že odstopijo, ampka ne padejo še dol). To najbrž ni lih priporočljivo?

Vrni se na Živali

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov