Hora legalis je uvedena

Vse o politiki od svetovne do domače

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Ali ste za prepoved javnega ponočevanja in pijančevanja otrok, mlajših od 17 let ?

Skrajni čas je za tak zakon, zato sem za
64
57%
Sem proti
48
43%
Skupaj glasov : 112

pehta
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 206
Na forumu od: 11. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a pehta » 24. Dec. 2005 16:47

Lipa, Divača, Celje, N.Gorica, Ribče...povsod žrtve.

Treba bi bilo uvesti ''horo legalis'' in zakonsko prepovedati ponočevanje in pijančevanje mladine do 18, do 21-ega pa s 2-mesečnim prisilnim prostovoljnim delom kaznovati vsakega, ki je bil prijet v zapitem ali zadrogiranem stanju (podobno kot v ZDA).
Takole je zgledalo v 60-ih, 70-ih v Mariboru:


Življenje dijakov v začetku in sredini šestdesetih je bilo nasploh bolj
'uglajeno' in 'zgodnejše', svoje pa je k temu pripomogla tudi hora legalis.
Kdaj si lahko zvečer hodil okoli, je bilo sicer v glavnem še vedno
prepuščeno staršem, na splošno pa je veljalo, da do srednješolske
mature nisi kolovratil okoli po deseti uri zvečer. Temu primerno je bilo
urejeno tudi družabno življenje, saj so se plesi zaključili najkasneje do
polnoči, ponavadi pa do desete ure. Ja, povsem drugače kot danes, ko
diskoteke in klubi zaživijo šele po polnoči! Pravzaprav je urnik potekal
nekako takole: v lokalih in bifejih so ob devetih zvečer dali stole na mize,
restavracije in gostilne so bile odprte do desete ure, hotelske restavracije
do enajste, redki nočni klubi pa tudi po polnoči.

http://www.mariborcan.com/html/m52/M52-nostalgija.htm
Zadnjič spremenil pehta, dne 25. Maj. 2006 17:20, skupaj popravljeno 1 krat.
''...vedno veckrat se mi zdi, da je pehta sem postavljena s strani cosmota da se debate razvijajo ker se folk razpizdi.. '' (A.B.)
Uporabniški avatar
tiasha
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1435
Na forumu od: 29. 6. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a tiasha » 24. Dec. 2005 16:56

Jst sm čist proti tejle policijski uri al kokrkoli bi temu lahko rečemo. Pa ne zato, ker podpiram pijančevanje in ponočevanje mladoletnikov, ampak iz tega razloga, ker je to vse v naših glavah.

Kdo nam garantira, da potem se pa take zadeve ne bojo dogajale?? Če se mam jst namen napit, zadrogirat, sexat in ne vem kaj še vse lahko to delam tut ob 2h popoldan, ko ni nobenga doma, med odmorom v šoli, po treningu, po verouku ... Tko, da dokler bo mela mladina namen se ga vsak petek napit, tut s tem preprečevanjem ne bomo nč profteral.
Ne vem no, ampak men se pač zdi nesmiselno ... vsak ma pa pač svoje mnenje in moje je tako ... Vsak starš nej poskrbi za svojga otroka pa bo še najboljš. Jst dokler sm bla v gimnaziji ... lepo na zadnji avtobus 22.30 in sm bla ob 23.00 že lepo doma ...
Zadnjič spremenil tiasha, dne 24. Dec. 2005 17:28, skupaj popravljeno 1 krat.
Nosso amor é como o vento.
Năo posso vę-lo ...
... mas, posso senti-lo.
Uporabniški avatar
metron
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 501
Na forumu od: 5. 12. 2004
Kraj: LjUbLjAnA

Neprebrana objavaNapisal/-a metron » 24. Dec. 2005 17:10

Kakršnakol prisila (represija...) bo prinesla bumerang afekt. Sicer se strinjam, da je čist tumač k vidm v našm placu trinajstletnice k majo večje joške k šerbi pa se pijane vlečejo po 30-letnikih, sam vsen bol to kot pa da se, kot pa da se vrnemo v srednji vek (kot nebi blo čudno, gledena to, kok bolanih moralističnih osnutkov je že pripravla naša ljuba vladica). V kolikor bi šlo skoz kej podobnega, bi se z veseljem pomladil, vrgel stran osebno inn se priključil prvi skupini delikventov, ki bi izival, bežali pred organi, se delali norca, plezali čez ograje in ostale radosti podivjane mladosti.
Ne me razumet narobe, to kar se dogaja zadnje čase, je res mal preveč, spoh ko začnejo padat žrtve. Vendar nej za to poskrbijo starši, ne rabimo delat znova moralne panike kot jo delajo nekateri tu.
Tko nekak...
Tiavanna
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1402
Na forumu od: 29. 10. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Tiavanna » 24. Dec. 2005 18:00

****
Zadnjič spremenil Tiavanna, dne 06. Dec. 2009 15:46, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
sweet_kitty
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 485
Na forumu od: 24. 2. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a sweet_kitty » 24. Dec. 2005 18:09

Ah men se zdi da bi moru bit vsak pač zase odgovorn in vedt kaj počne. Sej valda da so pri tem ful pomembni starši ki te vzgajajo v odgovorno osebo, ampak če že si polnoleten pa le lahko gledaš na svojo rit... Pol pa ni pomembno kok časa boš ostav zuni...
Res je, da lahko iste pi+++++je delaš ob 13h popoldan kot ob 5h zjutrej. Sej nima veze.
Ni moj trip v svetu sanj-
Moj trip je lajf!
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 24. Dec. 2005 18:13

metron napisal/-a: Vendar nej za to poskrbijo starši


ce bi vsi imeli starse,ki bi si zasluzili ime starsi, ce bi bil vsak otrok vzgojen, kot si zasluzi, ce bi vsi imeli dovolj za prezivetje, ce........, bi ne bilo potrebnih nobenih zakonov....

hora legalis je po eni strani dobra stvar, ampak po drugi pa kot samostojni prijem ne bi verjetno imela ucinka. kaj narediti, da do vseh teh pizdarij ne bi prihajalo? menim, da se v celoti stvari ne da izboljsati...ker druzba ne more poseci v osnovno celico, to je v druzino... druzba ne more vzgojiti starsev, da bi potem ti vzgajali svojega otroka. druzba ne more zagotoviti druzini osnovnih sredstav za prezivetje, itd, itd... torej se vedno se najdejo druzine, ki ne morejo/ne znajo/nocejo vzgajati otrok oz. konec koncev ziveti po normah...

upam, da razumete, kaj sem hotel povedati. glasoval pa nisem...
Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 24. Dec. 2005 18:41

jaz sem za. ampak mejo bi znizala na 15 let. sicer bi bil pa problem, to uvesti ponovno, sploh sedaj, ko otroka ze v osnovni soli ne smejo omejevati in lahko plune uciteljco, pa bodo starsi njo krivili :roll:
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
Uporabniški avatar
porcelain
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 858
Na forumu od: 27. 2. 2005
Kraj: maribor

Neprebrana objavaNapisal/-a porcelain » 24. Dec. 2005 18:51

Tiavanna napisal/-a:
pehta napisal/-a:Lipa, Divača, Celje, N.Gorica, Ribče...povsod žrtve.


Kaj pa je blo v Gorici? :eek:


na Eurori je maja lani umrla ena punca zaradi 1 eksa kao ..

drugače pa bi blo pomojem dobro postavit mejo tam okoli 15 let ja .. ker osnovnošolci dandanes .. :eek: znajo bit hujši od srednješolcev :eek:
jancy
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 354
Na forumu od: 17. 12. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a jancy » 24. Dec. 2005 18:55

če starši ne znajo svojih otrok obvladat, jih država s policijsko uro tudi ne bo!
I don''t have to worry.
My mother does it for me.
Loesje
Uporabniški avatar
bad_girl
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 992
Na forumu od: 3. 9. 2004
Kraj: Domžale

Neprebrana objavaNapisal/-a bad_girl » 25. Dec. 2005 10:00

Jst pa mislim, da ni tok problem v letih otrok (ok res nevem, kaj ma punca mlajša od 16 let za delat v diskotekah cele noči napol gola in ornk nasekana), ampak v lokalih samih. Treba bi se bilo držat omejenih kapacitet, prepovedi točenja alkohola mlajših od 18, zagotovit dovolj varnostnikov ki bi dejansko bedeli nad dogajanjem, solidne weceje (tri školjke na več kot 1000 ljudi je že skoraj bolno) in vsaj eno ambulntno vozilo pred vhodom sploh pri velikih žurih).

Največ pa lahko naredijo starši sami, ki naj se mal zamislijo, ko pustijo svojo 15 letno hči v diskoteko...naj poskrbijo za to da varno pride domov (mene so hodili iskat dokler v naši družbi nismo imele vozniškega), ker imaš tko tut pregled v kakšnem stanju gre tvoj otrok domov in če dobiš v avto napol nago nabasano smrkljo mislm, da je drug dan potreben ornk pogovor. Pa da se zaveda, da te lahk pokliče kadarkoli, če bodo kakšne težave (al pa prijateljice, s katerimi gre ven) in da naj gre z glavo na zabavo. Velik je odvisno od vzgoje.
_______________________________________
Strawberries cherries and an angel's kiss in spring, my summer wine is really made from all these things...
Uporabniški avatar
cotkica
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 472
Na forumu od: 23. 7. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a cotkica » 25. Dec. 2005 10:14

Js sm za do neke mere. Nekako do 18. leta, policijska ura polnoči. Tisto kar je pa do 21.leta mi je pa pretirano. Če starši ne znajo postavit uro in prisilit svoje otroke, da pridejo domov ob uri, naj za to država poskrbi. Mislim pa da je za našo državo prepozno, da bi se kaj takega uvedlo. Mladina je že preveč razpuščena.
Uporabniški avatar
u_k_i
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 340
Na forumu od: 31. 8. 2005
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a u_k_i » 25. Dec. 2005 10:40

so stvari za katere ne moreš rečt da so kriva leta ljudi, ki so bili gtam.. Tko recimo ej bilo tole v Lipi.Če je took gužva se hitro zgodi kaj takega, mojo mat je skoraj zmečkalo na pohodu z Litije do čateža, ko so nazaj grede čakali na avtobus(pa ni nit slučajno krhka, suhcena in mičkena), ko je prišel avtobus je pač določeno število ljudi butnilo proti avtobusu in je bila sila kakršna je bila....

Sed mi zdi prehudo, ko vidim 14 letnice zunaj nažgane,ampak jih vidim tudi kar nekaj,ki niso....

Party v divači, pa vsi teli Eji.... hja..se lahko zgodi tudi neobveščeni 35 letnici, letniku. je pa seveda manj možnosti, da pri 35ih ne bi vedel kako z Eji, oz. kašne so nevarnosti...

Žal se povsod dogajajo nesreče kot je bila v lipi, pa oslarije kot so smrti povezane z drogami. DA bi pa zaradi tega šli nazaj na diktatorske prijeme sem pa odločno proti. Bi bolj zaleglo več izobraževanja, govorjenja o takih stvareh in seveda skrbi starši...Mene so do 18 leta vedno hodili iskat in peljali kamorkoli sem šla, o vsem smo govorili in se mi zdi da sem tudi zaradi tega drugače gleala na stvari in grem še zdaj lahko žurat prez alkohola in drog
sanjaj svoje življenje,
a živi svoje sanje
krEna
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 42
Na forumu od: 21. 8. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a krEna » 25. Dec. 2005 11:14

Tiavanna napisal/-a:
pehta napisal/-a:Lipa, Divača, Celje, N.Gorica, Ribče...povsod žrtve.


Kaj pa je blo v Gorici? :eek:



kaj je bilo pa v Ribčah?
Uporabniški avatar
**SiMoN@**
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 930
Na forumu od: 20. 6. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a **SiMoN@** » 25. Dec. 2005 14:48

nikakor ne! sem odlo;no proti. bi pa sigurnu poostrila nadyor v diskktekah, glede na to da noter spu[;ajo tut froce stare tm tut 13 let...mislim..tle bi mogel mal reda nardit.
glede lipe pa...sploh ne dojamem kako lahko ;lovek takole umre...sploh mi no jasn kam se jim je taku mudilo da so poteptali 3 mladenke...ni mi jasno...
mislim jay nikoli nimam policijske ure, so [pa star[i vedno tako te;ni al kako bi se iytrayila da me vedno vpra[ajo kam grem, kdaj pridem, s kom. men se to ne ydi tok napak glede na to kaj se v tem svetu dogaja
Uporabniški avatar
Lastovica
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 859
Na forumu od: 24. 12. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a Lastovica » 25. Dec. 2005 14:53

Jaz sem proti policijski uri.

Sem pa zato, da Slovenci koncno ze enkrat postanejo ljudje!!!!

Ker to kar vidis pred Hoferjem, pa to kar se je dogajalo pred Lipo....... to so zame zivali.

In sram me je, ker imamo v nasi drzavi tako zivino. :lol:

Ljudje nimajo vec nobenga dostojanstva.

Za en pralni stroj stojijo 10 ur v vrsti in za 1000 sit vstopnine se dajo pomendrat pred Lipo.

Vrni se na Politika

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov