Kaj je za vas umetnost?

Vse o svetu umetnosti. Torej, kulturniki vseh dežel združite se.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

Uporabniški avatar
Bloodelf
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 69
Na forumu od: 19. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Bloodelf » 06. Dec. 2007 16:25

Zanima me kaj za vas predstavlja umetnost? Kaj mora imeti neko delo, da ga lahko označite za umetnino?
Uporabniški avatar
Lopatka
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 166
Na forumu od: 18. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Lopatka » 06. Dec. 2007 18:44

Zanimivo vprašanje :) Zame je prava umetnost kadar avtor izlije svoje srce na platno, papir, pesem, ploščo... Ko se vidi, da ima mu delo nekaj pomeni in da to kar dela 'dela' s srcem. Ne pa da to počne samo zaradi denarja, zaslužka, slave ali kaj podobnega.

V bistvu bi se lahko našlo kar veliko načinov kako opredelit umetnost. Če recimo pogledamo pesmi... Za nekatere so umetniške pesmi samo tiste, ki vsebujejo rimo in morda še ostale retorične figure...za nekatere pa je največja umetnost moderna in abstraktna umetnost... za druge pa je to kr neki :roll: :D
Uporabniški avatar
Infinity
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 81
Na forumu od: 13. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Infinity » 06. Dec. 2007 18:51

Hmm... Lopatka je kar dobro povedala... umetnost je to, da nekaj narediš z dušo in srcem in pa seveda tudi z veseljem. Zame je umetnost narisati eno tako sliko, ki dopušča veliko interpretacij... ena taka je definitivno Mona Lisa, za katero se še dandanes ne ve, kaj točno je Da Vinci hotel z njo ponazoriti. Torej, da nekaj narediš kar ljudem vzame sapo.
Frenkie
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1227
Na forumu od: 4. 2. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Frenkie » 06. Dec. 2007 19:01

Meni osebno je največja umetnost glasba! In s tem tudi pisanje pesmi. Vsakdo lahko napiše pesem, ampak samo pravi umetnik se te s pesmijo lahko dotakne do srca. V glasbo lahko vneseš ogromno umetnosti (s pisanjem pesmi, s petjem, inštrumentalno spremljavo, ples... res vse). Mislim da je "Ludwig van Beethoven" imel kar prav s svojim pregovorom: "Glasba je višje razodetje kot vsa modrost in filozofija."

Pa v bistvu je umetnost to, da nekaj delaš zase in ne za druge. Po moje umetnost ne bi smela imeti nekega "cilja"... recimo da stremiš za tem, da z umetnostjo obogatiš, postaneš slaven ipd. Ampak da delaš to, kar ti v tistem trenutku paše oz. kar ti pravi srce... če se pa tvoje delo hkrati dotakne še drugih pa toliko bolj :)
Uporabniški avatar
little_biest
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 42
Na forumu od: 10. 11. 2007
Kraj: Novo mesto

Neprebrana objavaNapisal/-a little_biest » 06. Dec. 2007 19:06

Jst lahko dodam meni najljubšo definicijo od Oscarja Wilde-a.

Citiram:

- Umetnik je ustvarjalec lepega.
- Namen umetnosti je odkriti umetnost in prikriti umetnika.
- Kritik je tisti, ki zna prevesti v drugo izrazilo ali novo gradivo vtis, ki ga je lepa stvar napravila nanj.
- Najvišja in najnižja oblika kritike sta nekakšna avtobiografija.
- Tisti, ki najdejo grd pomen v lepi stvari, so pokvarjeni, ne da bi bili očarljivi. To je hudo.
- Tisti, ki odkrijejo lep pomen v lepi stvari, so kultivirani. Pri njih lahko vsaj upamo.
- Izbrani pa so tisti, ki jim lepa stvar pomeni samo Lepoto.
- Moralne ali nemoralne knjige ni. Knjiga je dobro ali pa slabo napisana. Nič drugega.
- Sovraštvo 90' stoletja do realizma je Calibanov srd, ko vidi lastni obraz v ogledalu.
- Moralno življenje človeka je del umetnikovega gradiva, toda moralnost umetnosti je v popolni uporabi nepopolnega sredstva.
- Umetnik nikoli noče ničesar dokazati. Dokazati je mogoče celo resnične stvari.
- Umetnik ni naklonjen etiki. Naklonjenost etiki je pri umetniku nedopustljiv slogovni manierizem.
- Umetnik ni nikoli morbiden. Umetnik lahko izrazi karkoli.
- Misel in jezik sta za umetnika orodje umetnosti.
- Z oblikovnega vidika je prototip vseh zvrsti umetnosti umetnost glasbenika. Z vidika čustvovanja je prototip igralčeva umetnost.
- Umetnost je vedno hkrati površina in simbol.
- Tisti, ki prodirajo pod površino, naj si sami pripišejo posledice.
- Tisti, ki razberejo simbol, naj si sami pripišejo posledice.
- Umetnost v resnici ne drži ogledala življenju, temveč gledalcu.
- Različna mnenja o istem umetniškem delu pričajo, da je delo novo, zapleteno in pomembno.
- Kadar so kritiki različnih mnenj, je umetnik sam s seboj v skladu.
- Človeku lahko odpustimo, da je storil nekaj koristnega, dokler tistega sam ne občuduje. Edini izgovor, da napraviš nekaj nekoristnega pa je, da tisto sam neizmerno občuduješ.
- Umetnost je popolnoma nekoristna.

Ful hudo napisano :hearts:
Frenkie
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1227
Na forumu od: 4. 2. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Frenkie » 06. Dec. 2007 19:19

^^ res je dobro napisano! Btw. kar se tiče slikarske umetnosti, meni osebno tale slika predstavlja umetnost v pravem pomenu besede:

Slika

Lahko bi jo gledala 10 minut pa bi še vedno našla kaj novega.
Uporabniški avatar
Buttercup
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 126
Na forumu od: 12. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Buttercup » 06. Dec. 2007 19:57

Meni se zdi, da je zelo velik umetnosti v baletu. Sicer mi balet na splošno sploh ni zanimiv in še manj bi si predstavljala se s tem ukvarjat, ampak vseeno se mi zdi, da je vanj vnešeno in izraženo veliko umetnosti.
Uporabniški avatar
Shanaxi
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 59
Na forumu od: 18. 11. 2007
Kraj: v njegovem objemu

Neprebrana objavaNapisal/-a Shanaxi » 06. Dec. 2007 20:02

Po moje je bolj težko označit kaj točno je umetnost... pač enemu je umetnost glasba, drugemu slikanje, tretjemu balet, četrtemu petje itd. Kaj od tega je zares umetnost je bolj težko opredelit, ker se mi zdi, da je to odvisno od posameznika... nekdo bo recimo v baletu videl ogromno umetnosti, drugi pa se bo nad tem zgražal... stvar osebne interpretacije če mene vprašate. Umetnost je ena taka dejavnost, ki ni podrejena nobenim normam in se je ne da omejiti v kakršnekoli okvire. Je stvar ki izhaja iz posameznika, ki odraža njegova čustva, želje, občutja in je neke vrste projekcija ustvarjalca samega.
Never-ending-story
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 74
Na forumu od: 14. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Never-ending-story » 06. Dec. 2007 20:19

@Frenkie: fuuul huda slika. Jst bi jo mela kar v spalnici! Čist taka "španska" :D Btw... a ni to glih od tistga Salvador Dali-ja (al kaj je že)???

No ko smo že pri slikah... men osebno je tale spodi ful huda. Je od ene utrgane slikarke iz okolice Bohinja. Hudo huda!!!

Slika
Uporabniški avatar
Platonic love
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 28
Na forumu od: 27. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Platonic love » 06. Dec. 2007 20:26

Umetnost je: znati ljubiti vse ljudi, še posebej svoje sovražnike. In umetnost je znati pustiti biti ljubljen...
Frenkie
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1227
Na forumu od: 4. 2. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Frenkie » 06. Dec. 2007 20:50

Never-ending-story napisal/-a:Btw... a ni to glih od tistga Salvador Dali-ja (al kaj je že)???

Jap, od njega je! On mi ma res fuuul hude slike... čist take opične :hearts: Evo še par drugih na ogled:

Slika Slika Slika

Slika Slika Slika

Slika Slika Slika

Od njega so mi zanimive tud take, kjer je recimo odsev človeka oz. obraza. Npr.:

Slika Slika Slika

Slika Slika
Uporabniški avatar
Infinity
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 81
Na forumu od: 13. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Infinity » 06. Dec. 2007 20:55

^^ lušne slike! Čeprav se mi zdi da so nekatere malce preveč pisane... ampak ok... stvar okusa.
Frenkie
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1227
Na forumu od: 4. 2. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Frenkie » 06. Dec. 2007 21:02

Ja men je glih to všeč, ker so take žive (tople) barve... Jst lahko v nekatere kar po več minut gledam in se sploh ne naveličam. Jst recimo ful ne maram tistih temačnih in po možnosti še strašnih slik, ki simbolizirajo nek strah ali trpljenje. Recimo jst si nikoli ne bi mogla obesit na steno kej tazga (Scream: Edward Munch)... mene bi blo kar strah :? Pa tud na splošno ne maram slik ki zamorijo...
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 06. Dec. 2007 21:03

Hm, imam se za umetnico, pa ne bi znala kaj dosti pametnega povedati na to temo. :wink:
little_biest napisal/-a:Oscar Wilde
- Umetnik je ustvarjalec lepega.

S tem se ne bi povsem strinjala. Umetnost ni nujno lepa. Je resnična in iskrena. In resničnost je malokdaj lepa. Je Munchev Krik lep? Je Šostakovičeva violinska sonata lepa? Težko bi rekli. Je pretresljiva, grozljiva, neverjetno dobra ... ni pa lepa.

Kaj več mi pa zdajle ne pride na pamet. Trenutno sem preutrujena od umetnosti.
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
Black Amber
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 81
Na forumu od: 12. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Black Amber » 06. Dec. 2007 21:05

Zame je umetnost ohraniti mirne živce v situaciji, ko me vse jezi... ali pa narediti lep šopek iz grdih cvetlic... ali pa ustreči z aranžmajem nemogoči stranki :wink: Se pravi... zame je umetnost to, da nekomu drugemu daš nekaj povsem tretjega.

Vrni se na Kultura

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov