Formatiranje & nameščanje Windows

Vse za prave računalniške frike, fotografijo in mobilno tehnologijo

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Clarita
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 25
Na forumu od: 3. 7. 2005
Kraj: Celje-Velenje

Neprebrana objavaNapisal/-a Clarita » 01. Nov. 2007 20:35

Ojla!
Mene pa zanima, če kdo ve kako naj odstranim windows in namestim novega..sem nekaj poskušala in nisem bila ravno uspešna. Hvala za odgovore.
Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 01. Nov. 2007 21:38

Glede na ime teme ti predlagam, da poklices kaksnega/kaksno kolega/kolegico, da ti razlozi v zivo. Sicer pa rabis Windows CD in se priklikas cez prave opcije. Naj te opozorim se na izgubo podatkov na disku.
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
¤nina¤

Neprebrana objavaNapisal/-a ¤nina¤ » 01. Nov. 2007 22:52

...
Zadnjič spremenil ¤nina¤, dne 14. Nov. 2009 16:10, skupaj popravljeno 1 krat.
Frenkie
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1227
Na forumu od: 4. 2. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Frenkie » 02. Nov. 2007 10:39

Se bom potrudila razložit zadevo. Je pa na lastno odgovornost... če kej zabluziš ne mene krivit :D

Kar boš potrebovala:

1. CD s sistemom Windows XP
2. Prazen CD, morda dva, za arhiv oz. varnostno kopijo pomembnih dokumentov, emailov, bookmarkov ipd.
3. Predvidevam, da imaš programe kot so protivirusni, Openoffice, Firefox ipd. že nekje shranjene (ponovno pride v poštev backup CD, s tem ne mislim kopijo direktorija iz Program Files ampak inštalacijske datoteke)
4. gonilnike za a) grafično kartico, mrežno kartico, c) zvočno kartico (po potrebi - torej imej pri roki CD, ki si ga dobila zraven matične plošče)

Kaj boš nardila:

1. V CD enoto boš vstavila Windows CD in ponovno zagnala računalnik.
a) Če bo pred nalaganjem Windows sistema napisalo, da pritisni poljubno tipko, da "boota iz cd-ja", pritisni poljubno tipko.
b) Če besedila iz točke a) ne bo napisalo je najbolj verjetno, da BIOS najprej prebere disk, šele nato CD-rom. (pojdi v BIOS > DEL tipka takoj za resetom > išči boot loading al kaj podobnega, kjer boš imela verjetno navedene reči kot so: 1. HDD, 2. CDROM, 3. Floppy, ti pa boš nastavila: 1. CDROM, 2. HDD, 3. Floppy. ko zadevo urediš, shrani nastavitve v biosu, računalo se bo ponovno zagnalo.

2. Sedaj boš prišla v inštalacijo sistema Windows. Pomembne stvari, ki jih moraš vedeti so:
- serijska številka sistema
- to, da boš sistem namestila na enako particijo, kjer si imela sistem do sedaj... verjetno C:
- to, da boš IZBRISALA trenuten sistem in vse podatke, ki se nahajajo na tisti particiji!
- inštalacija ti bo ponudila: a) clean install in repair. Izbereš A) in slediš navodilom!!!

3. Inštalacija ne bi smela povzročati nikakršnih težav - sledil bo ponoven zagon, morda dva, in že boš v sistemu. Tukaj pa se začne inštalacija gonilnikov in dodatne programske opreme:

- Če imaš ločeno grafično kartico, inštaliraj gonilnike zanjo (http://www.ati.com, http://www.nvidia.com)
- Če sistem ne zazna mrežne in/ali zvočne kartice v CD-rom vstavi CD, ki si ga dobila poleg matične plošče ter inštaliraj gonilnike! Vmes bo potrebno ponovno zagnati računalnik!
- Po želji si inštaliraj kakšen protivirusni program. Vmes boš morala zopet ponovno zagnati računalnik.
- Urediš si dostop do interneta
- Prvič zaženi Windows Update in zahtevaj VSE varnostne posodobitve. Spet boš morala ponovno zagnat računalnik.

4. Inštalacija ostalih programov:
- OpenOffice
- Firefox ali Explorer
- Messenger (če ga uporabljaš)

TO JE TO!!! Če si pa zadevo bolj težko predstavljaš pa je tuki še en postopek skupaj s slikami--> klik

Bodi previdna... pa veliko sreče :D
¤nina¤

Neprebrana objavaNapisal/-a ¤nina¤ » 02. Nov. 2007 10:45

...
Zadnjič spremenil ¤nina¤, dne 14. Nov. 2009 16:10, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
McLarnovc
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1778
Na forumu od: 26. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a McLarnovc » 02. Nov. 2007 11:02

Jaz priporočam da se vseeno ne igrate z inštalacijo oken, če to ni res nujno potrebno...ker gre (pre)večkrat kaj narobe... :evil:

Zavedajte se da:
"Če gre karkoli lahko narobe, bo narobe tudi šlo." Murphy. :twisted:
...mini kikle nosjo vse, topless pa ne. Js pa vem zakaj to je...kolena majo vse...gor pa ne...
Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 02. Nov. 2007 13:04

Frenkie napisal/-a:Se bom potrudila razložit zadevo. Je pa na lastno odgovornost... če kej zabluziš ne mene krivit :D


Opa Frenkie, ali mas ful hud spomin ali pa preveckrat instaliras sistem. Mislim, da te bom se jaz ponucala, ce bom kdaj se instalirala kake windowse :lach: (Pa zdej lahko preklices to svojo izjavo: lani decembra) :D
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
Uporabniški avatar
McLarnovc
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1778
Na forumu od: 26. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a McLarnovc » 02. Nov. 2007 13:17

Nikogar ne podcenjujem!
Sicer pa se bios-si med seboj razlikujejo...tako da tisti print-screeni lahko niso pravi...
Ti samo brskaj za vrsticami "First boot device, Second boot device, Third boot device".
...mini kikle nosjo vse, topless pa ne. Js pa vem zakaj to je...kolena majo vse...gor pa ne...
Frenkie
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1227
Na forumu od: 4. 2. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Frenkie » 02. Nov. 2007 14:15

kepka napisal/-a:
Frenkie napisal/-a:Se bom potrudila razložit zadevo. Je pa na lastno odgovornost... če kej zabluziš ne mene krivit :D


Opa Frenkie, ali mas ful hud spomin ali pa preveckrat instaliras sistem. Mislim, da te bom se jaz ponucala, ce bom kdaj se instalirala kake windowse :lach: (Pa zdej lahko preklices to svojo izjavo: lani decembra) :D

Ti si pa res vse zapomneš :D Ja res je, tud jst sm bla včasih štor kar se tega tiče oz. bolje rečeno se nisem upala, in sem za vsako malenkost klicala frende da mi to vštimajo. Pol sem pa enkrat gledala kako si je en frend sam formatiral računalnik... par stvari sem si celo zapisala, se opogumila, nato probala zadevo sama doma izpeljat... in evo zdej znam :D Verjemite - ni noben bavbav! Od takrat sem še dvakrat na novo naložila windowse - vse brez problemov! Je pa res, da je treba bit pozoren in ne kr nekam tja v en dan klikat, ker ti hitr kšna stvar spodleti.

Se pa tud strinjam z Lylo, da se ne bo svet podrl tud če kej zajebeš. Če nikoli ne probaš - se tud nikoli ne naučiš.
Uporabniški avatar
obliterator
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 154
Na forumu od: 23. 10. 2007
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a obliterator » 02. Nov. 2007 15:46

Frenki. Ne uči krive vere.
To je bilo vsepreveč površno. Jst ne bi pustil da začetnik brska po biosu.
Biosov je veliko vrst. Pa sploh ni reba tja rint ponavadi med nalaganjem ponavadi že s kombinacijo tipk (npr. F12 ali pa F11,... odvisno od matične plošče) prideš do BOOT menija pa tam izbereš.
Lahko hudo zj*** mašino če dregaš BIOS. Sploh če je UPS! pa spremeniš kej v CMOS.

Kaj pa če ne more pobrisati particije oz. ko inštalira winse ji hoče stare boot-at. Pa kako veš da ma ATI. Lahko je integrirana ali pa N-vidia ali intel,... Pa inštalacijo gonilnikov si pozabla ni dovolj cd dat not. Kaj pa mreža pa chipset pa modem pa včasih USB kontroler,....

Pusti te nasvete. Ti poklič kolega/-ico k je to že delal-a pa naj ti on prvič pokaže ti pa si piši pa sliki.
When the pin is removed, mr. grenade is no longer your friend.
Uporabniški avatar
McLarnovc
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1778
Na forumu od: 26. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a McLarnovc » 02. Nov. 2007 16:24

obliterator ti pa tudi preveč dramatiziraš vso stvar no... :roll:
Pa časi ko se je gonilnike inštaliralo s CD-ja so tudi že rahlo minili, saj se danes 95% gonilnikov inštalira že samodejno z windowsi, če se ne, pa jih potem poiščeš na netu....
...mini kikle nosjo vse, topless pa ne. Js pa vem zakaj to je...kolena majo vse...gor pa ne...
Frenkie
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1227
Na forumu od: 4. 2. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Frenkie » 02. Nov. 2007 16:37

@obliterator: Kr neki :roll:

Vse to kar si ti naštel so neke nepredvidljive zadeve za katere pač upaš, da se ti ne bojo zgodile. Nevarnosti, ki se ti lahko zgodijo ob inštaliranju katerega koli sistema (ne samo windowsov), je ogromno. Tudi pri nalaganju navadnega Microsoft Worda lahko pride do komplikacij in si lahko zajebeš marsikatero aplikacijo na računalniku (če se seveda na to ne spoznaš).

Celoten trik v poznavanju računalnikov je ravno v tem, da enostavno sprobaš! Pa BTW kako ti sploh veš, da je avtorica teme začetnik? Lahko da se spozna na marsikatero aplikacijo na računalniku, ampak windowsov pač še ni nikoli nalagala... Vse te varijante "kaj če se zgodi to" "kaj če se zgodi ono" so meni osebno skrajno debilne.

obliterator napisal/-a:To je bilo vsepreveč površno.

Površno??? Hmm zanimivo, da si noben, ki sem mu svetovala tak postopek, še ni pokvaril računalnika. Pa tudi meni ne bi uspelo že 2x brezhibno naložit windowsa, če bi bilo vse tako površno. Tale postopek si jst nisem izmislila, ampak je sestavljen na podlagi izkušenj (brezhibnih seveda)! Logično da se ti lahko tudi zalomi - tega ne izključujem, ampak hey zalomi se ti lahko tudi pri samem brskanju po netu.

To kar si ti naštel so pač redki pojavi in tudi če do njih pride se ne bo svet sesul. Brezveze zastrašuješ tuki folk, kajti formatiranje računalnika ni noben bavbav kot želiš tukaj prikazat.
Zadnjič spremenil Frenkie, dne 02. Nov. 2007 16:59, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 02. Nov. 2007 16:47

Frankie: Ne se pustit takoj sprovocirat. Ne glede na to, da ima obliterator nek point, si super spisala vse skupaj. :D
obliterator: ti pa spisi boljsi in natancnejsi howto, ne pa da se pritozujes. In ce zacetnikom ne bi pustil sarit po BIOSU - kako pa se bodo kadarkoli karkoli sploh naucili? Sploh pa je, ce mene vprasas dosti bolj nevarno brskanje po netu kot pa spreminjanje nastavitev v BIOSu. Za nekega neukega uporabnika.
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
Uporabniški avatar
Clarita
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 25
Na forumu od: 3. 7. 2005
Kraj: Celje-Velenje

Neprebrana objavaNapisal/-a Clarita » 02. Nov. 2007 17:07

mene sam zanima, če kdo ve kako naj izbrišem ene windowse kr mam kr dvojne na računalniku in nočem da mi karkoli use skup upočastnjuje. sj ostalo pa res ni tko teško sam to me zanima.lp
Frenkie
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1227
Na forumu od: 4. 2. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Frenkie » 02. Nov. 2007 18:10

Clarita napisal/-a:mene sam zanima, če kdo ve kako naj izbrišem ene windowse kr mam kr dvojne na računalniku in nočem da mi karkoli use skup upočastnjuje. sj ostalo pa res ni tko teško sam to me zanima.lp

Misliš prav dvoje enake ali dve različne? Npr. XP in 2000?! Ne vem zakaj bi ti to upočasnilo delovanje. Kokr jst vem samo en operacijski sistem funkcionira na enkrat. (No mislim da je možno da ti upočasni če maš dva enaka windowsa, recimo dva XP-ja, se pravi da je moral en zajebat pri inštalaciji).

Predvidevam da maš dva različna (XP in 2000), torej ni problem izbrisati drugega. Prijaviš se v enega ter izbrišeš ROOT mapo drugega. Npr. če imaš za XP-je mapo WINXP, ter za 2000 WINDOWS, se logiraš v XP-je ter izbrišeš mapo WINDOWS.

Vrni se na Računalništvo, fotografija in mobilna tehnologija

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: Bing [Bot]