Operacijski sistemi na mobilnikih

Vse za prave računalniške frike, fotografijo in mobilno tehnologijo

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Next.road
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 52
Na forumu od: 30. 10. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Next.road » 14. Apr. 2011 17:03

Pri nakupu telefona sem /do zdaj/ naletela na 3 OS
- Android
- Symbian
- Windows phone /vsaj tko pr mobitelovi strani piše/ :huh:


No, in ker sem pač čisti antitalent za to tehniko, :machkaputt: .. me zanima kakšna je razlika v teh treh sistemih. In po kakšnih kriterijih naj izberem telefon? (glede na ta OS).

Sicer se da določene stvari prebrat na raznih forumih ... ampak mogoče kakšna čist splošna razlaga? :oops:


Hvala!
Life's journey is not to come at the grave in a well preserved body but rather to skid in sideways, totally worn out, shouting: '' Holly shit, what a ride!
Uporabniški avatar
Rollin #2
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 241
Na forumu od: 13. 8. 2010
Kraj: Izola

Neprebrana objavaNapisal/-a Rollin #2 » 15. Apr. 2011 0:12

Android je odprtokodni os, sedaj meni najljubši, razvil ga je google, imas ogromno widgetov in lepo je povezan z googlovimi aplikacijami (gmail, calendar...)

Symbian je razvila nokia, ni odprtokodni, čeprav za razvijanje aplikacij se uporablja tudi Qt framework (ki pa je). jaz ga imam in se mi sesuva vsakih toliko, verjetno je na noviših verzijah boljši.

Windows phone je pač microsoftov os.

na vseh lahko počneš podobne reči. razlika je več ali manj koliko intuitivno je vse skupaj. pa v številu aplikacij ki obstajajo za ta os in koliko jih je od teh zastojn. jaz bi - če bi zdaj kupovala mobi - definitivno izbrala androida.

no če te še kaj zanima pa vprašaj. ;)
Thanks to denial, I'm immortal!
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7041
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 15. Apr. 2011 0:17

Malo off topic-meni je tako ql, ko se punce spoznajo na tehniko, sploh ker je meni večinoma španska vas vse kar je več od osnov :respekt:
The world is as you are.
Uporabniški avatar
Tammy_De
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1644
Na forumu od: 8. 3. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Tammy_De » 15. Apr. 2011 6:04

pozabila si na četrti OS - iOS (moj trenutni in najljubši) Razvil ga je Apple :)

Drugače pa dobra razpredelnica v wiki: klik
"Replace the fear of unknown with curiosity"
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it's time to pause and reflect."
"Sexy is sexy" - Adam Lambert
Uporabniški avatar
Next.road
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 52
Na forumu od: 30. 10. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Next.road » 15. Apr. 2011 14:22

emanuela napisal/-a:Malo off topic-meni je tako ql, ko se punce spoznajo na tehniko, sploh ker je meni večinoma španska vas vse kar je več od osnov :respekt:


:top:
Life's journey is not to come at the grave in a well preserved body but rather to skid in sideways, totally worn out, shouting: '' Holly shit, what a ride!
Uporabniški avatar
Next.road
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 52
Na forumu od: 30. 10. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Next.road » 15. Apr. 2011 14:31

je mogoče, da na ceno telefona vpliva tudi vrsta os?

Kolikor sem uspela razbrat ... je android najboljši zato, ker maš z njim na voljo največ aplikacij? :D
..in potem si sledijo symbian in windowsi .?
Life's journey is not to come at the grave in a well preserved body but rather to skid in sideways, totally worn out, shouting: '' Holly shit, what a ride!
Uporabniški avatar
passiflora
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 182
Na forumu od: 18. 5. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a passiflora » 15. Apr. 2011 21:34

Android je bolj gladka uporabniška izkušnja. Veliko hitreje prideš do stvari na njem (ne skozi številne menije, bolj intuitivno).
Kar se tiče aplikacij imaš prav. Konec leta 2010 jih je bila za Android 72.000, za Symbian pa 6.900.

Tu je ok link za primerjavo:

[url=symbian vs android vs windows]http://www.pluggd.in/smartphone-comparison-symbian-vs-android-vs-windows-mobile-vs-blackberry-vs-iphone-297/[/url]
Uporabniški avatar
Next.road
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 52
Na forumu od: 30. 10. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Next.road » 18. Apr. 2011 21:07

Hvala vam za informacije. :gut:

No, malo bom pogledala še tele linke... izbrala bom pa tak telefon ki je čimbolj simpl :P , ker je škoda da kupujem ne vem kakšno mašinco, na koncu je itak ne bom izkoristla - uporabljala vse aplikacije ki jih ma, ker v tem pač nisem tako vešča.


Hvala še enkrat. :)
Life's journey is not to come at the grave in a well preserved body but rather to skid in sideways, totally worn out, shouting: '' Holly shit, what a ride!
Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 19. Apr. 2011 15:41

Jaz bi rekla, da je vse odvisno od tega, za kaj bos telefon uporabljala. Ce ga bos za klicanje, SMSe, MMSe in mogoce za pogledat facebook, vreme in tvoj mail, je popolnoma vseeno, kaksen telefon si kupis, gledas raj na ceno, baterijo in na lepoto. :D Pomoje sploh ni treba, da mas nek pametn telefon.

Symbian je definitivno najslabsa izbira od nastetih, Nokia pa itak kakor vem gre na Windows phone. Kar se tice uporabniske izkusnje je men iOS najboljsi, ampak a se ti zato splaca kupit iPhone? Niti pod razn :D

Android je Googlov, ja, sam Google je kupil Android firmo, pa mogoce je vredno omembe, da je zasnova na Linux jedru.
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
Uporabniški avatar
artie
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 127
Na forumu od: 10. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a artie » 07. Maj. 2011 11:44

kepka, super nasvet, se popolnoma strinjam. Ja, Nokia gre na Windows Phone, ki je baje super, ampak ga sam še nisem preizkusila.

Trenutno uporabljam Androida in sem zelo zadovoljna. Večina se kar hitro navadi in nima posebnih problemov pri uporabi. Glede na širok spekter mobitelov z Androidom, pa seveda naletiš na svašta :)
Uporabniški avatar
McLarnovc
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1778
Na forumu od: 26. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a McLarnovc » 07. Maj. 2011 14:00

passiflora napisal/-a:Android je bolj gladka uporabniška izkušnja. Veliko hitreje prideš do stvari na njem (ne skozi številne menije, bolj intuitivno).
Kar se tiče aplikacij imaš prav.


Najbolj gladek je iOS, ampak je tudi cena iphona totalno pretirana. Kar se gladkosti tiče, je takoj za njim novi Windows phone 7, ki je veliko bolj smooth kot android. WP7 je tudi veliko bolj intuitiven kot android. Ima pa pač svoje minuse tudi...mislim, da ni potrebno razlagati, ker na netu že vse piše o tem...

Symbian je pa tako ali tako končana zgodba, in nevem če ga je sploh še vredno omenjati.
...mini kikle nosjo vse, topless pa ne. Js pa vem zakaj to je...kolena majo vse...gor pa ne...
Uporabniški avatar
Mikopina
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 83
Na forumu od: 28. 6. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a Mikopina » 06. Jul. 2011 10:02

jaz mam na Noikiji Symbian 3 in je ok

Vrni se na Računalništvo, fotografija in mobilna tehnologija

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov