Linux vs Windows vs OsX(Mac) vs BSD vs ostalo

Vse za prave računalniške frike, fotografijo in mobilno tehnologijo

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
LEEL00
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 108
Na forumu od: 18. 1. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a LEEL00 » 10. Feb. 2010 10:54

Odpiram novo temo namenjeno argumentirani razpravi o operacijskih sistemih, njihovih programih ali pa za kaksne tutoriale (navodila), da se ne bo vec drugih tem smetilo. :)
There was a point to this story, but it has temporarily escaped the chronicler's mind.
Uporabniški avatar
Michael
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 712
Na forumu od: 26. 9. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a Michael » 10. Feb. 2010 11:16

LEEL00 napisal/-a:^^
Jaz ti ful ful ful priporocam linux. Oz vsem ga priporocam. :) Morda res malo dlje traja namestitev... Ampak ko je namescen dela res lepo. In lahko si ga prilagodis kakor zelis. Window managerjev imas na tone tako da izgled je fleksibilen, lahko pa potegnes dol npr. kubuntu: http://www.kubuntu.org/ (ta mislim da bi bila najboljsa izbira za une ki niso se nikoli imeli linuxa). Ga dobis skupaj s KDE. Ima ogromno programov. Kot naprimer amarok: http://amarok.kde.org/files/amarok_222.png
Ki ti med predvajanjem glasbe avtomatsko kaze besedilo, stran iz wikipedie o skupini... Pa ktorrent - program pri katerem ne rabis brskalnika odprt za iskat tor*****, . In itd.
Najlepse je ker imas pregled nad vsemi file-i in lahko spreminjas kakor ti pase.

Tisti ki uporabljajo MsOffice lahko uporabljajo za zamenjavo OpenOffice. Lahko pa si tudi v Virtualbox-u nalozis windowse za programe ki jih res zelis obdrzati. V virtualboxu tecejo windowsi kot da bi bili navadni windowsi. V glavnem lahko pocnes kar zelis. :)

Aja in preden namestis linux si lahko dol potegnes Live razlicico linuxa in jo zapeces na CD. To samo vstavis zgoscenko v racunalnik in reces da naj ti boota iz cd-ja. Tako lahko vidis kako linux izgleda, pa ni ti treba nic namescat. To je fajn ce je kdo v dilemi ali presedlat ali ne. :)


Jaz tudi vsem priporocam linux.
Zakaj?
Ker je:
- zastonj
- DELA
- ni toliko virusov in ostale nestnage
- boljša podpora
- preprost in pregleden
- in še enkrat dela kot šus :D
Gone
Uporabniški avatar
LEEL00
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 108
Na forumu od: 18. 1. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a LEEL00 » 10. Feb. 2010 11:55

Kako namestiti Kubuntu 9.01?

Pred namestitvijo je zelo priporocljivo da se nardi varnostna kopija pomembnih datitek.


Obstaja vec nacinov kako izvesti namestitev. Jaz bom tukaj napisala, kako jo izvesti z LiveCD-jem.

Tukaj potegnemo dol ISO sliko primerno za nas racunalnik:
http://www.kubuntu.org/getkubuntu/download

Potem zapecemo na CD ali DVD. Tukaj je opisano kako se zapece ISO slika:
https://help.ubuntu.com/community/BurningIsoHowto

Potem Bootamo iz CD/DVD. Ponavadi je treba za to pritisnit eno izmed funkcijskih tipk ali drzati c (Pri Applu) medtem ko se racunalnik priziga. Ce ne gre so tukaj dobro opisane mozne resitve:
https://help.ubuntu.com/community/BootFromCD

Prikaze se nam to in izbrati moramo jezik:
Slika
Izberemo "Try Kubuntu" za Live zagon:
Slika
Za instalacijo kliknemo ikono na namizju install Kubuntu. Pred tem si lahko pogledamo kako priblizno deluje KDE namizje, ce nas to zanima:
Slika
Pridemo do pozdravnega okna za namestitev:
Slika
Izpolnimo zavihke language, timezone, keyboard. Pri Disk setup je pa potrebno nekaj previdnosti. Ce imamo se kaksen operacijski sistem na racunalniku se bo Kubuntu ponudil, da se namesti zraven njega, ce je zadosti prostora. Ce pa zelimo imeti samo Kubuntu na racunalniku izberemo opcijo Erase and use Entire Disk. V tem primeru bo Kubuntu izbrisal vse kar je bilo na disku:
Slika
Slika
Nato se pregledamo, ce so nam vsec nastavitve, ki smo jih nardili in kliknemo install:
Slika
Slika

In to je to. :) Stvar resnicno ni komplicirana.
Bolj natancna navodila so tukaj: https://help.ubuntu.com/community/GraphicalInstall/Kubuntu
There was a point to this story, but it has temporarily escaped the chronicler's mind.
floribunda
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4942
Na forumu od: 22. 2. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a floribunda » 10. Feb. 2010 12:44

vse lepo in prav. ampak meni nikakor ni uspelo vzpostavit internet povezave. niti s kablom niti wireless niti nič.
in ker mi brez neta živeti ni sem po hitrem postpku spet prešaltala na win XP.

any suggesttions? linux me še vedno namreč matra in prej ali slej bo treba spet namestit nov sistem.
Uporabniški avatar
McLarnovc
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1778
Na forumu od: 26. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a McLarnovc » 10. Feb. 2010 12:47

Prešaltaj na windows 7.
...mini kikle nosjo vse, topless pa ne. Js pa vem zakaj to je...kolena majo vse...gor pa ne...
Uporabniški avatar
LEEL00
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 108
Na forumu od: 18. 1. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a LEEL00 » 10. Feb. 2010 12:58

Am...
- Katero distribucijo si mela?
- Keri racunalnik mas, pa kaksno kartico za net?
- Pa kdaj si to delala? (Morda je bil tvoj racunalnik se prenov)
- Aja in kako si poskusala usposobit net?

Js bi na tvojem mestu probala najprej na nevem enih 10 giga namestit linux in ga postimat in hkrat met se win dokler usposabljas linux. Potem pa ko dela lepo pocasi presedlat.
There was a point to this story, but it has temporarily escaped the chronicler's mind.
floribunda
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4942
Na forumu od: 22. 2. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a floribunda » 10. Feb. 2010 13:22

McLarnovc napisal/-a:Prešaltaj na windows 7.


no need. kar js na laptopu rabim bi bil še windows 1.0 dovolj.

na ostala vprašanja pa ne znam odgovorit :) računalnik ziher ni preveč nov. internet sem pa skušala usposobit s pomočjo tistega modela na T2, ki mi je skušal pomagat z navodili. brez uspeha, seveda. ampak js mam še manj pojma o usposabljanju interneta kot tisti dečko, tak da. 10giga particije si pa bolj ali manj ne morem privoščit, ker mi potem bolj malo placa ostane za normalno delo.
Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 10. Feb. 2010 13:56

floribunda napisal/-a:any suggesttions? linux me še vedno namreč matra in prej ali slej bo treba spet namestit nov sistem.

Mislim, da takole "na daljavo" zelo tezko, da ti bo kdo vedel kaj pametnega svetovati. Mogoce je kaka bizarna mrezna kartica, morda si imela samo tezave z NetworkManagerjem, ki je vcasih res en s*it :D
Kaj pa live CD?
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
Uporabniški avatar
LEEL00
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 108
Na forumu od: 18. 1. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a LEEL00 » 10. Feb. 2010 14:23

floribunda napisal/-a:no need. kar js na laptopu rabim bi bil še windows 1.0 dovolj.

na ostala vprašanja pa ne znam odgovorit :) računalnik ziher ni preveč nov. internet sem pa skušala usposobit s pomočjo tistega modela na T2, ki mi je skušal pomagat z navodili. brez uspeha, seveda. ampak js mam še manj pojma o usposabljanju interneta kot tisti dečko, tak da. 10giga particije si pa bolj ali manj ne morem privoščit, ker mi potem bolj malo placa ostane za normalno delo.


Aha. :) Kaj ti morda kaksna od teh distribucij ring a bell: Debian, Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Slackware?

Drugace pa ce se bos odlocla dat se enkrat gor, je pomoje fajn, da ce se ti nekje zatakne da poisces pomoc na kaksnih forumih ala: http://www.linuxquestions.org/questions/. Je dosti ljudi gor ki imajo radi svoj sistem in radi govorijo o tem... :) In tudi znajo pomagat. Pa ne rabis nekega predznanja za to. Mislim da bi se moralo dat nastimat ker ce laufajo gor XP potem tudi enkstremno star ni.

Za cas kdaj si to namescala sem pa vprasala, ker se pred par leti ni bil tako razvejan linux. In ko si ga takrat namestil na kaksen laptop ti skoraj nic ni delalo. Zdaj ni vec tako in ponavadi prime ze takoj pri teh prijaznih.

Sam res kaj pa livecd?

(kapka za NM ti pa dam cisto prav :D, js mam Wine v konzoli in mi je dosti ljubsi)
There was a point to this story, but it has temporarily escaped the chronicler's mind.
kajchyka
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 24
Na forumu od: 4. 2. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a kajchyka » 10. Feb. 2010 16:55

LEEL00 napisal/-a:Am...

Js bi na tvojem mestu probala najprej na nevem enih 10 giga namestit linux in ga postimat in hkrat met se win dokler usposabljas linux. Potem pa ko dela lepo pocasi presedlat.


tega ne bi priporočala, zato ker se zna zgoditi, da windows/linux sistem karnaernkat nekaj stvari shrani, na plac rezerviran za drug sistem, in imas kar naenrkat oba sistema pokvarjena...

@floribunda: cisto mozno je da ti manjkajo driverji od omrezne kartice za linux, glede na to, da pa da si rekla da si 10giga ne mores privosciti, pa sklepam da more biti laptop kar precej star ze, in je vprasanje ce driverji dejansko tudi obstajajo
Uporabniški avatar
LEEL00
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 108
Na forumu od: 18. 1. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a LEEL00 » 10. Feb. 2010 18:36

kajchyka napisal/-a:
LEEL00 napisal/-a:Am...

Js bi na tvojem mestu probala najprej na nevem enih 10 giga namestit linux in ga postimat in hkrat met se win dokler usposabljas linux. Potem pa ko dela lepo pocasi presedlat.


tega ne bi priporočala, zato ker se zna zgoditi, da windows/linux sistem karnaernkat nekaj stvari shrani, na plac rezerviran za drug sistem, in imas kar naenrkat oba sistema pokvarjena...


Ah daj no... Dual boot (vec operacijskih sistemov na enem racunalniku) je pa ja cisto normalna in obicajna stvar. Se racunalniki na faksu jih imajo in verjamem da tudi dosti uporabnic na tem forumu. (tle bi zdej lahko napisala en roman samo se bom zadrzala, ker ze tako izgledam malo psiho)

kajchyka napisal/-a:@floribunda: cisto mozno je da ti manjkajo driverji od omrezne kartice za linux, glede na to, da pa da si rekla da si 10giga ne mores privosciti, pa sklepam da more biti laptop kar precej star ze, in je vprasanje ce driverji dejansko tudi obstajajo


Jah... To bi lahko ugotovili ce bi vedli kaksna je kartica. Samo pomoje ni prestar, ce XP goni. Tako da floribunda ce se ti bo enkrat dalo ali ce kdaj ne bos imela kaj za delat lahko gres v System Properties in pogledas katero miseriozno kartico mas. :wink:

Sicer pa kaychika, zakaj tako preferiras te Microsoftove reci?
There was a point to this story, but it has temporarily escaped the chronicler's mind.
Uporabniški avatar
Michael
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 712
Na forumu od: 26. 9. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a Michael » 10. Feb. 2010 21:07

kajchyka napisal/-a:tega ne bi priporočala, zato ker se zna zgoditi, da windows/linux sistem karnaernkat nekaj stvari shrani, na plac rezerviran za drug sistem, in imas kar naenrkat oba sistema pokvarjena...


Po mojih izkušnjah to ne drži.
Windows "povozi" Linux na disku pri inštalaciji.
Linux mi še ni nikoli "povozil" Windowse.

In sistem (OS) ni pokvarjen, ne linux, ne windows.
So pa nepravilne nastavitve in uporaba.
Gone
Uporabniški avatar
obliterator
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 154
Na forumu od: 23. 10. 2007
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a obliterator » 11. Feb. 2010 12:35

LEEL00 napisal/-a:
kajchyka napisal/-a:
LEEL00 napisal/-a:Am...

Js bi na tvojem mestu probala najprej na nevem enih 10 giga namestit linux in ga postimat in hkrat met se win dokler usposabljas linux. Potem pa ko dela lepo pocasi presedlat.


tega ne bi priporočala, zato ker se zna zgoditi, da windows/linux sistem karnaernkat nekaj stvari shrani, na plac rezerviran za drug sistem, in imas kar naenrkat oba sistema pokvarjena...


Ah daj no... Dual boot (vec operacijskih sistemov na enem racunalniku) je pa ja cisto normalna in obicajna stvar. Se racunalniki na faksu jih imajo in verjamem da tudi dosti uporabnic na tem forumu. (tle bi zdej lahko napisala en roman samo se bom zadrzala, ker ze tako izgledam malo psiho)

kajchyka napisal/-a:@floribunda: cisto mozno je da ti manjkajo driverji od omrezne kartice za linux, glede na to, da pa da si rekla da si 10giga ne mores privosciti, pa sklepam da more biti laptop kar precej star ze, in je vprasanje ce driverji dejansko tudi obstajajo


Jah... To bi lahko ugotovili ce bi vedli kaksna je kartica. Samo pomoje ni prestar, ce XP goni. Tako da floribunda ce se ti bo enkrat dalo ali ce kdaj ne bos imela kaj za delat lahko gres v System Properties in pogledas katero miseriozno kartico mas. :wink:

Sicer pa kaychika, zakaj tako preferiras te Microsoftove reci?


Dual boot je vedno accident waiting to happened in ni važno linux, leopard, ali windows slej ko prej se za iste resource začneta tepst in potem so težave. Govorim iz osebnih izkušenj ker sem imel windows linux kombo in leopard windows kombo. Slej ko prej stvar počepne. Če hočeš že testirat si naredi virtualko z vmware in si potem narediš image capture. To zapečeš na en DVD potem pa samo narediš image deploy na svoj računalnik in to je to.

In pa FYI linuxi niso nič bolj varni in stabilni kot windovsi ali OSX.
Pri ta novem KDE 4.4 so popravili preko 7000 hroščev in to ni mala cifra.
Ne rečem da ostali OS-i nimajo bugov, ampak moj point je da linux ni nič boljši od ostalih.
Malo si preberi o teh mitih:
http://www.theregister.co.uk/2004/10/22 ... _security/
When the pin is removed, mr. grenade is no longer your friend.
kajchyka
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 24
Na forumu od: 4. 2. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a kajchyka » 11. Feb. 2010 15:16

LEEL00 napisal/-a:
Sicer pa kaychika, zakaj tako preferiras te Microsoftove reci?


Navajena sm jih :),
Bla na Linux, kaj kmalu ugotovila, da se mi ne da z njimi tok ubadat, poleg tega mam pa se racunalnik prilagojen za windowse ...

Sicer pa ne preferiram Microsoftovih reci, ce bi imela denar bi imela Mac-a :) Sicer bi se mogla navadt novih programov in vsega... sam je fensi smensi, dejansko dela, lahko mas slabs racunalnik, in pa hkrati bols izrabljene kapacitete...
@LEEL00:
Za "poganjanje" XPje pa res ne rabis baš nevem kakšen računalnik; Minimalne zahteve za XP-je :

Minimalne zahteve za strojno opremo v sistemu Windows XP Home Edition/Professional so:

* procesor Pentium, 233-megaherčni (MHz) ali hitrejši (priporočljivo 300 MHz)
* najmanj 64 megabajtov (MB) pomnilnika RAM (priporočljivo 128 MB)
* najmanj 1,5 gigabajta (GB) razpoložljivega prostora na trdem disku
* pogon za CD-ROM ali DVD-ROM
* tipkovnica in Microsoftova miška ali druga združljiva kazalna naprava
* grafična kartica in monitor z ločljivostjo Super VGA (800 x 600) ali višjo
* zvočna kartica
* zvočniki ali slušalke
Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 11. Feb. 2010 16:13

obliterator napisal/-a:In pa FYI linuxi niso nič bolj varni in stabilni kot windovsi ali OSX.
Pri ta novem KDE 4.4 so popravili preko 7000 hroščev in to ni mala cifra.
Ne rečem da ostali OS-i nimajo bugov, ampak moj point je da linux ni nič boljši od ostalih.
Malo si preberi o teh mitih:
http://www.theregister.co.uk/2004/10/22 ... _security/


Hm, ta clanek pravi ravno kontra kot ti. :D

Hrosc ni isto kot neka varnostna luknja.

Povej mi en virus, torjanca ali pa kakrsen koli drug zloben program, napisan za linux ali katerkol drug unix sistem?

In seveda da je unix based sistem bolj varen od Windows OS, saj je zasnovan drugace. Naj omenim samo dovoljenja, ki jih ima uporabnik in tudi programi, za branje, pisanje in/ali izvajanje.

Ce pa je problem PEBKAC pa ni noben OS varen :D
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.

Vrni se na Računalništvo, fotografija in mobilna tehnologija

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov