Evropa ali ZDA

Vse o politiki od svetovne do domače

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Kje je po vašem mnenju boljše življene?

V ZDA
11
11%
V EVROPI
89
89%
Skupaj glasov : 100

Frenkie
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1227
Na forumu od: 4. 2. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Frenkie » 14. Mar. 2006 22:26

Veliko se govori o tem, da je življenje v Evropi v povprečju boljše in bolj umirjeno. Medtem ko je včasih vsak tretji sanjal o tem da bi živel nekje v ZDA.

Tudi meni osebno se zdi Evropa veliko boljša. Na splošno se mi zdi, da imamo veliko takih sistemov, ki so boljši od ameriških. Eden izmed teh je recimo urejen socialni sistem, ki človeku (vsaj deloma) pomaga če je na tleh. Prav tako sta evropska socialna podpora in socialna stanovanja, v primerjavi z ameriškim, na občutno višjem nivoju.

Amerika že dlje časa ne velja za "obljubljeno" deželo, za katero je veljala vrsto let. Da ne govorim o njihovem trenutnem gospodarskem stanju, ki je res porazno.

Poznam kar nekaj ljudi, ki so šli tja za nekaj časa študirat in tako preživeli tam nekaj let tam in po njihovih izkušnjah je Evropa veliko perspektivnejša kar se mnogih stvari tiče. V ZDA naj bi človek lahko užival, samo če ima veliko denarja, če si pa reven, si pa prepuščen samemu sebi in si tako rekoč z eno nogo na cesti. To je predvsem posledica neurejenega socialnega sistema, ki bi ljudem pomagal v kriznih situacijah.

Torej vaše mnenje?
Zadnjič spremenil Frenkie, dne 30. Jul. 2007 9:53, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 14. Mar. 2006 23:36

Fajn tema za se skregat :wink:

Jaz sem vsekakor za Evropo... najprej zato, ker mi ful pomeni kultura in tradicija, dediščina antike, DaVincija, Mozarta, Dostojevskega... vse te stare stavbe... V Ameriki so sicer tudi imeli Indijanci visoko kulturo, ampak jim je uspelo skoraj vse uničit. Pa tudi če ne bi- to ni moja kultura.

Kot drugo pa zato, ker sem eden poslednjih romantikov, Don Kihot, ki se bori z mlini na veter- jaz se skušam boriti proti diktatu uspešnosti za vsako ceno, čimvečje potrošnje, materializma, plehkosti, populizma, demokracije- ki je le preobleka tega, da o vsem odločajo bedaki...

Se pa zavedam, da je to res donkihotsko... prej ali slej bo tudi tu Amerika.
FemmeFatal
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 651
Na forumu od: 24. 11. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a FemmeFatal » 15. Mar. 2006 0:40

Ce sem malce sarkasticna, nisem za Ameriko, ker imajo tam Busha. Ampak je nekaj resnice v tem. Njihova prepotentna politika "we are the greatest nation in the world" vedno je in, kot kaze, bo tudi v bodoce delala samo svinjarijo.

Drugi razlog je revscina. Ameriko nam prikazujejo kot "land of the free and home of the brave". Kaj pa revscina? Pa razmerje med bogatimi in revnimi?

Potem debelost. Pa ne, da bi bila obsedena s tezo, dalec od tega. Ampak madonca, naj dajo ljudje nekaj na svoje zdravje, ce jim je ze za izgled vseeno.

Sicer je Slovenija, milo receo, v qrcu, ampak ce jutri potrebujem zdravnisko pomoc, jo bom dobila. Ko so mi kot otroku dali ven mandlje, ni bilo mami treba niti odpreti denarnice. Tam jemljejo za take stvari starsi kredite!! Don't get me started on education!

Poleg tega pa je Evropa pisana skupinica razlicnih naodov, razlicnih kultur in karakterjev. Ta kontinent ima zgodovino, Americani so unicili vse, kar je bilo starejse in lepse od njih.
Uporabniški avatar
metron
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 501
Na forumu od: 5. 12. 2004
Kraj: LjUbLjAnA

Neprebrana objavaNapisal/-a metron » 15. Mar. 2006 1:06

Absolutno za evropo. Sam vseeno me pa neki moti, ne morem mimo telih izjav:

Frenkie napisal/-a:sploh ker ta staroevropski socialni sistem funkcionira. Večina evropskih držav imajo dokaj urejeno socialno oskrbo, da nihče ne živi v prikolicah (kot v zda).


uuuuuuuuu :roll: . Zapelji se do Milana. Ustavi se na prvem avtocestnem viaduktu, ter se nagni čez ograjo, pa boš vidla, kako v najbolj gospodarsko razvitem delu evrope tisoči živijo v prikolicah.

To je večna evropska dilema med inflacijo in zaposlovanjem. Oz. ali povečati proizvodnjo ter upati na gospodarsko rast (tako to dela Evropa) ali povečati delovan mesta in upati na gospodarsko rast (kot Amerika s svojimi 4% uradne nezaposlenosti). Prav ujetost v evropski socialdemokratski model pa bo zadnja leta kljub raznim poskusom flexicurity-ja in japonskega kanbana in takih variant, bo evropejce v tekom fleksiblizaciji teplo po glavi. Že nas malo, pa praktično še vstopili nismo v to ero (ok, privatniki, nedeljsko delo, zaposl. za dol. čas, vse to tm pri 10%, pol se pa že neha; čakte da pridejo zero hours pogodbe, delo na klic, četrtinska razmerja...pol bo hudič)
Kaj hočem povedat, tale socialni sistem je odlično funkcioniru do prvih dveh naftnih šokov v 70. letih, ko so itak upal da bo gospodarska rast šla v neskončnost. Sedaj pa večina evropskih držav s težavo gazi med fleksibilnostjo in socialno varnostjo - še Švedska se ven vleče z dajatvami, mislim da je edin Danski, pa mogoče Nizozemski uspelo to dvoje uspešno združit, ker so uvedli aktivno politiko zaposlovanja - izobrževanja brezposlenih v firmah.


FemmeFatal napisal/-a:
1. Potem debelost. Pa ne, da bi bila obsedena s tezo, dalec od tega. Ampak madonca, naj dajo ljudje nekaj na svoje zdravje, ce jim je ze za izgled vseeno. Jasno,d a zarad boljšega zdravstva.

2. Sicer je Slovenija, milo receo, v qrcu, ampak ce jutri potrebujem zdravnisko pomoc, jo bom dobila. Ko so mi kot otroku dali ven mandlje, ni bilo mami treba niti odpreti denarnice. Tam jemljejo za take stvari starsi kredite!! Don't get me started on education!



1. Zanimivo je, da Američani kljub debelosti in zanemarjenosti v povprečju živijo vsaj ene dve leti več kot slovenci.

2. Kar se pa zdravniške pomoči tiče, si pa preberi temo o zdravstvu (mejbi sm jo še jz odpru :D ) pa boš vidla izkušnje ljudi s slovenskim zdravstvom. Čakalne vrste, pomanjkanje opreme, klim nimajo, uglavnm prej cepneš.
Da je zdravstvo zastojn? Šolanje zastonj? Naši starši cel lajf plačujejo ogromne vsote za zdravstvo, kot tudi za tole naše zelo nekvalitetno šolstvo.
Uporabniški avatar
*purple*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7612
Na forumu od: 23. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a *purple* » 15. Mar. 2006 1:35

nikjer..najraj bi šla na aljasko h eskimom....al pa če bi že mogla v evropo v švico...
Uporabniški avatar
metron
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 501
Na forumu od: 5. 12. 2004
Kraj: LjUbLjAnA

Neprebrana objavaNapisal/-a metron » 15. Mar. 2006 1:39

Aljaska je amerika :lol:
Uporabniški avatar
marateja
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 724
Na forumu od: 25. 6. 2004
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a marateja » 15. Mar. 2006 1:57

Še vedno mi je bolj všeč Evropa. Zakaj ne Amerika je pa polno razlogov, med drugimi je glavni tudi ta, da me že američani na splošno s svojim mišljenjem v stilu Amerika je itak oh in sploh najboljša, odbijajo.
Za človeka so samo trije dogodki: da se rodi, živi in umre. Ne čuti, ko se rodi, trpi, ko umira in pozabi živeti.
Jean de La Bruyere
Uporabniški avatar
metron
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 501
Na forumu od: 5. 12. 2004
Kraj: LjUbLjAnA

Neprebrana objavaNapisal/-a metron » 15. Mar. 2006 2:04

marateja napisal/-a: med drugimi je glavni tudi ta, da me že američani na splošno s svojim mišljenjem v stilu Amerika je itak oh in sploh najboljša, odbijajo.


Sam zanimiv je pa, da je to tak socialen fenomen, k ga svet ni vidu. Niti najbolj "čisti" narodi niso sposobni ustvarit take zavesti, kot je uspelo američanom oz. angležem, latinosom, ircem, italijanom...., da rečejo, jaz sem američan (čeprav je to čist umeten konstrukt, da italijan reče da je američan), in so dejansko ponosni na to. Zdj pa, al je res ideološki aparat tok močen, a so sam tok butasti, je pa druga stvar...
Uporabniški avatar
marateja
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 724
Na forumu od: 25. 6. 2004
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a marateja » 15. Mar. 2006 2:24

Sej po eni strani so res vredni občudovanja.....sam mene s tem odbijajo. Moj bi se pa takoj preselil tja, sam da bi bila kakšna možnost.
Za človeka so samo trije dogodki: da se rodi, živi in umre. Ne čuti, ko se rodi, trpi, ko umira in pozabi živeti.
Jean de La Bruyere
Uporabniški avatar
metron
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 501
Na forumu od: 5. 12. 2004
Kraj: LjUbLjAnA

Neprebrana objavaNapisal/-a metron » 15. Mar. 2006 2:38

marateja napisal/-a:Sej po eni strani so res vredni občudovanja.....sam mene s tem odbijajo. Moj bi se pa takoj preselil tja, sam da bi bila kakšna možnost.


Sj bajte so u iber pocen, pa kvadratn metr je prot evropskimi cenami zemljišč tut ful nižji...
Applebitecc
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1165
Na forumu od: 12. 4. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Applebitecc » 15. Mar. 2006 8:06

Ziher Evropa.
Zarad vsega že nazaj naštetga in še Američani mi kot narod res res res niso všeč. :wink:

Pa da ne bom spet posploševala, niso vsi grozni. :) Pač ne bi živela niti v Seventh Heaven sceni, niti med verskimi fanatiki, mesto je že malo preveč odprto po en stran, po drug stran nevarno, ne zanima me življenje med bloki, itd, itd., itd. itd. itd.... Sej najbrž bi se najdu tut kakšen košček Amerike, kjer bi se mi zdelo sanjsko in bi mi bil tut folk fantastičen,sam če bi mela že izbiro it živet ven iz Evrope, se ziher ne bi odločila za Ameriko. :wink:
Applebitecc
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1165
Na forumu od: 12. 4. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Applebitecc » 15. Mar. 2006 8:08

Drugač pa se mi zdi, da so sam Američani v tolikšni meri naučeni 'superiornosti' in oboževanja svoje države.
Pa tut zdravstveni sistem je tam bolj ala. da si v napačni bolnici, pa te nočjo zdravit. Pr nas vsaj zaenkrat tega ni. :wink:
Uporabniški avatar
bad_girl
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 992
Na forumu od: 3. 9. 2004
Kraj: Domžale

Neprebrana objavaNapisal/-a bad_girl » 15. Mar. 2006 8:27

Jst bom sam tkole rekla: Amerika že dolgo ni več "obljubljena dežela".

In kolikor vidim po televeziji, kar se ZDA tiče, lahko samo rečem, da mi je njihova mentaliteta popolnoma tuja in čisto nič privlačna in me niti od daleč ne vleče, da bi kdaj živela tam.
_______________________________________
Strawberries cherries and an angel's kiss in spring, my summer wine is really made from all these things...
Uporabniški avatar
Sunshine
Cosmo administrator
Cosmo administrator
Prispevkov: 1697
Na forumu od: 6. 7. 2004
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Sunshine » 15. Mar. 2006 10:15

Evropa
Uporabniški avatar
*Marshy*
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 37
Na forumu od: 8. 1. 2006
Kraj: KrAiNsTeRdAm

Neprebrana objavaNapisal/-a *Marshy* » 15. Mar. 2006 11:17

Včasih mi je bila Amerika (ZDA) ena oblubljena dežela...to je bilo dokler nisem prišla v gimnazijo in dokler ni na oblast prišel BUsh (ne prenesem ga)...Sam zdaj sem pa vsak dan bolj prepričana, da so tej ljudje res tupi, za našo Zemljo se še zmenijo ne, prehranjevalne navade so na psu, pa še velik je stvari, kere je že sofia povedala...V glavnem tja bi šla izključno samo na delo za določeno obdobje oz. počitniško delo, ker ti veliko več plačajo kot tu... Mi je pa všeč J Amerika, že zaradi odnosov med ljudmi:)

Tko, da jaz sem za Evropo in ne ZDA:)
Drugače mi je pa najbolj všeč Avstralija....
Nič ni tako močno kot sanje, kako ustvarjati prihodnost.

Vrni se na Politika

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov

cron