Kultura prehranjevanja

Vse o svetu umetnosti. Torej, kulturniki vseh dežel združite se.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

sanjaanja
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1411
Na forumu od: 24. 10. 2007
Kraj: Gorenjska, Starost: 30 let

Neprebrana objavaNapisal/-a sanjaanja » 16. Mar. 2008 9:13

Zanima kaj menite o kulturi prehranjevanja?

Se vam zdi pomembno, da se za mizo lepo obnašamo, kulturno jemo, uporabljamo zato primeren pribor?

Na obisku sem bila pri sorodnikih mojega fanta in doživela vsaj zame čudno situacijo.

Pri nas doma smo bili vzgojeni, da se za mizo lepo sedi, kulturno je uporablja pribor,... Imamo spoštljiv odnos do hrane.

Tukaj pa :roll: Za klobase se običajno uporablja nož in vilice, (vsaj do sedaj sem jih povsod tako jedla), tukaj se to je z rokami, klobaso prelomijo napol, ostanek vržejo nazaj na skupni krožnik, tako da je tisti kos ves prešlatan. Medtem, ko si prej sploh ni nihče umil rok. Za ajvar, zenf in majonezo uporabljajo eno in isto žlico, tako da se vse premeša, da majoneza npr. vsebuje tudi ajvar in zenf.

Meni je to enostavno vzelo apetit.

Zdaj pa me zanima:
- ali si umivate roke pred prehranjevanjem
- ali uporabljate pribor
- ali se prehranjujete za jedilno mizo, ali skačete s hrano po stanovanju

Zgleda, da ljudje tudi do hrane nimajo več pravega odnosa in ne poznajo kulture prehranjevanja.
orhideja1
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 874
Na forumu od: 29. 10. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a orhideja1 » 16. Mar. 2008 10:51

Očitno se nekateri obnašajo kot pujsi, ne kot ljudje. In, če se tako obnašajo celo starši, potem otroci ne morejo biti drugače vzgojeni. :eek:

Jaz si vedno umijem roke in vedno uporabljam pribor. :)
Uporabniški avatar
somebody
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1674
Na forumu od: 18. 6. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a somebody » 16. Mar. 2008 13:04

- ali si umivate roke pred prehranjevanjem: da
- ali uporabljate pribor: seveda
- ali se prehranjujete za jedilno mizo, ali skačete s hrano po stanovanju: če mamo kosilo smo za mizo, večinoma res za mizo, razen če sem za računalnikom in sama si jo odnesem s sabo
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 16. Mar. 2008 13:18

Ja, no, pomembno je, ampak spet ne toliko, da bi doma jedli tako kot v nobel restavracijah. Doma si privoščim tudi skrajno nekulturno konzumiranje špagetov na primer, v restavraciji pa raje naročim makarone, če že. :D
Pa doma me ne moti, če jemo juho in potem krompir in meso z istega krožnika.
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 16. Mar. 2008 13:44

Mene tudi ne, je pa res, da je malo drugače, če imamo koga na obisku. Če smo recimo sami, pač prelomim kos kruha na pol, pa bo že nekdo drugo polovico pojedel. Tudi solato pri nas doma jejo iz skupne sklede, čeprav je to baje nadvse nagravžno.
Ne vem no, sej mami tudi ne kuha v gumijastih rokavicah in z flašo razkužila na dosegu roke.

Moram pa priznat, da ravno kulturni pri hrani nismo, ker med tednom nikoli ne jemo skupaj, vsak prav na hitro poje, ker je pač lačen in se mu mudi, pribora pa ponavadi porabi minimalno, da je manj za pomivat, zato se pogosto da videt koga, ki makarone je z žlico.
/\/\4t3j
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 397
Na forumu od: 2. 12. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a /\/\4t3j » 16. Mar. 2008 13:54

Za mene je izrednega pomena, da se za mizo vsi lepo obnašajo.
Pravilno je treba uporabljati pribor, vsaka vrsta hrane spada na nov krožnik, med prehranjevanjem si rok ne smeš umazat itd.

Saj takrat, ko si doma ti res ni treba vsega upoštevat, ampak osnove olike za mizo se mora vedno upoštevat.
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 16. Mar. 2008 14:02

/\/\4t3j napisal/-a:Pravilno je treba uporabljati pribor, vsaka vrsta hrane spada na nov krožnik, ...


Če se osredotočim samo na tole: Nas je doma 6, pomivalnega stroja pa nimamo, ker je kuhinja premajhna (in ker je mat ob prenovi sveto zatrjevala, da ga ne rabi, zdej se pa po glavi tolče zaradi tega).
Po tvojem standardu bi ob kosilu juha - glavna jed - solata umazali 12 krožnikov, 6 skledic za solato in 36 kosov pribora (+ vso posodo). A prideš pomivat? :)
Uporabniški avatar
Smreka
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 740
Na forumu od: 16. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Smreka » 16. Mar. 2008 14:07

jullia_ napisal/-a:
/\/\4t3j napisal/-a:Pravilno je treba uporabljati pribor, vsaka vrsta hrane spada na nov krožnik, ...


Če se osredotočim samo na tole: Nas je doma 6, pomivalnega stroja pa nimamo, ker je kuhinja premajhna (in ker je mat ob prenovi sveto zatrjevala, da ga ne rabi, zdej se pa po glavi tolče zaradi tega).
Po tvojem standardu bi ob kosilu juha - glavna jed - solata umazali 12 krožnikov, 6 skledic za solato in 36 kosov pribora (+ vso posodo). A prideš pomivat? :)


Joj no... to je res ja pretiravanje. Mi, ko sem še bla doma (4), smo imeli vedno vsak en krožnik, iz katerega smo pač pojedli juho, potem je mama naložila glavno jed, solato smo pa jedli iz iste sklede.
Sej tko hudo fensi se pa res ni treba it.
/\/\4t3j
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 397
Na forumu od: 2. 12. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a /\/\4t3j » 16. Mar. 2008 14:15

Smreka napisal/-a:
jullia_ napisal/-a:
/\/\4t3j napisal/-a:Pravilno je treba uporabljati pribor, vsaka vrsta hrane spada na nov krožnik, ...


Če se osredotočim samo na tole: Nas je doma 6, pomivalnega stroja pa nimamo, ker je kuhinja premajhna (in ker je mat ob prenovi sveto zatrjevala, da ga ne rabi, zdej se pa po glavi tolče zaradi tega).
Po tvojem standardu bi ob kosilu juha - glavna jed - solata umazali 12 krožnikov, 6 skledic za solato in 36 kosov pribora (+ vso posodo). A prideš pomivat? :)


Joj no... to je res ja pretiravanje. Mi, ko sem še bla doma (4), smo imeli vedno vsak en krožnik, iz katerega smo pač pojedli juho, potem je mama naložila glavno jed, solato smo pa jedli iz iste sklede.
Sej tko hudo fensi se pa res ni treba it.


No to je tvoje mnenje in jaz ga spoštujem. Jaz pa imam pač drugačno mnenje. Jaz sploh nimam časa za kuho(niti ne znam kuhat), zato ponavadi jem v restavraciji(res bi bilo verjetno preveč posode, če bi vse dal na novi krožnik, ampak pri nas se je mami vedno potrudila in pomila vso posodo oz. uporabila pomivalni stroj).
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 16. Mar. 2008 14:20

:lol: Tole si me pa nasmejal. Ti sploh ne znaš kuhat, doma je mami posodo pomivala, drugim pa pametuješ, ker jejo juho in krompir z istega krožnika. In prav predstavljam si tvoj očitajoč pogled, ko žena ne bo prav pripravila mize "moja mami je pa to bolje naredila :roll: ".
(pardon za OT)
Uporabniški avatar
Smreka
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 740
Na forumu od: 16. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Smreka » 16. Mar. 2008 14:31

Sej poudarek je na temu ja...da se je mami potrudila in pomila... jao ej... razvajeni otroci... Upam da nikol več ne naletim na tazga...
Sori tud men za OT :)
/\/\4t3j
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 397
Na forumu od: 2. 12. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a /\/\4t3j » 16. Mar. 2008 14:33

jullia_ napisal/-a::lol: Tole si me pa nasmejal. Ti sploh ne znaš kuhat, doma je mami posodo pomivala, drugim pa pametuješ, ker jejo juho in krompir z istega krožnika. In prav predstavljam si tvoj očitajoč pogled, ko žena ne bo prav pripravila mize "moja mami je pa to bolje naredila :roll: ".
(pardon za OT)


No, me veseli, da sem te nasmejal. :D
Jaz drugim ne pametujem, kako naj jejo.......jaz samo trdim, kako so pač mene naučili, sploh nisem rekel, da bi se tako morali vsi obnašati. Pa pri nas smo bili samo trije za mizo....posode ni blo ogromno, pa pomivalni stroj je opravil svoje. :D

Pa moji ženi ne bo treba kuhat, moj način življenja je zelo razgiban, nekaj časa sem tukaj, potem živim malo drugje itd. Ko sem jaz živel v Colchestru(Anglija), sem opazil, da tam imajo čisto drugačen način življenja, kosila sploh ne poznajo.
ana27
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 890
Na forumu od: 13. 3. 2008
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a ana27 » 16. Mar. 2008 16:36

Roke si vedno umijem pred vsakim obrokom.
Uporabljam pribor in ne jem z rokami :x
In ko sem bila še doma, smo krompir in meso res vedno dajali na isti krožnik kot je bila prej juha, medtem, ko solato je vedno imel vsak svojo.
Pribor vedno tako kot je predpisan (veliko žlico, nož, vilice, desertne vilice,...)
Pomival je res pomovalni stroj, ampak kljub temu smo mami vedno vsi pomagali pri pripravi hrane in mize.
Uporabniški avatar
habibi7
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 144
Na forumu od: 13. 5. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a habibi7 » 17. Mar. 2008 4:04

Glede umivanja rok- itak si jih skoz umivam.
Jemo pa vedno vsako stvar iz drugega krožnika. Juho iz enega (če je), potem recimo meso in prilogo na novem, zraven pa še solato v vsak svoji skledici. Isto velja za pribor.
Saj če bi vse jedli z enega krožnika bi pomivalc v prazno laufal.

Sanjaanja to kar si pa ti doživela je pa čist normalno na kmetih recimo, sam da ne bo kdo užaljen, ne povsod. Vendar klobaso jih pa veliko je z roko.
Uporabniški avatar
*purple*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7612
Na forumu od: 23. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a *purple* » 17. Mar. 2008 12:10

/\/\4t3j napisal/-a:Za mene je izrednega pomena, da se za mizo vsi lepo obnašajo.
Pravilno je treba uporabljati pribor, vsaka vrsta hrane spada na nov krožnik, med prehranjevanjem si rok ne smeš umazat itd.

Saj takrat, ko si doma ti res ni treba vsega upoštevat, ampak osnove olike za mizo se mora vedno upoštevat.


če bi mela jst tazga deca, bi isto sekudno ko bi mi tole načelo predstavil, letu čez vrata :roll:
mislm ok.to kar si tud sam napisal, da ne znaš kuhat, da ne kuhaš ne pomivaš, zahtevaš pa nekej od drugih, je čist sfaljeno.jst nikol nebi mogla živet s takim človekom, ker to niti malo ni nobeno sproščeno vzdušje doma, niti pomivala nebi cu dan, pa niti vode ne plačevala za tri pomivalce posode :roll:

jst nekih posebnih zahtevn nimam.Pač se je kot se je.načeloma noben lih ne je grdo, tko da jemo in isto v gostilni in isto doma.Sam v gostilni pač menjajo krožnike, doma jih ne.v unem k je bla župa, ni čist nč narobe če je še meso in hvalabogu da mam same take okol ki se z mano strinjajo.aja, krožnik menjam le v primeru če mamo kakšno ribo za jest, ki potrebuje tanizek tavelk krožnik, drugače je pa un čist dober.
kar se tiče kakšnih jedač, je treba kdaj uporabit roke.Nevem kako si nebi pri škampih/kozicah umazala rok????Ali naj jih raje nebi jedla, ker si pač roke umažem? :D V bontonu je dobro napisano, da je čist normalno če take stvari jemo z rokami, tko da me nihče ne more čudn gledat.pa tud pšanca kdaj poprimem v roke, al pa kej tazga.Tud čevape na pikniku jem z rokami, valda om na piknik še dvesto vilc s sabo nosila :)

skratka mislm da mi kultura pri jedi ne dela problemov.Kar mi dela probleme je čas za kosilo.Tega al kdaj sploh nimam, al pa pojem na hitr če se mi mudi, al pa pojem kšno tako hitro narjeno hrano, ki pa tud ni kej preveč dobra skos. :?
roke si pa skos umivam.

edino kar bi me motilo, ko pridm v gostilno, lepo na eno mirno kosilo/večerjo, da sedi zraven kšna družba, ki se na veliko dere.To mi pa živce ščupa :roll:

Vrni se na Kultura

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov