Dan Brown

Vse o svetu umetnosti. Torej, kulturniki vseh dežel združite se.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

Frenkie
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1227
Na forumu od: 4. 2. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Frenkie » 27. Sep. 2006 16:24

Kakšen se vam zdi pisatelj Dan Brown? Njegove najbolj znane in uspešne knjige so: Da Vincijeva šifra, Angeli in Demoni, Digitalna trdnjava in Ledena prevara.

Osebno sem od njega prebrala dve knjigi in sicer Da Vincijevo šifro ter Angele in demone. Knjige so sicer zanimive, ampak po mojem mnenju zelo za lase privlečene. Njegove metode in dejstva, ki jih v knjigah navaja kot resnične, nimajo dobrega znanstvenega pristopa.

Mnogi fundamentalisti so Brownu očitali, da skuša krščanstvo degradirati in ga spremeniti v nekaj ezoteričnega, okultnega, gnostično mističnega in poganskega. Prav tako pa je tarča mnoglih kritikov, ki ga obtožujejo absurdne manipulacije, s katereimi namerava diskreditacijo Cerkve.

Kaj je Brown storil v Da Vincijevi šifri: vzel je znano konspiracionistično teorijo o nebožanskem Jezusu Kristusu, Mariji Magdaleni, njunih otrocih, Svetem gralu, Opus Deiu, lažnivi Cerkvi, skrivanju “pravega krščanstva” in sionskem priorstvu - in jo literarno napihnil.

Pisatelj zvija celo fakte, o katerih obstaja absolutni konsenz med znanostjo in teologijo. Tu se lomi resnica: problematične niso mistifikacije in netočnosti, ki jih Brown prikazuje kot "skrite resnice", ampak Brownove metode, ki niso dovolj znanstvene. Sploh pa v krščanski veri "blati" tisto, s čimer se strinja tudi znanost.

Bilo je tudi sojenje glede verodostojnosti Da Vincijeve šifre. Avtorju so namreč očitali, da se je oprl na zgodovinsko knjigo Sveta kri in sveti gral.

Torej, kakšne se vam zdijo njegove knjige in koliko verjamete njihovim dejstvom? So vam sploh zanimive take knjige?
Zadnjič spremenil Frenkie, dne 28. Feb. 2007 19:34, skupaj popravljeno 1 krat.
fatima
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 83
Na forumu od: 2. 8. 2006
Kraj: Novo mesto

Neprebrana objavaNapisal/-a fatima » 28. Sep. 2006 12:55

Jaz sem tudi prebrala ti dve njegovi knjigi. Do mi ble kr fajn... Take zvrsti mam rada, ker se na konc knjige prov zamislim o vsem, pa začnem boj razmišljat, za razliko od nekaterih knjig k jhi na koncu zaprem in čez 2 uri pozabim kaj sem prebrala...

Najbolj mi je zanimivo blo dejstvo, kako je cerkev prikrila nekatere poganske prvine v krščanstvu. To je resnično, da krščanstvo temelji na nekaterih poganskih obredih...nekateri pa so se obdržali ampak niso v povezavi z vero. Sej če gledaš tako so mogli vero nekkao "vpeljat" med ljudi, ne da bi se počutil ogrožene, da bo njihova poganska vera izničena...

O drugih zadevah pa ne morem velik povedat, ker nimam dost zananja o tem, lahko edino sklepam in predvidevam...
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 28. Sep. 2006 16:17

Frenkie napisal/-a:Pisatelj zvija celo fakte, o katerih obstaja absolutni konsenz med znanostjo in teologijo. Tu se lomi resnica: problematične niso mistifikacije in netočnosti, ki jih Brown prikazuje kot "skrite resnice", ampak Brownove metode, ki niso dovolj znanstvene. Sploh pa v krščanski veri "blati" tisto, s čimer se strinja tudi znanost.


Hja, ko mi bo nekdo znanstveno dokazal, da je Marija brezmadežno spočela in da je Jezus vstal od mrtvih, se lahko pogovarjamo o pomanjkanju znanstvenega dokazovanja pri Brownu.
Fora vere je ravno v tem, da je vera; da verjameš. In tako kot Sveto pismo, lahko tudi Šifro jemljemo kot fikcijo. In vsak lahko sam pri sebi verjame v eno, drugo ali kaj čisto tretjega.
Po 2000 letih bomo pa itak težko kaj znanstveno dokazali.

Toliko o tem. Sicer pa mi je Brown všeč, ker imam nasplošno rada kriminalke in napete knjige. Še najboljša mi je bila Angeli in demoni, najmanj pa Ledena prevara- nekako so mi bili zapleti za lase privlečeni.
Uporabniški avatar
nutella
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 864
Na forumu od: 12. 5. 2005
Kraj: Trbovlje

Neprebrana objavaNapisal/-a nutella » 28. Sep. 2006 19:16

Jst sm prebrala DaVincijevo, pa Angeli in demoni, pa digitalno trdnjavo.
Vse 3 knjige so mi ble super za prebrat, mela sm jih prebrane v enem dnevu vsako.

Kar se tice pa dejstev oz. verjeti v to kar navaja Brown, sm pa cist neopredeljena. Jst sm knjigo vzela pac kot tak krimi roman in taka mi je ql :wink:
Never pick a fight with an ugly person, they've got nothing to loose.
Uporabniški avatar
Velouria
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 460
Na forumu od: 2. 8. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Velouria » 28. Sep. 2006 22:42

kr.ena napisal/-a:Hja, ko mi bo nekdo znanstveno dokazal, da je Marija brezmadežno spočela in da je Jezus vstal od mrtvih, se lahko pogovarjamo o pomanjkanju znanstvenega dokazovanja pri Brownu.
Fora vere je ravno v tem, da je vera; da verjameš. In tako kot Sveto pismo, lahko tudi Šifro jemljemo kot fikcijo. In vsak lahko sam pri sebi verjame v eno, drugo ali kaj čisto tretjega.
Po 2000 letih bomo pa itak težko kaj znanstveno dokazali.

AMEN! :zustimm:

Prebrala sem vse njegove knjige - najbolj me je valda navdušila The Da Vinci Code, pri Angels & Demons sem pa že zavijala z očmi, ker se mi je zdel vse isto, samo drug kraj in druga imena. :roll: Pol sm upala, da bo kej bolš z The Deception Point - boooring. Letos sem pa za hec probala še Digital Fortress (zlowdala in poslušala na iPod-u), ampak nism pršla do konca.

Sej ne rečem, zanimive zgodbe pa to, tut dost cliff-hangerjev, ki vlečejo, ampak trilerji in kriminalke niso glih my cup of tea...
now I have you sleeping next to me ... and this is home
Uporabniški avatar
marateja
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 724
Na forumu od: 25. 6. 2004
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a marateja » 28. Sep. 2006 22:54

prebrala sem 3 njegove knjige (Da Vinčijevo šifro, Anegli&Demoni, Digitalna trdnjava), četrto, Ledeno prevaro, pa še čakam.
Pri njegovi knjigah, mi je všeč to, da se v bistvu ves čas sprašuješ ali je to vse res in potem iščeš vsako tako podrobnost.
Za človeka so samo trije dogodki: da se rodi, živi in umre. Ne čuti, ko se rodi, trpi, ko umira in pozabi živeti.
Jean de La Bruyere
Frenkie
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1227
Na forumu od: 4. 2. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Frenkie » 01. Okt. 2006 19:24

Sej ne rečem, da njegove knjige niso zanimive. Hočem samo to rečt, da se problem pojavi takrat, ko njegove knjige vzameš malo bolj resno in dogodke in opise v knjigi skušaš dojeti kot resnična dejstva, ki naj bi bazirala na resnici. Nekateri bralci ne dojamejo, da gre za fikcijo in več ali manj za zablode, ki jih Brown prikazuje kot 'skrite resnice'.

Njegove knjige niso nikakršna umetnina. Pač vzameš eno znano temo (Biblija), pobrskaš nekaj virov, ki stvar spodbijajo in ji dajejo drugačen pomen, vključiš še kako zelo kontraverzno stvar (Jezus in njegovi potomci) in potem začneš pisat in ''razsvetljevati folk''. Zraven se pa pretvarjaš in 'glumiš' težkega znanstvenika. Hkrati pa izvedeš natego, da ljudje mislijo, da je tvoje delo resnični "breakthrouh" dosežek zgodovinarja.

kr.ena napisal/-a:Hja, ko mi bo nekdo znanstveno dokazal, da je Marija brezmadežno spočela in da je Jezus vstal od mrtvih, se lahko pogovarjamo o pomanjkanju znanstvenega dokazovanja pri Brownu.

Tako kot ne verjamem zgodbam iz Svetega pisma, tako tud ne verjamem Brownovim teorijam, ki niso nič manj za lase privlečene kot svetopisemske legende. Npr. ali res lahko verjamemo, da je na Zadnji večerji narisana Magdalena?? Da je mel Jezus potomce?? Wtf??!! Brown klati buče, saj njegove teorije nikakor niso znanstveno dognane in dokazljive, ravno tako kot biblijske.

Sej je prav, da smo kritični do katoliške cerkve. In tud jst zaradi nekaterih cerkvenih potez zelo močno dvomim v katolicizem takšen kot ga cerkev prikazuje. Vendar vseeno(!), ne moreš zdej vzet Brownove knjige kot razkritje vseh ugank in to prodajati kot dokaz ''pravega krščanstva'', ker to bi bla patetika brez primere.

Brown pa obenem piše na tak način, da sploh ne veš kje je ločnica med zgodovinsko resničnim in med fiktivno zgodbo. Piše tako, da resničnim dejstvom doda razne podatke, ki pa so izmišljeni...ravno zato je bralcu težko razbrati resnico.

Kakorkoli že, nekateri verjamejo vsem kar je napisano, drugi pa pustimo tudi možnost razumnega dvoma.
fatima
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 83
Na forumu od: 2. 8. 2006
Kraj: Novo mesto

Neprebrana objavaNapisal/-a fatima » 06. Okt. 2006 15:14

Glih sem prebrala eno knjigo o skrivnostnih združbah (iluminati, prostozidarstvo...) pa tut v drugih knjigaj piše, da je bil jezus poročen in je mel otroke (to baje piše v enih zvitkih). Iluminati resnično obstajajo, to je zelo majnha skupina ljudi, ki drži cel planet v nevednosti. Dajejo dezinformacije tako da v resnici nihče razen njih ne ve ali obstajajo ali ne. Nekatere "skrivnosti" morajo ostati skrite, ker je lažje manipulirat z ljudmi če ne vejo veliko....Tko da Da vinčijeva šifra je lahko resniča ali pa tudi ne. Zdej ko sem to knjigo prebrala se mi bolj zdi da bi lahko bla resnična (ne cela). Možno je tut da sem ful pod vplivom te knjige k sm jo glih prebrala, sam si ne morem pomagat, ker so not napisana dejstva in se mi ne zdi izmišljeno.... :roll:
Uporabniški avatar
maru
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 91
Na forumu od: 16. 4. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a maru » 06. Okt. 2006 19:05

Itak lahko vsa ta dejstva, ki jih ona navaja najdeš tudi v nekaterih drugih knjigah, npr. Sveta kri in sveti gral. Meni je bila prva njegova knjiga zanimiva le zato, ker na precej zanimiv način pripelje do teh dejstev, dokler nisem prišla do konca, ki pa se mi je zdel popolnoma katastrofalen. Tipičen hollywood happy end, ki mi je dejansko pokvaril celo zgodbo. :?
Čudovito je bilo, da so odkrili Ameriko, še bolj čudovito bi bilo, da bi jo zgrešili.
fatima
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 83
Na forumu od: 2. 8. 2006
Kraj: Novo mesto

Neprebrana objavaNapisal/-a fatima » 07. Okt. 2006 14:07

Hmmm, tako pa sploh še nisem razmišljala o koncu knjige...večina k jih je knjigo prebrala so mi rekli v čem je point, sploh niso dojeli da gral je bil v bistvu najden, samo je tut un k ga je iskal (ime mi je ušlo iz galve) prišel do spoznanja, da je bolje če ostane skrit....

Po eni strani se mi dzi tvoje razmišljanje ful zanimivo, tko da ko bom mela čas bom še 1x prebrala da prov vidim, če bom pršla do kakšnega drugačnega zaključka....
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 09. Okt. 2006 9:13

maru napisal/-a: Meni je bila prva njegova knjiga zanimiva le zato, ker na precej zanimiv način pripelje do teh dejstev, dokler nisem prišla do konca, ki pa se mi je zdel popolnoma katastrofalen. Tipičen hollywood happy end, ki mi je dejansko pokvaril celo zgodbo. :?


Meni je bil pa konec v knjigi všeč. Hollywoodski happy end mi je bil v filmu, ki mi je bil nasploh blesav in brezvezen.

Bistveno sporočilo DaVincijeve šifre je meni to, da nas v življenju vodi in motivira skrivnost, ne pa vedenje. In če bi tudi Vatikan to tako razumel, bi pravzaprav lahko knjigo pozdravil kot zelo prokatoliško oziroma vsaj proreligiozno ...
Uporabniški avatar
gaby_
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1318
Na forumu od: 22. 8. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a gaby_ » 18. Nov. 2006 15:34

Meni je Davinčijeva šifra ena boljših knjig. Dobesedno sem jo požirala, mogoče tudi zato, ker obožujem skrivnosti, napetost, raziskovanje (aka detektivke). Nekateri zagovarjajo Cerkev in pravijo, da je vse le izmišljotina (oz. celo neki povzetek drugih dveh knjig, ki govorita o svetem gralu). Ampak, ali je res izmišljotina. Tudi Sveto pismo je knjiga in na milijone kristjanov veruje v besede, ki so zapisane v njej. Zakaj ne bi nekdo verjel v besede iz te knjige. Prepričana sem, da nekaj resnice pa že mora biti. Ob tem poudarjam, da po vseh načelih verujem v Jezusa (sem kristjanka). Ampak ko sem prebrala knjigo, se je moj način razmišljanja mogoče malo spremenil. Kakorkoli, knjiga je napisana, vsak ki jo je prebral, sam ve čemu verjame ali pa tudi ne. Poanta je v glavnem v tem, da nečemu verjamemo, pa četudi ni dokazano. To pa niti ni tako težko.
“Fashion does not only exists in dresses;
fashion is in the air, it is brought in by the wind,
one feels it coming, breathes it in,
it is in the sky and on the pavement,
it depends on ideas, customs, and happenings” - Coco Chanel
¤MajC¤
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 708
Na forumu od: 3. 8. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a ¤MajC¤ » 18. Nov. 2006 19:41

Mah vse te teze,kar jih je napisal so tako ali tako že znane celih 500 + let, zalozba je pač zbrala vse skupaj on pa je podpisal dal, saj vbistvu ni blo napisanega nič novega, če je kdo bral sorodne knjige tako ve, da se to ponavlja...jada jada jada
Uporabniški avatar
*tenisačica*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 591
Na forumu od: 4. 11. 2005
Kraj: Celje(na žalost)

Neprebrana objavaNapisal/-a *tenisačica* » 29. Dec. 2006 19:04

Frenkie napisal/-a:Torej, kakšne se vam zdijo njegove knjige in koliko verjamete njihovim dejstvom? So vam sploh zanimive take knjige?


Men so njegove knige zelo zanimive, ker mi je všeč njegov način pisanja. Vse uspešnice sem prebrala v angleščini, ker se mi zdi, da tako najboljš vidiš, kakšen stil pisanja ima. Ja, takšne knjige so mi zelo zanimive, najbolj mi je bila pa Angels&Demons, ker se mi zdi, da je zgodba sama po sebi bolj zanimiva od drugih.
Če verjamem njihovim dejstvom...ma, kaj pa vem...neki resnice se že skriva za avtorjevimi besedami.
“The only gossip I'm interested in is things from the Weekly World News - 'Woman's bra bursts, 11 injured'. That kind of thing.” ~ Johnny Depp
petelin
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 136
Na forumu od: 17. 5. 2005
Kraj: Odvisno od števila sončnih peg

Neprebrana objavaNapisal/-a petelin » 29. Dec. 2006 21:07

men je bil všeč ko sem samo eno knjigo prebral, zj ko sm pa vse sm pa ugotovil da imajo v bistvu enake zaplete. boring.

dejstva so pa dokazano izmišljena.

Vrni se na Kultura

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov